1. 1.
  Kemalpaşazade'ye göre Osmanlı Devletinin yükselişinde bazı temel etkenler vardır ve bu faktörlerden biri de devşirme/Gulam/Gılman sistemidir. Böylece yetişen devlet adamları Onun tabiri ile "Meydan-ı saltanatta cevelan etmeye mecal bulamamışlardır.
  ... entente cordiale
 2. 2.
  Savaşmak yoluyla.
  ... aydinoglu ventage
 3. 3.
  yavuz sultan selim sayesinde.
  ... this
 4. 4.
  fethederek, bazı akıllı devlet adamları sayesinde ve çağın gereklerinden dolayı gittiği yerlerde ailelerinden zorla koparılarak alınan çocukları yeniçeri yaparak, asker yaparak yükseldi. bi de gönüllü falan diyolar tarih kitaplarında. hangi hristiyan aile çocuğunu müslüman bir imparatorluğa verir amk o şartlarda.

  fakat bu yeniçeriler osmanlının başına bela olacak ve çöküşü hızlandıracaktı. ta ki 1826 ya kadar da bütün yeniliklerin önüne geçeceklerdi.
  1 -2 ... sovyet piyadesi
 5. 5.
  insanı yaşatmıştır bu yüzden de devlet yaşamıştır. Şeyh edebalinin dediği gibi.
  -1 ... caputtibia
 6. 6.
  Osman beye sormak lazım.
  ... perrypotter
 7. 7.
  diğer beylikler kendi gücündeki beyliklerle savaşırken osmanlı beyliği savunması artık çok yıpratılmış bizans topraklarının daha yumuşak hede folduğunu farkedip batıya doğru stratejik saldırılar gerçekleştirmiştir.

  ne kadar kolay ve fazla toprak alırsan o kadar güçlü olursunç,.

  ama asıl soru 300 yıl nasıl savaş kaybetmişiz. neden kaybetmişiz?
  ... scorpioraptor
 8. 8.
  avrupa tarihinden kesitler kitabının yazarı stephen lee'ye göre:
  "sürekli fetihler ve aktif bir diplomosi şu iki etmen sayesinde mümkün oldu: içerde güçlü bir siyasi denge ve her an savaşmaya hazır bir ordu."

  "içerideki istikrar, askeri güçlerin zorlanmaya başladığı anlarda, bir isyan ya da iç savaş olasılığını ortadan kaldırmak için önemliydi.
  padişahlar fethettikleri bölgelerin halklarına genelde katı monarşiden daha hoşgörülü bir siyasa çerçevesinde tavır alıyorlardı.
  fethedilen bölgenin dinsel liderlerinin padişah tarafından tanınması, benimsenen siyasi yaklaşımın en önemli unsurlarından biriydi."
  2 ... entente cordiale
 9. 9.
  Kurulan Düzenin kusursuz şekilde işlemesi.

  şüphesiz!
  -1 ... kara hakan
 10. 10.
  Kriko ile.
  1 -2 ... doksanlar cocugu