1. 1.
  "zulüm 1453'de başladı" diye duvarlara yazanlar ile eşdeğer olan, osmanlı'nın ulaştığı başarıları hazmedemeyen "kansız" söylemi.
  29 -9 ... naqshi
 2. 2.
  tarih bilgisi yerlerde sürünen insanın ortaya attığı, çocukların bile götüyle güldüğü iddiadır.
  11 -1 ... anti illumination
 3. 3.
  günün koşullarına bakıp geçmişi değerlendirebilen klasik insan konuşması. böyle düşünen kişinin macaristanın tarihini hatta dünya tarihini zerre kadar bildiğini sanmıyorum, zira Avusturya-Macaristan imparatorluğu nun küçümsenecek bir imparatorluk olmadığını, uzun yıllar orta avrupada hüküm sürebildiğini bilirdi.
  6 ... insanarsizi
 4. 4.
  almanların (sharlken) baskısından tehditinden zulmunden bize sığınan fransa'nın bugünlere gelebilmesi komedinin gerçek olduğuna dair ufak bir kanıt.
  1 -2 ... karanfilcad
 5. 5.
  600 sene ayakta kalmış tırt bir devlet.
  9 -3 ... noktanin sabiti
 6. 6.
  ilkokul mezunu bir öğrencinin bile siktir lan ordan diyeceği bir önermedir. teknoloji olmadan 624 sene yaşayan bi ülkenin önünde ismi ne olursa olsun saygıyla eğilinir.
  13 -1 ... beck1729
 7. 7.
  osmanliyi devlet zannedenlerin yurek burkan bok atma cabasidir..
  2 -1 ... fosso necdat
 8. 8.
  yavuz sultan selim düşmanlarının iddiasıdır.
  2 -1 ... whitelionarda
 9. 9.
  Zamaninda domaltmadi ya simdi tirt oldu.
  4 -3 ... frekans
 10. 10.
  bir insanın kendi atalarıyla alay etmesinin sebebi nedir? ezilmişlik psikolojisi ve başka devletlere yamanmayı düşünmek olsa gerek. kendi kültürünü yaşamayı reddedip, başkalarının hegemonyası altında yaşamak daha cazip bunlar için galiba. osmanlı bu kadar büyümemiş olsaydı bile alay etmeyi gerektirecek bir durum olmazdı.
  5 -1 ... folklorik