1. 1.
  yine ilkokul tarih bilgilerinin deriye ve beyine nüfuzu sonucunda, osmanlı'nın gayrimüslimlere iyi davrandığını, osmanlı'nın hoşgörülü bir devlet olduğunu zanneden insan topluluğu.

  (bkz: en büyük kiliseyi cami yapmak)
  istanbul'un yağmalanması. fatih sultan mehmet, istanbul kuşatmasıyla zor bir durumdadır. bir yanda iktidar isteyen türkler, diğer yanda yönetimi elde tutmaya çalışan gayrimüslimler vardır. yeniçeriler bir nebze huzursuzdur. istanbul kuşatmasının bu kadar zor olacağı tahmin edilmemektedir ve sefer olmadığı için ganimetlere göz dikmişlerdir.

  istanbul düştüğünde yeniçeriler akın akın istanbul'a girer. önlerine çıkan ki insanları biçerler, kimilerinin eşyalarına, kimilerinin kızlarına kadınlarına el koyarlar. istanbul'un 3'te 1'i yağmalanır, yakılıp yıkılır. yeniçeri tatmin olur.

  (bkz: varlık vergisi) cumhuriyet dönemi ve çevresinde ise (bkz: cizye vergisi)
  gayrimüslimler varlıkları için vergi verir. çocukları için verirler, nefes almak için, işe gidebilmek için, yemek yiyebilmek için, yaşayabilmek için vergi öderler. ama dinsel olarak özgürlerdir. kesinlikle özgürlerdir. müslümanlar insan gibi yaşayabilirken, gayrimüslimler vergilerin altında ezilmemektedir çünkü. vergi vermemek, hayatta kalabilmek için din değiştirmek zorunda kalmamışlardır çünkü.

  (bkz: devşirmeler)
  gayrimüslim ailelerin küçük yaştaki çocukları arasından güçlü olanlar toplanır. amaç, düşünmeye başlamamış küçük çocukları kökenlerinden kopararak emirlere itaat edecek askerlere çevirmektir. osmanlı hoşgörülüdür. müslümanlar çocuklarıyla birlikte yaşar, gayrimüslimler henüz 4-5 yaşlarındaki hayatlarından değerli çocuklarını osmanlı'ya teslim etmek zorunda kalmazlar. osmanlı çok hoşgörülüdür, evet, çocuklarını vermek isteyen gayrimüslimler öldürülmez, gayrimüslimler çocuklarından ayrılmamak için müslüman olmazlar.

  ve osmanlı hakkında milyonlarca örnek. bir müslümanın ifadesinin üç gayrimüslim ifadesine eşit olduğu bir imparatorlukta hoşgörü var demeyin bana. papağan gibi tekrarlamayın ortaokulda öğrendiklerinizi.

  bir ailenin küçücük çocuğundan kopartılması hoşgörüyse, varolabilmek için vergi vermek, zorla müslümanlaştırılmak hoşgörüyse...

  ben hoşgörülü olmayı da bıraktım. varsın faşist olayım. o halde bile osmanlı imparatorluğundan daha hoşgörülü olurum.

  kaldı ki, bir grup insanın o zamanın şartlarından bahsetmesini beklemekteyim. asıl ayarları onlara sakladım. empati kurmayan pıtırcıkların kafasına yağmur gibi yağmayı planlıyorum. bakalım osmanlı'nın zorunda olduğu şeylerden bahseden turancı cengaverler ortaya çıkacak mı?

  osmanlı çok hoşgörülüydü. skimi ye.
  26 -109 ... kacak dovusen ayi
 2. 2.
  eğer bir hristiyan "hristiyan hakimiyetinde kalmaktansa osmanlı kavuğunu görmeyi tercih ederim" diyorsa orada hoşgörü vardır.

  bu arada benım o.
  33 -15 ... desiree
 3. 3.
  bir şehri fethedip insanları başıboş bırakmak olmaz tabii. osmanlı ağırlığını göstermek için, gerekirse döver, gerekirse sever. ya ske ske, ya seve seve itaat edecekler.
  6 -7 ... amele spor
 4. 4.
  (bkz: osmanli yi hosgorusuz zanneden insanlar)
  7 -1 ... nanocu
 5. 5.
  en azından ingiltere, fransa, ispanya gibi aldığı topraklarda zorla dinini kabul ettirmemiş, orada yaşayanları sömürmemiştir. sömürdükleri yerleri görüyoruz afrikayı, güney amerikayı. birde osmanlıdan kopan yerleri görüyoruz. farkı anlamak zor olmasa gerek!
  11 -4 ... oovxvoo
 6. 6.
  içerisinde bulunduğum insanlar grubu. Zamanında bir imparatorluğun hangi özellikleri varsa bu Osmanlı'da da hatası ve sevabıyla vardır.

  Fakat Osmanlı geldiği Anadoluyu neredeyse unutmuştur. Gidin bakın balkanlardaki eserlere ağzınız açık kalsın. Bunun dengi istanbul'da vardır belki. Ama ilk dönemleri dışında anadolu hep üvey evlat olmuştur bana göre.

  Hangi imparatorluk kendi çıktığı topraklarının yerine gidip başka topraklara eserler yapmış? ha belki de yanlış bilgilerim vardır. O zaman birileri düzeltsin.
  4 ... jacksparrow
 7. 7.
  Bu tür insan gurubu beyni yıkanmış ve kahramanlığa dayalı ilköğretim ve lise tarih dersleri ile kandırılmış insan topluluğudur. Zararsız gibi görünebilirler ancak dikkatli bakıldığında patlamaya hazır bir bomba gibilerdir. Çeşitli yanlış anlama ve yorumlama yüzünden etraflarına zarar verebilirler. Bilgileri; bilgi veren yüzünden eksiktir. Mesela: Amerika'ya ilk giden avrupalı insanlar * onların gözünde birer işkalci güçtür veya şu anda Amerikan'ın Ortadoğu'ya yapmak istedikleri veya israil'in Filistin'e yaptıkları... Ancak bu insanlar zamanında Osmanlı'nın da neler yaptığını iyice bilselerdi eğer bunun artık bir doğa kuralı olduğunu bilir ve haklı haksız ayrımı değil güçlü güçsüz ayrımı olduğunu kavrayarak çeşitli militarist, milliyetçi, osmanlıcı düşüncelerden uzak tamamen kendilerine öz ve adil fikirlere sahip insanlar olabilirlerdi.

  Son olarak da; bu entry'nin yarısına bile gelmeden, eksilemiş olabilirler. ancak arkadaşlar, entry eksilemek, önemli değildir. Önemli olan düşünebilmektir.
  5 -7 ... zerrekadargamiolmayanadam
 8. 8.
  osmanli'yi seriat devleti sanan insanlar kadar cahil degildirler.
  2 -2 ... atgmuls
 9. 9.
  istanbulda ayasofya cami olunca birilerinin götünde çıban çıktı sanırım. ortaokul bilgisiyle bık bık diyen zihniyet herhangi bir kanıt sunmamış, sanırım kendisi 1453 baharında istanbuldaymış, görmüş. götümüzle bile gülmedik.

  ayrıca gayrimüslimlerin yeniçerileri çok gereklidir, zira padişahı korumakla yükümlü bu grup yılda 100 çocuktan ibarettir abartılmamalı, bunun dışında gayrimüslümler rahat yaşasınlar diye serbest bırakılmıştır, ne tımarlı sipahi beslemek zorunda ne de savaşa gelmek zorundadır, bırak artık güvenli hayatlarının bedelini parayla ödesinler devlete. buna karşın müslüman hem vergi vermekte hem tımara sıpahi yetiştirmekte hemde çağrıldığında kapıkulu olarak askere gitmektedir.

  ama osmanlı hoşgörüsü tüm diğer dünya devletleri ile karşılaştırıldığında doruktadır, bakınız örneklere;

  çünkü osmanlı ruslar gibi ailelerin hayatlarını göçlerle zikmemiştir. (ahıska,abhazya,kafkasya kısaca)

  veya osmanlı çin gibi işgal ettiği yerlerde nükleer biolojik denemeyle gelecek nesilleri de zikmemiştir. ( doğu türkistan)

  osmanlı ingiltere gibi tüm dünya da kristal kömür ve petrol peşinde koşup insanların ellerinde eleklerle altın ararken ölmelerine sebep olmamıştır, evinden kalkıp binlerce km ötede ki insanları, hemde elinde barut bile olmayan insanları öldürmemiştir. (jujular, hindistan, afrika, anzaklar)

  fransızlar ? almanlar? kimi istiyorsunuz kimi merak ediyorsunuz? portekiz mi? ispanyollar mı?
  hadi ispanyolların hoşgörüsü ile noktalayalım...

  cervantesin hayatına baksanız yeterli aslında, insanlar müslüman diye öldürülüyor asılıyor, müslüman dostu olan ispanyol dahi fişleniyor ya da bir sn müslüman hakkından niye bahsedelim, engizisyon desek? ya da tc deki yahudiler nereden geldi?

  pardon faşist aklım ispanya da soykırıma uğrayan yahudilerin kurtarılıp başkent istanbula yerleştirilmesini hoşgörü olarak algılıyor. sorun benim hastalıklı beynimde...

  ya bi sittir önce tarih öğren.
  115 -19 ... borcu
 10. 10.
  içlerinden biri olduğum insan topluluğu.
  kitap okumaya da gerek yok, zaten onların evlatlarıyız, canlı tarihiyiz.

  şimdi paragraflar boyunca ben açıklasam, ki arkadaşlar uğraşmış, bu adamlar okur mu?
  sanmıyorum. uğraşmak istemiyorum, değmez çünkü.
  bu sözlük kadar bir şeyler öğrenip-anlatmaya çalıştığım hiç bir yer olmadı.
  ama bazı görüşleri değiştirmek çok zor. hele ki o düşünceler karşı taraftan ayrılmayan bir parçaya ait ise.
  7 -6 ... forever young