1. 1.
  haklı bir benzeştirmedir. osmanlıyı cahil seviyede olsa tüm halk az buçuk bilir. sadece osmanlıyı bilen biri bu kanıya varamaz hatta aklına hiç yatmaz. fakat neredeyse %60 oranında aynıdır. eyalet sisteminden diğer konulara kadar çok benzerdir.

  bunun sebepleri açıktır. osmanlının hüküm sürdüğü topraklar eski roma topraklarıdır. eyaletler doğal sınırlardır. kanunlar olması gerekenlerdir. ordu bir imparatorluğun ihtiyacını karşılamak zorunda olduğu için üst düzeyde profesyoneldir. vesair bir çok açıklaması var.

  benzemeyen tek nokta, romanın masa başında zaferler kazanmasıdır. örneğin hannibal italya da hiç savaş kaybetmeyip roma ordularını perişan etmiş ardından afrikada girişti bir savaşta scipio ya yenilir. kartacayla romanın imzaladığı anlaşmaya bakıldığı zaman da kartacanın neredeyse hiç bir güç gösteremediği görünür. fakat bu sadece romanın siyasi oyunudur. iyi de becermişlerdir bu işleri.

  böl, parçala, yönet. romanın mantalitesi budur. savaştığı ve yendiği bir ülkeyi direk işgal etmez. önce bir anlaşmayla olayı tekrar savaşılacak boyuta getirir. ikinci savaşta rakibinin elini kolunu bağlar jandarma kuvvetleri diyebileceğim azınlıkta asker bıraktırır, donanmasına ve varsa fil gibi savaşlarda kilit rol oynayan donanımlarını alır. son aşamada düşman topraklarını bir daha aynı devletin geri canlanmaması üzere eyaleti yapar.

  osmanlı da ise iyimser yaklaşımlarla ve diplomatik başarısızlıklar neticesi bilek gücüyle elde edilenden başka bir şey yoktur. bunun nedeni 16. yüzyıl sonlarından itibaren enderunun din adamlarına bırakılması ve pozitif ilimlere ilgi alakanın azaltılması ve devamından gelişen körlüktür.
  1 ... pehlivanoglu x