1. 1.
  en önemli sebebi;

  üretime dayalı değil ganimete dayalı bir ekonomi olması.
  14 -2 ... neptune
 2. 2.
  en büyük sebeplerinden biride batıya özenme ve maneviyat kaybı olmuştur.çünkü bir millette ne kadar maneviyat hassasiyeti olursa birlik ve beraberlik o kadar sağlam olur ve bu şekildede devlet daha uzun süre ayakta kalır ve güçlenir.ayrıca ekonomiyide unutmamak lazım.
  3 -3 ... mickolodium
 3. 3.
  sadece osmanlı değil tüm devletlerin çökme sebebi ekonomi politikasındaki beceriksizlilerdir.

  ama işin manevi tarafı da vardır.
  1600 lerde avrupada herkes fizikle kimya ile pozitif bilimlerle uğraşırken,
  makineleşmeye, endüstriye , üretime dayalı bir ekonomi kurarken , işin kolayına kaçıp ganimet ekonomisine dayalı bir sistem kurarsanız,
  insanlara 9-10 yıl askerlik yaptırıp orda burda savaştırıp ,her ailede bir şehit, bir çolak, bir topal, bir kayıba yol açarsanız
  insanlar o ölmek için kendisine dayatılan manevi değerleri sorgulamaya başlarlar.
  2 -2 ... eabi
 4. 4.
  emperyalist sömürgeci yayılmacı bir imparatorluk olması da nedenlerden biridir.
  5 -3 ... demondef
 5. 5.
  (bkz: Kırım savaşı)
  Savaştan sonra alınan 2 milyon osmalı lirası olan borç ödenememiş 30 yıl kadar zamanla fazileriyle birlikte 256 milyon osmanlı lirasına dönüşmüştür. Osmanlı bu borcu ödeyemeyince ingiltere birkaç adam gönderip tütün, pamuk, buğdağ vs. şeylerden kesip kendi ülkelerine göndermiştir. Ayrıca iç işlere karışarak Osmanlı'yı içten içe sömürmüşlerdir.
  2 ... reti kiti
 6. 6.
  osmanlının çökme sebebi ile,
  ırağın işgalinde saddamın yere düşmüş heykelini ıraklıların terlikleriyle dövme sebebi aynıdır. saddamın ırağında da her evde bir şehit, bir kayıp, bir topal bir çolak vardı ..
  2 ... eabi
 7. 7.
  osmanlı'nın çok uluslu olması, yapılan savaşların uzun sürmesi ve buna bağlı olarak ekonominin zayıflanası, padişahların sık sık değişmesi ve yeniçerilerin padişahlardan cülüs bahşişi alması, osmanlı'nın doğal sınırlarına ulaşması (doğal sınırlar: avrupa'da viyana'dan asya'da hazar denizi'ne, afrika'nın kuzeyi'ne kadar), tımar sisteminin bozulması, halka yüklenen ağır vergiler, eğitimdeki bozukluklar osmanlı imparatorluğu'nın çöküş nedenleridir.
  1 ... yendik mi lan
 8. 8.
  deprem olması *.
  1 -3 ... meyve
 9. 9.
  ayaklarının yere iyi basmaması, buna karşın bastonda taşımaması, buna karşın bastığı zemininde sağlam olmaması, buna karşı ekonomi bakanının ekonomi bölümü mezunu olmaması, buna karşı içerdeki hainlerin hainlik görevlerini iyi yapması, buna karşı dışardaki dostane düşmanların dostane düşmanlıklarını iyi yapmasıdır.

  the fall of the ottoman imperial...
  2 ... viba
 10. 10.
  kapütilasyonlara okadar taviz verirseniz ve her feth edilen yere osmanlı hanedanı değilde orda yetişen türk bozmalarını koyarsanız olacağı budur. Ayrıca Kanuni Sultan Süleymandan sonra gelen padişahların alemci hovarda ve kadın düşkünü olması da cabası olmuştur.
  1 -2 ... frankyjowill