1. 1.
  tarih bilgisinden bahseden yazarın, genç osman'ın katledilişini oğlancılığa bağlaması 00:34'de kahkaha atmama sebep olmuştur.

  zira;

  genç osman idealleri yüzünden katledilmiştir. yeniçerileri kaldırmak istiyordu. ama bu isteği gözdelerinden birine bahsetti ve olay patlak verdi. yeniçeriler ayaklandı, sadrazamın kellesini istedi. genç osman vermeyince sarayı bastılar. genç osman kılık değiştirerek kaçmayı denesede nafile, tanındı ve yakalanmaya çalışıldı. ilk gelen 7-8 kişiyi haklamasına rağmen, arkadan gelen bir kişinin baltayla vurması sonucu omzundan ağır yaralandı. yere düşen osman'a kalender uğrusu kement atarak etkisiz hale getirdi. husyelerini (daşşaklarını) sıkarak şehid ettiler. çünkü; o zamanlarda hanedan üyesi kanı akıtılarak öldürülemezdi.

  (bkz: eğitim şart)

  edit: bazı gerizekalılarda malesef ki okuma, anlama bozukluğu var. ben oğlancılık var yada yok demedim. sadece genç osman'ın ölümünün oğlancılıkla alakasının olmadığını ve bağdaştırılmamasını söyledim. bunu bile anlayamayan gerizekalılarla daha neyi tartışayım?
  57 -8 ... banqpass
 2. 2.
  2.muratın isteği ile çevrisi yapılan kabusname de sonraki dönemlere ışık tutacak oğlancılık bilgileri verilmiş padişahlarımıza yol yöntem öğretilmiştir.
  "yaz olunca avratlara, kışın oğlanlara meylet ki, vücutça sağlam olasın. zira oğlan teni sıcaktır, yazın iki sıcak bir araya gelirse vücudu bozar. avrat teni ise soğuktur, kışın iki soğuk, vücudu kurutur…" gibi güzide örnekleri sonraki dönemlere taşımışlardır.
  6 -10 ... mudahil
 3. 3.
  genç osmanı yeniçerilerin sike sike öldürmesinden haberdar olmayanların hatta onuda geçtim ikinci mehmed in bizans tan ganimet olarak hangi oğlanları istediğini dahi bilmeyen, duymayanların kabul edemediği gerçektir.

  eğitim ancak at gözlükleri çıkınca bir işe yarar mirim.
  11 -9 ... mudahil
 4. 4.
  bir yazarin ümitlenmesi durumudur.

  ama bosa ümitlenmesin kimse.

  birincisi osmanli padisahlari artik yok. ikincisi oglanci degillerdi.

  yani kendinizi tokmaklatacak baska birini bulun gencler.

  (bkz: başka kapıya)
  11 -5 ... kirim tatari
 5. 5.
  dedesinin "hikaye"lerinden aldığı korkuyla eli poposunda gezen trollün işkembesinden zortlayan iddia.

  oku belki açılırsın rum bozması
  7 -3 ... ispirli
 6. 6.
  (bkz: ibnelerin kendilerini meşrulaştırma çabası)
  8 -1 ... mukankagan
 7. 7.
  iç oğlan; iç sarayda görev alacak hizmetlilere verilen isimdir. iç oğlanlar tamamiyle erkeklerden oluşan bir grupta değildir. oğlan, o dönemde genç manasında kullanılmaktadır. ve erkek-kız ayrımı da yoktur. bir çok kaynakta bu açıkça belli olmakta zaten. seçilirken boy, kilo, yakışıklılık, güzellik vs. gibi özelliklere dikkat edilmesi kadar normal bir durum zaten yoktur. iç sarayda, yani misafirlerin, elçilerin vs. ağırlandığı bölümde çalışmakta bu kişiler. şimdilerde dandik bir şirket bile eleman alırken dikkat ediyor bu duruma. kudretini göstermek için su tasını zümrütlerle süsleyen cihan devleti dikkat etmiş, bu mu çok olmuş?

  kanıt kanıt diye gösterilen tek şey kabusnamedir. yukarda zikredilen bölüm.
  padişahın birden çok hanımı olabilmekte malumunuz. kabusname'de bir nasihatnamedir. baştan sona nasihatler verilmiştir zaten.
  o kısımda da yaz olunca avradlara meylet kış olunca oğlanlara derken kastedilen yazın kadınlara, kışında gençleredir.

  he ordan sonra sen illa tutturursun ki ben başka yerlere çekicem. onu ben bilemem. istersen çek, çek, çek sonra çevir...
  11 -2 ... ailrimed
 8. 8.
  bunu iddia edip de ispat edemeyenlerin herhalde zamanında devletlüler dedelerini s.ktiler ordan biliyor olmalı gavatlar.
  10 -5 ... ruznamce
 9. 9.
  iş üstündeki büyüklüğünü kanıtlama arzusudur.
  2 -1 ... yesilkurbaka
 10. 10.
  duraklama ve gerileme dönemi padişahlarında görülen hastalıktır.

  ama bu ekseriyet kapsamına,
  osman gazi han,
  orhan gazi han,
  murad hüdavendigar han,
  yıldırım bayezid han,
  çelebi mehmed han,
  ikinci murad han,
  fatih sultan mehmed han,
  yavuz sultan selim han,
  kanuni sultan süleyman han,
  dördüncü murad han,
  birinci abdülhamid han,
  üçüncü selim han,
  ikinci mahmud han,
  ikinci abdülhamid han
  gibi kudretli hükümdarları sokmamak lazım.
  yoksa ekseriyetle ibnelik etmiş olur, bu kişilerin manevi hatırasına hakaret etmiş sayılırız...
  7 -4 ... protest sanayici