1. 1.
  osmanlı hakkında hemen hemen herşey gibi yanlış yorumlanan bir olaydır. o zamanki osmanlı topraklarına bakıp ben türk üm demek ancak aptallık olurdu. elbet bazı hatalar vardır ama bu osmanlı ya hakaret etmemizi gerektirmez, zaten bu hatalar da çöküşüne neden olmuştur.
  6 -4 ... fewzi1907
 2. 2.
  tarihi olayları zaman ve mekan şartları içinde değerlendirmek gerekir, bu yüzden tarih ilmi labaratuvar ilmi olamaz düsturuyla düşünülmesi gereken konudur. türk kurucu unsurdur benzeri devletlerde, diğerleri ise tabi olanlardır. konu bu kadar basittir.
  5 -3 ... kara hilal
 3. 3.
  osmanlı hiç bir zaman kendini türk gibi görmedi ve hep türk olan halkı ezdi yabancı kökenlilere ise kıyaklar gecti yüzyıllarca. insanları türklügünden utanmasını sagladı işte bu yüzden,atatürk "ne mutlu türküm diyene demiştir".ki insanlar bu isimden artık utanmasın gurur duysun diye...
  3 -7 ... like a_ rolling stone
 4. 4.
  hemen hemen bütün padişahların rus hatunlar alması ve onların doğurduğu çocukların ileride tahta geçmesiyle, inkar olarak değil de itiraf olarak adlandırılabilecek söylem.
  (bkz: gerçekler acıdır)
  (bkz: hepimiz rus olmayalım)
  2 -4 ... fowler
 5. 5.
  (bkz: osmanlı nın türk katliamı)
  1 ... fayaka
 6. 6.
  osmanlı için en tehlikeli unsur milliyet bilincinin toplumda yayılmasıydı.şu günlerde bir kısım solcu güruh tarafından sıkça kullanılan yaşasın halkların kardeşliği sloganı o zamanlar gayet anlamlı bir slogan idi.bizim milletimiz sadece halkların aynı çatı altında buluşması olayına öncülük etmiştir. (bkz: bu böyle biline)
  2 -2 ... vasifsiz isci
 7. 7.
  kabullenmek istemeyen tabi ki etmez ama gerçek budur. osmanlı herhangi bir unsurun ve milliyetçi düşüncelerin oluşmasını olabildiğince engellemeye çalışmıştır. bu durumda ana unsur olan türkler daha da ezilmiştir. çünkü devleti kuran türkler diğer halklardan daha üstün konuma gelir. bu konuda selçuklu devletine bakmak daha da iyi olacaktır. devletin sonlarına iranlılar devetin üst kademelerine gelmiştir, türkler gene hiç sayılmaya başlamıştır, ama hiçbir zaman ezilmemişlerdir. bir arada durup devlete isyan etmişlerdir. tabi ki daha sonra da devlet moğollarla mücadele edememişlerdir. selçuklu bu tarz milliyetçi hareketleri engelleyebilseydi durum farklı olabilirdi. ayrıca osmanlıda yaşayan türklere bakış konusunda naima nın etraki biidrak tanımı da bu konuda yardımcı olabilir.
  -1 ... rommel
 8. 8.
  tanzimattan beri zaman zaman sekteye uğrayarak devam eden, türkiye'nin bilimsellik/ batıcılık/ vatan kurtarıcılık maskesi altında kültürsüzleşmesi hareketinin "tarih yazma/uydurma" ekolünün yumurtalarından birisi. kabul etmek isteyen eder elbet ancak bu genel itibariyle yalandır ve bazı özel açılımları itibariyle de yanlış anlaşılmadır.
  1 ... çakan adam
 9. 9.
  (bkz: ooo polemik abiler gene işbaşında)
  ya şu osmanlıyla uğraştığınız kadar osmanlılı olmak isteseniz dünyayı biz yönetiriz de neyse..*
  2 -1 ... eşşağan ala gazuğu
 10. 10.
  unutulmamalıdır ki; osmanlı yüzlerce yıl hüküm sürdüğü topraklarda hoşgörüsü sayesinde kalabilmiştir. vergilerin adı değişiktir dinine ve ırkına göre ama miktarında öyle büyük farklar yoktur. osmanlı türklüğü öne çıkarmamasının sebebi bu ırktan utanmak değil, politik davranmak, diğer milletlerin isyan etmesini engellemek için yapmıştır.
  yalnız şöyle bir olay yaşanmıştır.

  yavuz sultan selim tabir-i caizse artistlik yapmak için şah ismail'e farsça bir mektup gönderir. güya bilgili olmasıyla şah ismail'i ezecek fakat şah ismail türkçe bir mektup yazarak şöyle cevap verir.

  "ey sultan selim sen ki; türk elinin tük hükümdarısın, bense fars elinin türk hükümdarıyım. ben fars elinin türk hükümdarıyken sana, türkçe mektup yazıyorum, sen türk elinin türk hükümdarıyken bana, farsça mektup yazıyorsun, yazıklar olsun sana" diyor. *
  2 ... paleface