1. 1.
  TBMM’nin 3 Mart 1924 günü kabul ettiği 431 Sayılı Kanuna göre sürgüne gidecek olan osmanlıların sayısı 155’ti. O tarihte ülkede, 36’sı erkek, 48’i kadın ve 60’ı çocuk olmak üzere 144 hanedan mensubu bulunuyordu. Bunlardan 140’ı, 15 Mart akşamına kadar ülkeyi terk etti. Kanun uyarınca Abdülmecid ve ailesine 15 bin lira, şehzade ve sultanların (damatlar hariç) her birine biner lira ödendi, kendilerine istikamet olarak gösterilen isviçre’nin başkenti Bern’e kadar ki yolculuk masrafları ile yurtdışındaki ihtiyaçları için gereken miktar da hükümet tarafından karşılandı. 1924 yılının Mart ayı sonunda Türkiye’de Osmanlı hanedanının hiçbir mensubu kalmadı. Memleketi son terk eden hanedan mensubu, V. Murad’ın kızı Fatma Sultan oldu. Sürgün kanunu çıktığı sırada kızamıktan yatan ve iyileşene kadar Türkiye’de kalmasına izin verilen Fatma Sultan, üç çocuğuyla beraber Viyana’ya gittiğinde sürgün tamamlanmış oldu.

  Hanedan mensuplarına sadece gidişe mahsus birer pasaport verilmiş, mal varlıkları tasfiye edilmiş ve türk topraklarından transit geçmeleri bile yasaklanmıştı. Sürgün, hanedanın kadın mensupları için 28, erkekleri için 50 yıl sürecekti. Kadınlara Adnan Menderes hükümeti tarafından 16 Mart 1952’de çıkartılan bir kanunla hakları iade edildi, türkiye’ye dönüp yeniden Türk vatandaşı olmalarına izin verildi. Erkekler ise bu haklara 1974’te Bülent Ecevit’in ilk başbakanlığı sırasında çıkartılan genel af yasasıyla kavuşabildiler. Padişah torunlarının bir kısmı Türkiye’ye döndü, bir kısmı ise yıllar önce kurdukları düzenlerini bozmayarak önceden yerleştikleri ülkelerde yaşamaya devam ettiler.
  1 ... hepinizi sevmiyorum
 2. 2.
  murat bardakçı'nın 4 bölümlük son osmanlılar belgeseli youtube'da var. izlerseniz ne kadar asil düzgün insanlar olduklarını anlarsınız, yeni yeni piyasada türemiş torunlarıyla hiç alakası yok.
  1 ... adrian monk
 3. 3.
  giyotine vurmaktan, kurşunlamaktan insaflıdır. türkler diğer milletlere göre biraz daha vicdan sahibi.
  ... selia