1. 1.
    bazı lise ve ön lisans okullarında 2012-2013 eğitim öğretim yılında okutulacak dersdir.
    ... iskorpit
  2. 2.
    tarih bölümünde okumak isteyecek ve arşivleri inceleyecek öğrenciler için gerekli bir derstir.
    1 ... un prophete
  3. 3.
    almak istediğim ders, böyle tarihim çevirisini okumaktan utanıyorum.
    1 -2 ... braincleaner
  4. 4.
    ön lisans, lisans veya yüksek lisans eğitiminin bazı bölümlerinde okutulması haricinde -eğer doğruysa- günümüzde kullanılmayan bir dilin liselerde okutulması hangi beynin eseridir merak konusu.
    -1 ... jikase
  5. 5.
    gereklidir. süleymaniye yazma kütüphanesindeki muhteşem eserler süs olmaktan çıkacaktır. bu başlık vesilesiyle süleymaniye yazma eserler kütüphaneleri müdürü emir eş hocama selam ederim.
    1 -1 ... batesmotel
  6. 6.
    Öğrenmesi zevkli fakat bir o kadar da zor olan derstir.
    Çoğu insanın o topluma olan önyargısı, dilde de sürmektedir.
    Ama eski el yazmalarının bu dilde yazıldığı unutulmamalıdır.

Öğretmenlik okunuyorsa eğer üzerine gidilmesi gerekilen bir derstir malum
    öğretmenlerimizin hali belli.
    Arşivlerde çalışma imkanı sağlayabilir bu kişiye.
    1 ... homoshopiens
  7. 7.
    bazı üniversite ve belediyelerin bedelsiz verdiği kurslada mevcuttur.
    ... iskorpit
  8. 8.
    savunanların en meşru sebebi "dedenin mezarını okumak"tır. duyan da tarihi mezarlar çiçek gibi korunuyor sanır (çiçek gibi dediysem lafın gelişi, ağaçların bile korunmadığını biliyoruz). tarihi mezarların üstüne camiler, binalar, yeni mezarlar yapıldı bu ülkede, akp belediyeleri tarafından.

dedesinin arapça olan mezarını latin alfabesine dayalı türkçe bildiği için okuyamamak büyük bir eksiklik olsa gerek. nasıl ki din bilgisi ailede veriliyorsa, osmanlıca daha doğrusu çekimsiz arapça bilgisi de ailede verilebilirdi. ki zaten arapça artık veriliyor.

şimdi insanlar diyor ki osmanlıca gelince dedemizin mezarlarını okuyacağız. birincisi elinize ne geçecek? ikincisi okul dışında bunu öğrenecek dünya kadar yer vardı bu yaşınıza geldiniz niye öğrenmediniz? üçüncüsü okullar 10 yıl boyunca ingilizce öğretiyor, kaç kelime biliyorsun? dördüncüsü okulda beden eğitimi görmene rağmen götü-göbeği salmışsın, müzik eğitimi almana rağmen nota bilmiyorsun, resim eğitimi almana rağman kuşu m harfiyle çiziyor, güneşli bir havada bile çizdiğin evin bacasını tüttürüyorsun. osmanlıca öğren de tüm dünyayı cima edecek güce kavuşalım. batının mabadına duhul edelim.
    6 -1 ... the adamin biri
  9. 9.
    Hayattan soğutan iğrenç derstir. 3 yıl eğitimini aldım. Hala o kadar da biliyorum diyemem yani. Şimdi liseliler düşünsün.

Edit: almanca ve rusçayı iyi konuşan biri olarak söylüyorum.
    5 -2 ... useless
  10. 10.
    kubbealtında verilen.
    ... aeneskral