1. 1.
    maalesef osmanlı döneminde, askeri anlamda dişe dokunur bir teknik geliştirilememiştir.

edit: gençler, bildiğiniz askeri teknikler varsa konuşun. laf kalabalığı yapmayın. 10'luk sistem gibi.

ilginizi çektiği için ikinci edit: arkadaşlar, bir iki arkadaş askeri geliştirmeleri yazmış. bu icat demek değil. top, ayrıca bir teknik de değil. bazıları doğrudan saldırmış bu cahillikten. olur. hilal taktiği yazan bile olmuş. arkadaşlar, okuduğumuzu anlamakta sorun var anlaşılan. içinizden biri bunu attı ya. güldüm ama http://www.dersteknik.com...s-notlari-sosyal.html?m=1
    tımar sistemi, ikta'nın ardılıdır. osmanlı icadı sayılamaz.
    2 -16 ... olrica yue
  2. 2.
    moğolların ilkel tekniklerini uyguladılar.
    1 -3 ... david addison
  3. 3.
    Vallahi çarpılacak.

Top sektirme diyorum en basit örneklerdendir. Iyi günler.
    6 ... yok herif
  4. 4.
    Askeri teknik derken silahtan bahsediliyorsa Osmanlı ordusunun askeri anlamda üstünlük kuramayıp teknoloji yani silah gücüyle (toplar gibi) yendiği savaşlar var.

Zaten askeri güç bir yere kadardır Süpermen değil ya kimse.

Ama bahsedilen teknik saldırı teknikleriyse karma diyebiliriz.
    3 ... keyf kahyasi
  5. 5.
    O zaman bu adamlar dünyanın yarısına nasıl hukmetmiş bunu açıkla bana ?.
    6 -2 ... caysevenadam
  6. 6.
    Ulan şu Osmanlı amerikanların gecmisi falan olsaydı şu an osmanli'yla ilgili 100000 tane film yapılmış olur ve IMDb top 100'de 50 tane bu filmlerden olurdu. Biz gidelim er ryan'i kurtarmak izleyip çok iyi ya falan diyelim. Osmanlı dünyanın anasını sikmiş aq askeri tekniği olmuş olmamış napcan.
    10 ... mike patton
  7. 7.
    (bkz: yav he he)
    2 ... kazangap
  8. 8.
    (bkz: urban)
    ... thirty eight
  9. 9.
    Dönemin Bizans istanbul'un da oturan Nicolo barbaro'nun istanbul'un fethini kayıt altına aldığı günlüklerinde apaçık biçimde gemilerin karadan yürütülüp haliç'e indirildiği yazar. Öyle 3-5 takadan müteşekkil değildir bu donanma.

irili ufaklı Tam 72 adet geminin haliç'e karadan yürütülerek indirilmesi söz konusudur.
    4 ... lightsaber
  10. 10.
    hilal taktiği gibi bir şey vardı. kurt kapanı da derler. turan taktiği de diyorlarmış.
    3 -1 ... atabaka