bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  o zaman vatan haini köpeklere kim sahiplik yapacaktı? şeklinde soru sorulabilir.
  3 ... harlem zencisi
 2. 2.
  "ispanya ve portekiz gösterdi de ne oldu" diye sorulası tespittir.

  dünyaya egemen olan sermayenin kaynağı yeni dünyanın madenleri, ha da köle işgücüyle üretim yapan muazzam kolonileri değil; ingilterenin, fransanın, hollandanın, belçikanın, almanyanın yünlü dokuma tezgahları ve demir/kömür madenleridir.

  osmanlıya küresel süpergüç olmak için ukraynanın demir/kömür madenleri ile muazzam tarım/hayvancılık potansiyeli yeter de artardı.
  1 -1 ... yagmadan donen viking cavusu
 3. 3.
  amerikada elçilik açması,abdülhamid döneminde casus gönderilmesi ve amerikanın 1801'e kadar osmanlıya vergi ödemesi bilindiğinden saçma laftır.
  2 ... saor
 4. 4.
  osmanli sarayinin ve yonetiminin bir cahil olmasindandir, adamalar abd'nin varligini ancak cezayirli korsanlar tarafindan esir alinan bir amerikan subayinin istanbula getirilmesi sonucunda ogrenmislerdir.
  1 -4 ... turok
 5. 5.
  genel olarak doğru olan, ama istisnai bazı örneklerin de söz konusu olduğu bir önerme.

  (bkz: piri reis in dünya haritası)
  (bkz: tarihi hindi garbi)
  ... usualsuspects
 6. 6.
  amerikan tarihinde amerika'yı haraca bağlayan tek ülke osmanlı'dır. bunları biliyor muydunuz ?
  1 ... tegocalderon
 7. 7.
  amerikanın çok da sikinde olmadığı durumdur. sonuç ortada. adamlar süpergüç osmanlı yok.
  ... izindeyiz
 8. 8.
  (bkz: osmanlı abd ilişkileri)
  ... usualsuspects
 9. 9.
  gayet de doğal karşılanması gereken bir tarihi olaydır. yeni toprakların keşfedilmesini gerektiren en önemli faktör, müslümanların önemli ticaret yollarında kesin bir üstünlük sağlamalarıdır. haçlı seferleriyle doğunun zenginliklerini keşfeden avrupalılar, müslümanların kurdukları bu hakimiyet sonrasında bu zenginliklerden ticaret yoluyla dahi faydalanamama durumuna gelince yeni verimli toprakları keşfetmek için yola koyuldular. bu tarihi olay olmasaydı, amerika, avustralya gibi kıtalar çok sonradan keşfedilmiş olabilir, pek çok icat ve keşif henüz yapılmamış olabilirdi. o yüzden osmanlının amerikanın keşfine uzak kalması bu bakımdan çok doğaldır. çünkü yeni kıtalara ihtiyaç duyan taraf osmanlı değildi en nihayetinde. ama yine de osmanlının yeni kıtaların ve toprakların keşfine çok da fransız kaldığını söyleyemeyiz.

  öte yandan osmanlı devletinin o dönemde çok daha kısa vadede çözmesi gereken sorunları vardı. keşifler çağı, osmanlının avarupada kendisine yer edinmeye çalıştığı bir çağ idi. bu yüzden daha bulunduğu kıtada yerini tam olarak sağlama alamamış bir devleti, yeni keşfedilmiş bir kıtada varlık gösterememek ile suçlamak biraz garip kaçar. sonuçta osmanlı devletinin konumu ispanya, portekiz, ingiltere ve hollanda kadar iyi değildi. öte yandan yine konumu gereği, osmanlı bu yeni keşiflere ihtiyaç duyan taraf değildi. tam aksine bu keşifler sonrası doğu akdeniz önemini kaybetmiş; batı akdeniz, atlantik okyanusu, hint okyanusu önem kazanmıştır. aslında bu durum bir sonuç olduğu kadar sebeptir de. çünkü en başta portekiz, ispanyol, ingiliz kolonilerinin kurulmasına; yeni topraklar keşfedilmesine sebep olan şey de doğu akdenizin müslümanların kontrolüne girmesiydi.

  bir de okumakta olduğum A New Green History of the World kitabına ve okumuş olduğum başka bir kaç makaleye dayanarak rahatça çürütebileceğim bir kaç iddia serpiştirilmiş, onlara da değineyim.

  - amerikada elçilik açılması, temsilciler gönderilmesi vs gibi şeyler amerikanın keşfiyle ilgili değil amerika birleşik devletlerinin varlığının tanınmasıyla ilgilidir ve çok sonraki bir dönemde gerçekleştirilmiştir. ayrıca o zamana kadar amerika kıtası çoktan koskoca avrupa kıtasıyla yarışacak konuma gelmişti. hatta sultan abdülhamid döneminde osmanlının amerikayla yaptığı ticaret, osmanlının büyüklüğünü değil, ekonomik olarak içine girdiği acizliği gösterir daha çok. zira osmanlılar bu dönemde amerikan iç savaşının bitmesiyle boşta kalan silahları satın almıştır çoğunlukla ve bu bakımdan osmanlı, abd için çok karlı bir pazar olmuştur o dönemde.

  - osmanlının abdden vergi alması da o kadar övünülecek bir şey değil. sebepleri şu yazıda gayet iyi anlatılmış: http://www.turkvergi.org/...anlya-neden-vergi-oederdi

  - ispanya ve portekizin yeni kıtaların keşfinden fayda sağlamadığını düşünmek çok yanlış olur. ispanya da portekiz de bundan büyük fayda sağlamıştır. ama burada unutulmaması gereken nokta şu: ispanyollar, portekizliler diye bir şey yok aslında. koloniler var, soylular var, korsanlar var... herkes de kendi çıkarını düşünerek hareket etmiştir. yani yeni kıtaların keşfini osmanlının balkanları işgal etmesi gibi organize bir hareket olarak görmeyin. çünkü değil. sonraki dönemlerde amerikan bağımsızlık savaşına müteakiben güney amerikadaki kolonilerde bulunan, ispanyol, portekizli vs vs soyluları da kendi çıkarlarını düşünerek bağımsızlıklarını ilan ettiler. yani bir bakıma kendi devletlerine karşı gelip, kendi devletlerini kurdular. bu dönemde dünya genelinde ticaretin önemi ve tüccarların gücü o kadar artmıştır ki devletler kendi vatandaşları olan zengin sınıfının gücünün gölgesi altında ezilmiştir adeta.

  - piri reisin haritası her ortamda tekrar dillendirilir ama piri reisin haritası bize anlatıldığı kadar inanılmaz bir sır içermez aslında. kristof kolombun haritasından ve başka kaynaklardan da yararlanılarak hazırlanan oldukça başarılı bir haritadır, o kadar. elbette o yıllarda avrupanın en büyük süper güçlerinden birisi olan osmanlının bu yeni kıtanın keşfinden bihaber olması düşünülemez. ama tekrar söylüyorum; icatlar, keşifler ihtiyaçlardan doğar. ve osmanlı devleti için o dönemde yeni toprakların keşfi o kadar da büyük bir ihtiyaç değildi. hatta denilebilir ki akıllı ve öngörülü bir osmanlı yöneticisi, yeni topraklar keşfedeceğini bilse kolombu altına boğar ve o keşfi yapmamasını sağlardı. öyle ya da böyle, bu keşifler yapıldı ve bizler de bir şekilde bu keşiflerin sonuçlarından etkilendik.
  ... turkoman20
 10. 10.
  bilim ve teknoloji de ilerleyememesi ve de denizcilik ile ticarette gerilemesinin sonucudur. tabi git gide muhafazakarlığa saplanması da bir başka gerçek.
  -1 ... kompetan