1. 1.
  Mustafa armağan, yavuz bahadıroğlu ve kadir mısıroğlu gibi gerizekalılar gibi tarihe romantik bakış açısıyla bakan gerizekalıların yaptığıdır.

  Padişahların hiçbirisi evliya falan değildir. Hemen hemen hiçbirisinin öyle islam'a sıkı sıkı bağlı bir yaşantısı yoktur.
  3 -2 ... marjinal turk fasisti
 2. 2.
  Gelmiş geçmiş tüm hükümdarlara yöneticilere kutsallık atfedilmesi hatasız kabul edilmesi saçmalıktır. Beşer şaşar. Insanin oldugu yerde mutlaka yanlışta vardır. padisahlar da Atatürkte buna dahil

  padişahı sevmezsen sevme saygı da duyma sorun değil ama şöyle vicdansız böyle şerefsiz demenin kime neye faydası var. öyle yada böyle bizim tarihimizin bir parçası onlar ve kesinlikle ingiliz fransız italyan hükümdarlardan daha vicdanli medeni ve merhanetliler nokta. tarihi soykirimlarla katliamlarla sapıklıklarla dolu ingilizler hala saygı duyuyor sahip çıkıyor hükümdarlarina sizin yaptığınıza bakın yıl olmuş 2019 bunun kime ne faydası var bunun.
  -1 ... mirage3
 3. 3.
  geleneksel otoritenin meşruiyet kaynağı kutsallıktır, osmanlı hanedanına özel bir durum değil.
  2 ... ibni maymun
 4. 4.
  Anlamsızdır. Resuller haricinde kutsal insan yoktur.
  2 ... ktm li aynasiz
 5. 4.
  Esasında kökeni Türklüğe , onun kökeni de yine tek tanrılı dine dayanır .Türkler var olduğundan beri kut inancı etrafında birleşmiştir ve böyle de devam edecektir. Kusurların olup olmadığından ziyade "göklerden gelen bir kadar vardır " mantığına benzer .umarım cümleden günümüzde de hala devam ettiğinin işaretini almışsınızdır.osmanlı da farklı değildi .adalet ve gaza inancına inanmak için başındaki ne inanmak gerekiyor ,görmeyip de inanmak için de ona kutsallık kavramı ekliyorsun ne kadar kokuşmuş yada kötü olsa da .
  ... designated survivor
 6. 5.
  halifeliğin osmanlı'ya geçmesiyle birlikte etkisini daha çok gösteren olgu. bu olaydan sonra bütün islam aleminin gözünün osmanlı imparatorluğunda olması, müslüman milletlerin ülkeye bağlılığının kesin olarak sağlanmasının istenmesi de bu durumu zorunlu hale getirmiştir.

  osmanlı devleti küçük bir oba iken türklerle savaşmak yerine bizans üzerine gaza ve cihad politikası sayesinde türkmen beylerinin ilgisini çekip asker kazanmış, kazanılan zaferler sayesinde hem bulunduğu bölgenin hem de islam aleminin takdirini kazanmıştır. böylece evlilik yoluyla ve parayla toprak almaları kolaylaşmış, ahilerin de desteğini almışlardır. bu sayede karesi'yi ele geçirirken büyük bir direnişle karşılaşmadılar hatta karesioğulları'nın komutanları osmanlı'ya geçti. karamanoğulları hariç batıdaki bütün beylikleri yutan osmanlı devletinin bu beyliklerle olan mücadelesinin çok irdelenmemesi de bu bağlamda incelenebilir.

  toparlayacak olursam: osmanlı obalıktan devletliğe gaza-cihat politikasıyla geçti, türk birliğini sağlayıp avrupa'ya yürüme isteği bütün anadolu'yu heyecanlandırdı ve bunu gerçekleştirebilen devlet yenilmesine rağmen timur'a baş eğmeyen ve hadislerde geçen istanbul fethine nail olan osmanlı devleti oldu. peygamberimiz ve dört halife'den gelen liderlik de eklenince padişahın unvanları katlandı ve kutsal bir nitelik kazandı. son dönemlerde de imparatorluk, müslüman toprakları kaybetmemek için de ümmetçilik politikasına sığındı.
  ... sehzade birinci palamut
 7. 6.
  eğer ki bir kutsallık aranıyorsa kemalist yobazların kemal'e laf kondurmama ve her şeyin üzerinde tutma alışkanlığı üzerinde düşünülmelidir. osmanlı padişahları şu şeraitte tartışılacak en son konudur.
  2 -1 ... bay polar
 8. 7.
  Her ne olursa olsun Kemalistlerin en kutsalı kadar kutsal olamazlar .

  Ulen önce çuvsldızı kendinize batırın iğneyi başkasına

  Bu Kemalistler ne komik yahu

  kendi gözündeki merteği görmez, elin gözündeki çöpü görür.
  1 -1 ... isminiunutanadam
 9. 8.
  islam dinine göre doğrudan şirk olan eylemdir. orjinal islamiyet'e göre hiçbir bireye kutsallık atfedilemez. osmanlı padişahları, yönettikleri halka kullarım demiş, kendilerini allah'ın yeryüzündeki gölgesi olarak nitelemiştir. bu doğrudan islam dışıdır. bunları müslüman olan arkadaşlar için söylüyorum; zira osmanlı konusunda, dinlerine karşı büyük bir çelişki içindeler.
  3 ... sandro botticelli
 10. 9.
  zerre anlayamadığım durumdur.

  selçuklu liderleri eleştirilirken ve türkiye'ye gelmiş liderler yerin dibine sokuluyorken neden padişahların hiçbirisi eleştirilmez ?
  hepsini eleştiremeyiz tabi ki ama 19 kardeşini katleden ve oğlunun bile cenazesine gitmediği 3.mehmet ile akraba katili muhteşemi de mi eleştiremeyiz ?
  veyahut sarhoş selim de mi eleştirilemez ?
  kim bunlar ?
  peygamber mi,ilah mı ?
  bir deyin yahu !
  1 ... ataturkcu 20