1. 1.
    Bir müslümanı kudurtmaz. Müslümanın ırk davası olmaz. Ölçü ku'ran'dır ona göre yöneten ister Türk olsun ister ingiliz, ister kör olsun ister şaşı ölçü kur'an'dır. Müslüman buna bakar. Asıl milliyetçilik kafasıyla tarih okunmaz. 60 yılda türk-kürt-ermeni diye bölünme noktasına gelen milleti 600 yıl yönetmiş kişilerden kendisini ileride görenler daha birlik sağlayamıyor. Herkesi Türk görerek, herkese Türk dedirtmenin sonuçları. Herkes herkesle ırka bakmaksızın rahatça çiftleşirken kendi insanının türklüğünden de şüphe etsen iyi olur. Türk kalmayabilir bu topraklarda da tarih olmuş çok millet vardır. özellikle bu topraklarda tarih bunu rahat göstermiştir. Şu ayetler önemlidir;

A'râf, 34. Ayet: Her milletin belli bir eceli vardır. Onların eceli geldi mi, ne bir an geri kalabilirler, ne de öne geçebilirler.

Mâide, 54. Ayet: Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse, (bilin ki) Allah onların yerine öyle bir topluluk getirir ki, Allah onları sever, onlar da Allah'ı severler. Onlar mü'minlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı güçlü ve onurludurlar. Allah yolunda cihad ederler. (Bu yolda) hiçbir kınayıcının kınamasından da korkmazlar. işte bu, Allah'ın bir lütfudur. Onu dilediğine verir. Allah, lütfu geniş olandır, hakkıyla bilendir.
    6 -2 ... hepinizi sevmiyorum
  2. 2.
    birazdan ''amo soy bobodon goçor'' diyen geri kafalılar damlar.
    1 -2 ... bir tirrek sevdim uzaklarda
  3. 3.
    https://m.uludagsozluk.com/e/38960476/

Ben Türk düşmanlığı yapmıyorum, diyorum ki müslümanın ırk davası olmaz. Müslüman, devletini yöneten kişinin ırkına bakmaz dininin kurallarıyla yönetiyor mu ona bakar. sen padişahlar yabancılarla evlendi Türk değildir diyorsun bende ya halk diyorum? Türk-arap-kürt-ermeni-laz-çerkes-balkan halkları vs. Yüz yıllarca beraber yaşamış Kız alıp kız vermişler halk sence ne kadar saf türk'tür? Hem bu işler biraz duygusaldır aşk ırka bakmıyor.
    1 -1 ... hepinizi sevmiyorum
  4. 4.
    soy babadan devam ettiği için önemli değildir.
    1 ... selia