1. 1.
  haklı bir benzeştirmedir. osmanlıyı cahil seviyede olsa tüm halk az buçuk bilir. sadece osmanlıyı bilen biri bu kanıya varamaz hatta aklına hiç yatmaz. fakat neredeyse %60 oranında aynıdır. eyalet sisteminden diğer konulara kadar çok benzerdir.

  bunun sebepleri açıktır. osmanlının hüküm sürdüğü topraklar eski roma topraklarıdır. eyaletler doğal sınırlardır. kanunlar olması gerekenlerdir. ordu bir imparatorluğun ihtiyacını karşılamak zorunda olduğu için üst düzeyde profesyoneldir. vesair bir çok açıklaması var.

  benzemeyen tek nokta, romanın masa başında zaferler kazanmasıdır. örneğin hannibal italya da hiç savaş kaybetmeyip roma ordularını perişan etmiş ardından afrikada girişti bir savaşta scipio ya yenilir. kartacayla romanın imzaladığı anlaşmaya bakıldığı zaman da kartacanın neredeyse hiç bir güç gösteremediği görünür. fakat bu sadece romanın siyasi oyunudur. iyi de becermişlerdir bu işleri.

  böl, parçala, yönet. romanın mantalitesi budur. savaştığı ve yendiği bir ülkeyi direk işgal etmez. önce bir anlaşmayla olayı tekrar savaşılacak boyuta getirir. ikinci savaşta rakibinin elini kolunu bağlar jandarma kuvvetleri diyebileceğim azınlıkta asker bıraktırır, donanmasına ve varsa fil gibi savaşlarda kilit rol oynayan donanımlarını alır. son aşamada düşman topraklarını bir daha aynı devletin geri canlanmaması üzere eyaleti yapar.

  osmanlı da ise iyimser yaklaşımlarla ve diplomatik başarısızlıklar neticesi bilek gücüyle elde edilenden başka bir şey yoktur. bunun nedeni 16. yüzyıl sonlarından itibaren enderunun din adamlarına bırakılması ve pozitif ilimlere ilgi alakanın azaltılması ve devamından gelişen körlüktür.
  1 ... pehlivanoglu x
 2. 2.
  Saçma bir benzeştirmedir o zaman ruslar da romalı onlar da sezar dan bozma "çar" unvanı kullanıyor

  Peşin not:fatih sultan mehmet haricinde, hiç bir padişah roma geleneğini sözde ''kayzer'' ünvanıyla sürdürmemiştir. bütün padişahların ünvanı, ''han'' ile biterdi. devlet yapısında benzerlik, hem osmanlı'nın hem roma'nın çok büyük topraklara hükmetmiş olmasından ibarettir. osmanlı'da halk padişah'ın tebasıdır, ama bundan roma'nın soylu-köle ilişkisi gibi bir anlam çıkartılmasın, çünkü bu anlamda kölelik osmanlı'da asla var olmamıştır.

  Edit:

  "çünkü bu anlamda kölelik osmanlı'da asla var olmamıştır."

  "Çünkü"

  (bkz: çünkü)
  1 ... ismail gaspirali
 3. 3.
  ordu yapısı olarak da benzeşmeler vardır.

  osmanlıya kadar hangi türk ordusunda piyade ağırlıklı bir düzen vardı?
  1 ... kinamiyo takao
 4. 4.
  entry girmeden önce bilin diye söylüyorum. Bu başlıkta 1 adet kölelik osmanlı'da asla var olmamıştır diyen yazar bulunmaktadır.
  6 -1 ... jokeyi firlatan at
 5. 5.
  Osmanlı tarihini islam, cihad, evliyalıktan başka rley olarak görmeyene dünya tarihi hakkında ne anlatılabilir ki sorusunun cevabı olan başlıktır.
  1 ... sogeking
 6. 6.
  Benzeştirme ne demek.

  Osmanlı zaTen müslüman roma'dır.

  Akdeniz uygarlığı dinlerüstüdür. Roma medeniyeti beynelmilel hakimiyet anlayışına sahip olup cihangir olma hevesiyle hareket eden herkesin etkileneceği bir mirastır.

  Bizzat orhan'ın gerek devlet gerekse orduda yaptığı romanize dönüşüm ve dahi fatih' in kendisini kayser(sezar) ilan etmesi.
  4 -1 ... muhendis tarihci
 7. 7.
  Gayet de birbirine benzer. Eğer kuruluş genişleme çöküş evrelerine bakarsanız benzerliğin olduğunu görürsünüz. Tabi bu çoküş nedeni ya sa kültürel birikim olarak değil. Toprak genişleme ve bölünmesi bakımından.
  ... perrypotter
 8. 8.
  Sınırlar, köle pazarı, hamam, zevk sefa, aya sofya cami, savaşlar antlaşmalar baya bir benzerdir.
  ... selia
 9. 9.
  Benzeşmesi terimi yetersiz kalmaktadır, özü "ardılıdır" olarak adlandırılmalıdır.

  Türk imparatorluğunda koleligi sevgili "diğer" Avrupalı yoldaşlarımız ile karşılaştırmak olsa olsa ağızdan salyalar akan bir Türk karşıtlığıdır.

  Yanlış bilmiyorsam "ki kendime güvenirim", senin Osmanlı benimse Türk imparatorluğu olarak adlandırılan yapının sarayına "imparatora özgü olmak üzere korsanlar tarafınca dişi-bayan (çatalsanız da kadın demeyeceğim [bu gun gıcıklığım üzerimde yoldaşlar]) ticaretine göz yumulmustur".

  Toplam 500+ yıl (1800'ler de Britanya'nın ardından ikinci olarak yasaklayan Avrupa ve yeryüzü devletiyiz) boyunca krala-imparatora kargolanan "bayan" sayısı 7000+'dur.

  Bana devşirme asker demeyin, kalbinizi kırarım. Ben de keşke olmasaydı diyorum, sizin gibi. Ama slavlardan olmasaydı diyorum.

  Ki en çaf çaf'lı dönemlerinde bile 10.000-12.000 sayısını geçmemiştir, yeniçeri ocağı kapatılana dek ondan da 400.000 alındığında "aslında seve seve verildi, keşke verilmeseydi" toplam 470.000 eder.

  Senin guzel hatrin icin 500.000 diyelim.

  Felemenk korsanları bir sezonda 500.000 alıp götürürdü Afrika'dan. Beyaz uzun bacakları ya da "sözde (su an gülüyorum)" savaskanligi yüzünden degil oldurene dek kas gücünü kullanmak smacıyla Alınan insanlardır.

  Kapiş?
  -1 ... alpertunna