1. 1.
  sahte musluman olan soyu belirsiz padisahlar yuzunden batan osmanli imparatorluguna yoneltilecek sorudur da muhatap bulamazsiniz. rejim desen islami vs. ama battı. sebep hep yahudilerde tabi yersen.
  4 -7 ... zagor tenay
 2. 2.
  her imparatorluk eninde sonunda batar. osmanlıyı yükselten dünyanın ticaret merkezi ve ana yolu olan ipek ve baharat yollarının merkezinde olmasının verdiği güçtü, ne zaman yeni kıtalar ve yenii ticaret yolları bulundu, ipek ve baharat yolu önemsizleşti önce ekonomik olarak sonra sosyal olarak kaçınılmaz bir şekilde çöktü, on dan önce roma imparatorluğunun, sonrada britanya imparatorluğunda olduğu gibi ve hatta sovyetler birliği gibi, ingilizler akılcı davrandı, osmanlının aksine imparatorluğun yürümeyeceğini görünce osmanlı gibi inat etmedi, kendi kendini fazla yıpratmadan tasfiye etti.
  3 ... senrey26
 3. 3.
  bir cahil söylemi. devletler insanlar gibidir. doğar, büyür, serpilir, yaslanir, ölür.
  2 -1 ... kimoldugunubilirsinsen
 4. 4.
  hem iç hem de dış nedenleri içeren kapsamlı yanıtları olan bir soru.
  1 ... usualsuspects
 5. 5.
  kaçınılmazdı. iş sadece ordu gücüne kalsaydı yıkılmazdı fakat devir artık milliyetçilik devriydi. her millet başkalarının gazıyla ayaklandı işte. imparatorluk devrinin kapanışını osmanlı imparatorluğu yapmıştır.
  ... mr why
 6. 6.
  liseliler anlamaz.
  1 ... bloddy marry
 7. 7.
  sacmalikli yazar soylemi. osmanli devleti bunyesinde barindirdigi milletlere irk din ayirmadan kendi vatandasina yaptigi ayni muameleyi yapmistir. insanlari ezmemistir, kole yapmamistir. onlarin sirtindan, alin terlerinden gecinmeye calismamistir. insani yasat ki devlet yasasin felsefesiyle asirlar boyu milletlere hosgoru icinde hukmetmistir. yaratilani yaratandan oturu seven hukumdarlar tarafindan yonetilmistir. her insanin hata yapacagi gibi onlar da farkli zamanlarda hatalarda bulunmuslardir. duraklama donemine girmelerinin ana sebebi sahip oldugu topraklari ve uzerinde bulunan insanlari hic bir zaman somurmemeleridir. somuru devleti olmamistir osmanli devleti. batili devletler somuru yolu ile hizla buyuyup gelisirken osmanli devleti yerinde saymistir. sap sap yazacaginiza gidin acin kitap okuyun arastirin. bilgilenin. bahsedilen beyninizi kullanin.
  1 ... aeneskral
 8. 8.
  güneş de azametlidir ve batar. ama her gün yeniden doğar. inşallah osmanlı da yeniden doğacaktır.
  1 -3 ... rabia olmak isteyen pelinsu
 9. 9.
  gücünü kaybettiği için battı yavrucuğum.
  1 ... atabaka
 10. 10.
  ölümlü dünyada o da fani olduğu için.
  2 ... selia