1. 1.
  ufak bir beylikken, o zamanın en değerli ekonomik faaliyeti olan "fetih" müessesesiyle, 3 kıtayı mülk edinen, osmanbey'in torunları.
  6 -1 ... pilotmont
 2. 2.
  (bkz: osman bey)
  (bkz: orhan bey)
  (bkz: birinci murat)
  (bkz: birinci beyazıt)
  (bkz: çelebi mehmet)
  (bkz: ikinci murat)
  (bkz: fatih sultan mehmet)
  (bkz: 2 beyazıt)
  (bkz: yavuz sultan selim)
  (bkz: kanuni sultan süleyman)
  (bkz: 2 selim)
  (bkz: 3 murat)
  (bkz: 3 mehmet)
  (bkz: 1 ahmet)
  (bkz: 1 mustafa)
  (bkz: 2 osman)
  (bkz: 4 murat)
  (bkz: ibrahim)
  (bkz: 4 mehmet)
  (bkz: 2 süleyman)
  (bkz: 2 ahmet)
  (bkz: 2 mustafa)
  (bkz: üçüncü ahmed)
  (bkz: 1 mahmut)
  (bkz: 3 osman)
  (bkz: 3 mustafa)
  (bkz: 1 abdülhamit)
  (bkz: 3 selim)
  (bkz: 4 mustafa)
  (bkz: 2 mahmut)
  (bkz: abdülmecit)
  (bkz: abdülaziz)
  (bkz: 5 murat)
  (bkz: ikinciabdülhamit)
  (bkz: mehmet reşat)
  (bkz: vahdettin)

  edit: kanuni sultan süleyman eklenmiştir.
  10 -2 ... pilotmont
 3. 3.
  -1.beyazıt tan sonraki hiçbiri türk asıllı değildir.çoğu göçmen eş ve cariye almıştır bu yüzden soyları son derece karışıktır*
  -hiçbiri kabeye hac ziyaretine gitmemiştir
  -bazılarının kadın erkek ayırmadığı söylenir***
  -aralarında deli,psikopat,sapık, bunu yanı sıra sanatçı ruhlu,etliye sütlüye karışmayan insanlarda çıkmıştır.
  -14 tanesi tahttan zorla indirlmiştir.**************
  5 -14 ... say
 4. 4.
  osmanlı padişahları hacca gitmemişlerdir. bunun sebeplerinden birkaçı oldukça ilginçtir.

  1- hac görevini yerine getirmek için özgür olmak gerekmektedir. ama padişahlar kendilerini devletin kölesi olarak nitelediklerinden, özgür sayılmamaktadır.

  2- padişahın hacca gitmesi çok uzun süreler için tahttan uzaklaşmalarını gerektirmektedir. buda zaten cok entrikaların döndüğü osmanlı saraylarında, rakiplerine fırsat yaratabilecektir.

  3- bir padişahın o kadar yolu yalnız gitmesi korunma acısında kolay değildir. büyük bir mahiyet gerektirmektedir. neredeyse bir ordu hazırlanması gerekmektedir.
  11 -2 ... pilotmont
 5. 5.
  osmanlı imparatorluğu nda, osmanoğlu hanedanına bağlı olmayan erkeklerin ulaşması mümkün olmayan, devletin bütün mülküne ve halkına sahip ve ağızından çıkan her şey kanun olan, devletin en üst ve sülalenin bir erkeğinden diğerine geçen makam. imparator.
  kendileri hakkında onları evliya mertebesine çokartan efsaneler anlatılmaktadır. ancak tarih bilimi onları gerçek özellikleriyle ele alır. bu anlamda onlarda dünyanın diğer imparatorları ve kralları gibi insandır.
  içlerinde oğlancı, ayyaş, zorba, deli, piskopatları bulunabildiği gibi, normalleride olabilmektedir. ayrıca yine bu özelliklerden birine sahip olupta iyi bir devlet yöneticisi olanlarda vardır.
  osmanlı imparatorluğu, bir imparatorluk olması sebebiyle kendini hiçbir etnik grubun devleti saymaz. yine bu nedenle kuruluş ve yıkılma döneminin dışında, en parlak dönemlerinde bu devlet kendini türk te saymaz. bu nedenle devletin tek üstün kabul edilen unsuru osmanoğlu sülalesidir. bu osmanoğullarının kendilerini kutsal, bütün unsurların babası ve koruyucusu görmesindendir.
  osmanlı padişahları fermanlarına pek çok ünvanlarının yer aldığı bir giriş kısmıyla başlarlar. bunlar arasında kayser (caesar - sezar) lik, zillullah (allah ın yer yüzündeki gölgesi) vs... gibi ünvanlar bulunmaktadır. halife ünvanı ise 2.abdülhamid dönemine kadar hiç bir belgede kullanılmamıştır.
  padişahlar divan toplantılarına genelde katılmazlar. fakat bu toplantıların düzenli ve disiplinli geçmesini sağlamak için divan dairesinin (topkapı sarayı) bir duvarının yüksek bir kısmında bir kafesli pencere ve bu pencerenin ardında padişahın istediğinde gelip toplantıyı izlemesini sağlamak için bir oda bulunur ve divan toplantısındakiler padişahın o an kendilerini izleyip izlemediğini bilmedikleri için disiplinlerini daima korur.
  padişahlar 1. bayezid den beri evlenmezler (kanuni süleyman dışında). çok sayıda odalıkları ve gözdeleri olur.
  harem padişahın özel alanıdır, yani bi nevi evidir. saray içinde yer alır.
  osmanlı imparatorluğu nun 36 padişahı olmuştur.
  ayrıca merak edenler için ilginç ve okuması zevkli bir eser: reşat ekrem koçu, osmanlı padişahları.
  6 ... suzergecer
 6. 6.
  baştan sona aralarında kan bağı bulunan tek imparatorluk hanedanıdır. osman bey'den vahdettin'e kadar genetik bir bağ vardır. diğer imparatorluk hanedanlarında kopukluklar vardır. mesela bugünkü ingiltere kraliçesi ile 1000 yıl önceki ingiltere kralı arasında böyle bir relasyon yoktur*.
  4 ... kotu adam
 7. 7.
  hiçbiri hacca gitmemiştir.
  3 -2 ... gerçek
 8. 8.
  aralarından sultan ikinci osman anadolu dan asker öztürk asker toplayıp yeniçerileri bertaraf etmek için de olsa hacca gitmeye hazırlanmışsa da yeniçeri ve çıkarcılar tarafından boğdurulmuştur.
  2 ... disco inferno
 9. 9.
  kanuni sultan süleyman bir kadının ihtiraslarına uyarak çöküş dönemini başlatmıştır...
  5 -4 ... alem
 10. 10.
  her yönleriyle bir insanı hayran bırakacak hem ilmi hem dini hemde kültürel yönden kendilerini yetiştirmiş ulu kişiliklerdir.
  5 -5 ... silte