bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  osmanlıca diye bir dil yoktur geçmişte de olmamıştır osmanlı türkçesi vardır.
  14 -4 ... jikase
 2. 2.
  arap alfabesiyle yazılan dolayısıyla sesli harfleri barındırmadıgı icin okumakta buyuk zorluk cekilen fakat iyi bilindigi takdirde hızlı not tutmaya yarayan dildir.
  ayrıca ünicersitelerin bilgi ve belge yönetimi, türk dili ve edebiyatı ve tarih bölümlerinde ders olarak okutulur.
  5 -1 ... dopdop
 3. 3.
  ilk önce Türkçe olan ve daha sonra farsça ve arapçayla bir araya getirilen yapay osmanlı dili
  3 -2 ... d@rth v@der
 4. 4.
  arapça,türkçe ve farsça kelime ve tamlamalarının sentez oluşturduğu dildir.yapma birdir.osmanlı padişahlarının sorumsuzluğu yüzünden ortaya çıkmış olabilir.türkçe nin yaşatılması için atatürk bu dile son vermitir.
  4 -2 ... electronica
 5. 5.
  bir cok insanın bildigini sandıgı iki tane farsca ya da arapca tamlama yapıp herhangi bir osmanlıca sozlukten 3-5 kelime ogrenip insanlara siz ne anlarsınız bakısları attıgı, fakat sanıldıgı kadar kolay olmayan iyi bir kelime bilgisi, yazıya karsı alıskanlık gerektiren dil
  zira osmanlıca latin alfabesi ile yazılan bir dil olmadıgından ve osmanlı'ya matbaa gec geldiginden elde olan belgeler el yazısı olup, cogu insanın karınca duası seklinde tabir ettigi sekildedir.
  3 -2 ... dopdop
 6. 6.
  bin yillik bir gelenegin urunu, sacma ideolojilerle kafayi bozmamis, nispeten saglikli bir toplumun gelistirdigi, turkce aksanidir. konusma dilinde pek kullanilmamis olmakla beraber, zamanla siir diline girecek kadar zenginlesmis, ilim dili olarak hatiri sayilir nispette kullanilmis dildir.
  lugat-i osmani diye gecer, 'turki-i osmani'den ziyade. farsca'dan alinmis kelime turetme bicimleri, cumle yapilari, bircok baglac, turetme ekleri, tamlama ekleri, yardimci kelimecikler ve genis bir kelime dagarcigi barindirir. keza, arap lisanindan dahi bircok sey almistir.
  ol lisanin, lisan-i hazirdan pek farkli oldugunu dusunen gafiller pek tekessur etmis olup, gafletlerinden istiykaz su abd-i acizin vazifesi degil ki iki laf etsin.
  6 -1 ... child
 7. 7.
  osmanli turkcesinden ziyade bu tabirin istimal edilmesinin sebeb-i aslisi, tarih boyunca, lugat-i osmani denilerek, lugat-i turki'den bir manada ayrilmis olmasidir. lugat-i turki denilen seyin, avam lisani oldugu, turkun dahi kaba, koylu, sehir gormemis manalarina geldigi nazar-i dikkate alinirsa tefrikin hikmeti tevazzuh eder.
  6 ... child
 8. 8.
  osmanlıca zamanı türkçe'nin en zengin çağını yaşadığı devirdir. osnmanlıca dil kemiğine bürünecekken fatih sultan mehmet ile birlikte bütün ilim-bilim çalışmalarına engel konur ve bünyesinde yeni kelimeler türetilmeye son verilir. bu da türkçe'nin farsça ve arapça karşısında ezilmesine sebep olur.
  divan edebiyetını göz önüne alırsak aslında bugüngü türkçe2den daha çok türkçe kelime olduğunu görürüz ve diğer dillerin katkısı ile günümüzle kıyaslanamayacak kadar üstün olduğunu görürüz.
  osmanlı'ca nın günümüzde önemsenmeyişinin sebebi "sosyalist aydınların (ve öyle olduğunu sananları da eklersek)" doğu yu bilmeden oryantalist görüşle yaklaşmalarıdır.
  öğrenmesi zordur.üniversite de ise yüzeysel geçilir.
  -2 ... darwen
 9. 9.
  farsca arapca ve turkce karısımı olan zevkli bir dil yani okuması yazması zevkli
  2 -1 ... ozkrm
 10. 10.
  bu konu da kendini kasan bir insan evladı icin (bkz: bulent ersoy)
  1 ... jagatai