1. 1.
  aslında osmanlı devleti (ya da imparatorluğu) istanbulun fethinden sonra bariz bir şekilde bizans geleneğini kendine uyarlayarak yeni roma olmuştur. romanın hukukunu, sivil yönetimdeki ustalığını türk cihangirliği ve islam ülküsüyle birleştirerek cihanşümul bir devlet yapısına kavuşmuştur. emperyal özelliği 17. yy a kadar sürse de koloniciliğe girmediği için şu an tabir ettiğimiz emperyal bir yapıya ittihat terakki dönemine kadar kavuşmamıştır.
  18 -7 ... westphalia
 2. 2.
  (bkz: Ottoman Empire)
  11 -7 ... salca
 3. 3.
  Osmanlı Beyliği
  Osman Gazi
  Orhan Gazi
  I. Murat
  Yıldırım Bayezid

  Fetret Devri
  I. Mehmet
  II. Murat

  Osmanlı Devleti
  Fatih Sultan Mehmet
  II. Bayezid
  Yavuz Sultan Selim
  Kanuni Sultan Süleyman
  II. Selim
  III. Murat
  III. Mehmet
  I. Ahmet
  I. Mustafa
  Genç Osman
  IV. Murat
  I. ibrahim
  IV. Mehmet
  II. Süleyman
  II. Ahmet
  II. Mustafa
  III. Ahmet
  I. Mahmut
  III. Osman
  III. Mustafa
  I. Abdülhamit
  III. Selim
  IV. Mustafa
  II. Mahmut
  Abdülmecit
  Abdülaziz
  V. Murat
  II. Abdülhamit
  V. Mehmet
  VI. Mehmet

  Son Halife: II. Abdülmecit
  19 -3 ... aangelicaa
 4. 4.
  ottoman empire başlığı'nın dargörüşlüce yönlendirildiği başlık. ottoman empire, en kısa zamanda edinmek istediğim harika t-shirtler yapan bir türk butiği, firmasıdır ayrıca. web sitesi ayrı bir harika...
  http://www.ottomanempiretshirts.com/html/index.htm#
  6 -3 ... cryptic
 5. 5.
  istanbul'un fethinden itibaren Rönesans'ın oluşuna kadar dünyadaki tek sözü geçen imparatorluk olan fakat rönesans ve yenilikçi hareketleri gerçekleştirememesi yüzünden yıkılan devlet...
  6 -1 ... indiana_jones
 6. 6.
  http://www.osmanli700.gen.tr/trindex.html
  3 ... bilgistan
 7. 7.
  hayalimde, hep filmini çekmek istediğim büyük türk imparatorluğu. düşünsenize önde mehter takımı arkada milyonlarca asker "Allah Allah" sesleriyle savaşa gidiyorlar, üç kıtayı fethediyorlar.
  sonra profesyonel bir ekip çekerse ve iyi ayar yaparsa truva, gladiator, alexander gibi filmlerin'de eline verir, gişeleride alt üst eder dünyanın türklere bakış açısıda değişir. ama yook kimse çekmeyecek bu filmi, bırakın filmi çekmeyi, hiç gündeme bile gelmiyor böyle bir fikir, sahne arkasında birşeyler dönüyor dönüyor dönüyor şaaakk!!! sabah sabah seda sayan çıkıyor, yeter bee!!!
  13 -2 ... zeytinburnucocugu
 8. 8.
  dünyaya 700 yıl hükmetmiş bir efsane, bir rüya.
  21 -6 ... ayvaz
 9. 9.
  gerçekleri kabul etmek gerekirse, osmanlı süper insaflı bir devlet değildir, gayet de yağma ve yıkım yapmıştır. kaldı ki ortaçağdaki bütün devletler katliamlara imza atmıştır. ayrıca seks kölesi ticareti önemli bir yer kaplıyordu osmanlı'da, bunu da bir zahmet belirteyim.

  not: konuyla alakasız diye bir bölümü kırpmak zorunda kaldım, kusura bakmayın... kimsenin kalbi kırılmasın değil mi ama.
  12 -13 ... soul forged sin
 10. 10.
  (bkz: osmanlı da oğlancılık)
  5 -16 ... metalycra
 11. osmanlı imparatorluğu Başlığındaki Önemli Entry'ler