1. 1.
  içlerinde en turancısı timur devletidir.

  Bütün türkleri tek çatı altında toplamak adına diğer türk devletlerine bile rakip olmuştur. En kötü yanı ise osmanlı'yı tehdit olarak görüp arkasında zayıf bir osmanlı bırakarak gitmesi olmuş ve anadolu türk birliği bozulmuştur.

  Öyle yapacağına hepsini kendine bağlayıp bizans'a yönelse çok daha iyiydi. Son devirlerini yaşayan bizans 1400lerin başında yıkılır ve anadolu türkleri için tehdit olmaktan çıkardı. Timur devleti kalsa Belki osmanlı hanedanlığı biterdi ama hiç değilse anadoludaki türk birliği bozulmazdı. Üstelik osmanlı devleti'nin fethedemediği ve gâvur izmir olarak nitelenen izmir'in kıyı şeridi de 1402'de timur sayesinde alınmış ve türk toprağı yapılmıştır. Oysa çoğu kişi izmir'in osmanlı tarafından fethedildiğini sanır. Oysa en az istanbul kadar düşürülmesi zor olan izmir'i osmanlı değil timur'un ordusu düşürmüştür.
  2 -1 ... foseptik cukura dusen burjuva
 2. 2.
  fatih'e kadar osmanlı, ondan sonrası içinse safevi der geçerim. * *
  2 ... karsisav
 3. 3.
  aslında osmanlı devleti bikere timura yenilmişti merak eden arkadaşlar ankara savaşı diye araştırabilirler . daha sonra osmanlıda bi fetret devri başgösterdi . devlet yıkılma tehlikesi atlattı safevileri iranlılar diye hatırlıyorum . osmanlıya karşı pek bi başarı sağlayamamışlardı .
  1 ... beyefendi25
 4. 4.
  osmanlı devleti sistemi ve kanunu olan bir devlettir. kısacası harbiden bir devlettir. ticaret yapar, sabit üretim yapar. safevi de osmanlı gibi haneden bir devlettir. lakin osmanlı gibi fetihler yaparak devlet olmamış darbe ile haneden yıkarak isimlerini tarihe kazıtmışlardır. başkentlerini daimi bir şekilde koruyamamış, kontrolsüz bir devlet olmuştur. timur'da ona benzer lakin timur devamlı fetih peşinde koşan, osmanlı gibi ticaret sistemi olmayan, yağmacı bir devlettir. ama gel gelelim ayakta kalabilen tek daimi devlet osmanlı olmuştur.
  1 ... biladerinho
 5. 5.
  2.abdülhamid'e kadar osmanlıdır. Sonrası da osmanlıdır. Yani kısaca osmanlı.
  3 ... parasibozukadam
 6. 6.
  safevi der giderim.
  1 -1 ... hazar kagan
 7. 7.
  Safevi + timur. Net.
  1 -2 ... tomris hatun
 8. 8.
  1402 de timur alayını sikmiştir, ama mal timur arap osmanlıyı türk sanarak işgal etmemiştir.
  -6 ... galatarasayfedaisi
 9. 9.
  büyüklük sadece savaşlarla olmaz kültürüde unutmamak lazım osmanlı rakiplerine oranla her alanda bir üst ligdedir.
  4 ... terrible ivan
 10. 10.
  en sağlam temele oturtulanı osmanlı devletidir.

  eğer timur devleti de osmanlı gibi uzun ömürlü olabilseydi bugün dünyanın yarısı türk olurdu.

  ama ben yine de timur devleti diyorum.
  ... sehnsucht