1. 1.
  yükselme döneminin en önemli padişah ayrıca düşüşü ve yıkılışı hazırlayan sebebleri hazırlamıştır. oğlu mustafa'yı sırf ihtiraslar uğruna boğdurması ve yeteneksiz selim'in tahta geçmesi, hürrem sultan'ın parmağında dönüp durması, en yakını pargalıyı bile boğduracak kadar kibirlenen biri olması devletin sonunu getirmiştir. kafes usulünü getirmeside ondan sonra ki padişahların bunu kullanması hiçbir derdin dinlenmemesi, padişahların toplantılara katılmaması ayrı nedenlerdir.
  2 -4 ... oytunkaran
 2. 2.
  padişahın toplantılara daha doğrusu divan-ı hümayun'a katılmaması fatih sultan mehmet zamanında gerçekleşmiştir. amaç divan'ın özgür bir ortamda karar vermesinin sağlamaktır.

  kafes usülü 3. Mehmet zamanında kabul görmüş bir uygulamadır, sancağa çıkmayan ilk padişah 1. Ahmet'tir o da Kanuni'den çok sonra yaşamış ve hüküm sürmüştür.

  götümüzden element uydurmayalım.devletin sonu değil, gücün sonu kanunidir. kanuni'den sonra coğrafi keşifler olmuştur o da dünyanın anasını bellemiştir. osmanlı'nın sonunu getiren en mühim hadise budur diğerleri daha sonra gelir.
  6 -2 ... su tardigrati
 3. 3.
  http://www.elbistanhem.k1...dedi&catid=2:yazarlar

  http://www.ekodialog.com/...vletinde_dis_borclar.html

  http://www.ekodialog.com/...anliilkborclanmalari.html
  ... annabell lee
 4. 4.
  osmanlı nın sonu, saray ın gitgide kanının bozulmasındandır. yani ülkeyi yönetecek kişilerin türk olmamaya başlamasındandır. sarayda türklerden başka herkesin güç sahibi olmasındandır. padişahlar bile yarım kan olmuşlardır. anaları da yabancı memleketlerden olunca huzursuzluk ve güvensizlik ortamı oluşmuştur.

  halk türk, ama devlet nedir bunu bilen yoktu. tıpkı şimdiki türkiye cumhuriyeti gibi.
  2 -1 ... exantric
 5. 5.
  yanlış bir önermedir. osmanlının sonu ittihat ve terakkidir. sanıldığı gibi devlet içine sızan makam mevki sahibi olmuş türkler dışındaki milletler tarafından yıkılmamıştır. aksine en büyük ihaneti biz yapmışızdır.
  -4 ... irticai faaliyet
 6. 6.
  tam olarak sonu denemez ama evet ondan sonra bir "yeter hacı biz gidelim" dönemine girilmiştir. genç Osman (2.Osman)eğer öldürülmeseydi bu başlık açılır mıydı hayır bebişim açılmazdı.

  evet tarihsel bir açıklama getirirsem coğrafi keşiflerin başladığı döneme denk gelen kanuni döneminde fazla burun kalkıklığı yada fazla mal mülkten midir nedir katılmadığımız coğrafi keşifler gün gelip bize girmiştir. katılsaydık böyle olur muydu bittabi olmazdı.
  1 ... hellomellobeybe
 7. 7.
  yanlış önermedir. osmanlı'nın sonu haremdir. am sevdasıdır açık ve net.
  2 -2 ... hobalele
 8. 8.
  halifelik makamı ve o makamın sorumluluğu ve ağırlığını kaldıramamış zevk ve sefa düşkünü padişahlar sayesinde osmanlı batmıştır.
  -2 ... minber
 9. 9.
  ama asıl büyük iki neden vardır.

  1.devletin türklüğünü kaybetmesi

  2.islam dininin ön plana çıkması ve her türlü yeniliğe karşı çıkılması.
  1 -3 ... exantric
 10. 10.
  gayet mantıklı önermedir.

  zira bu tarihe kadar osmanoğullarının imparatorluğu, askeri bir güç olarak balkanlar üzerinden batıya, mısır üzerinden afrika'ya ve kırım üzerinden karadenizin kuzeyine kadar yayılmış, ancak sınırların bu denli genişlemesi ve buna karşılık ülkede bu kadar büyük sınırları yönetecek kapasitede bir devlet teşkilatının bulunmayışı; savaşların azalmasıyla git gide vasıfsızlaşan ordu teşkilatı ve buna karşılık avrupa'da yaşanan gelişmelerin avrupalı devletleri kültürel ve teknolojik alanda olumlu etkileyişi; bununla birlikte dünya'nın keşfedilmeye başlamasıyla artık bu devletin ele geçirdiği bölgenin stratejik önemini kaybemeye başlayarak, ekonomik açıdan cazip olmaktan çıkması; osmanoğullarının salt askeri güce dayalı imparatorluğunun, aslında henüz sözde yükseliş döneminin en parlak zamanı kabul edilen 16. yüzyılda yıkılmaya başladığının göstergesidir.

  buna rağmen bu imparatorluk 20. yüzyıla kadar yaşamıştır. bunun nedeni ise, 16. yüzyıldan itibaren tekrar güçlenmeye başlamış avrupa'nın, kendi çıkar çatışmaları doğrultusunda osmanlı devletini zaman zaman korumalarıdır. aynı zamanda osmanlı devlet adamları da 18. yüzyıldan itibaren avrupalı devletler arasında ikili poliitikalar izleyerek varlıklarını sürdürmeye devam etmeye çalışmışlardır.
  -1 ... culturist