1. ?.
  her daim sanal ve reel ortamlarda belirmiş olup, osmanlı idaresinin ideolojisini, ekonomik sistemini, sosyal düzenini, hukuki yapısını amansızca ve amaçsızca eleştiren tiplerdir. bunu neden yaptıklarına dair aklıma gelen tek mantıklı sebep, bu arkadaşların osmanlı'yı, islam dinine olan nefretlerini kusma kanalı olarak görmeleridir. bir diğer muhtemel sebep de, osmanlı'nın fiilen sona ermesine rağmen felsefesine inananların bitmemesi, hatta bu felsefeyi benimseyenlerin gün be gün artmasıdır ki bu durumun bu tipleri oldukça rahatsız etmesidir.

  bakın değerli arkadaşlarım, osmanlı'nın ideolojisini benimsemeyebilirsiniz. ama nasıl sizin düşünce yapınızın, fikirleriniz önüne hiçbir engel konulamayacaksa, sizin gibi düşünmeyenlerin önüne de engeller konulamayacaktır. artık herkes bunun bilincinde. okuyor, araştırıyor. osmanlı'yı arşivlerden okuyor ve anlamaya çalışıyor. yabancı kaynaklara başvuruyor. öyle başlıklar açıp, osmanlı'ya atıp tutmakla çok matah bir iş yapmıyorsunuz.

  ilk başta dediğim gibi, bu eleştiri osmanlı'yı amansızca ve amaçsızca eleştirenler içindir. yoksa, osmanlı'yı zaten kimse kusursuz bir devlet gibi sunmuyor.
  3 -5 ... cornivolk
 2. 1.
  geçmişini inkar eden insanlar olup bir elin parmağını asla geçemeyecek topluluktur.
  1 ... alwayspiizbecauseizmitliyiz
 3. 2.
  türklerdir. burada türklük bilinci olan türkler kastedilmektedir.
  tarihte türklere ve türklüğe en çok zarar veren devletlerden birinin osmanlı imp. olduğunu bilirler.
  osmanlıcılık ayağına emeviliğin dayatılmasını yememektedirler.
  1 -1 ... ulan ismail
 4. 3.
  beyni yıkanmış olan kişilerdir.

  ama gerçekten kendi fikirleriyle nefret ediyorsa osmanlıdan, delilleri fikirleri varsa eyvallah. gel tartışalım.
  2 ... dechros
 5. 4.
  kahbe bzansin namert torunlaridir kendileri ve hic bir zaman da osmanli ile olan sorunlari bitmeyecektir.
  2 -2 ... iyi de ben simdi ne yapiyim
 6. 5.
  artık varolmayan ve tarihsel olarak bir daha da var olmasına imkan bulunmayan bir eski devletle alıp verilemeyen bir şey olamaz.

  osmanlı konusunu açanlar "neo-osmanlıcı" romantiklerdir. osmanlı devletinin ne denli adil ve mükemmel bir devlet olduğuna inanıp veya inandırılıp ruh çağırma seanslarına başlayanların temelsiz iddialarına karşı sessiz kalınması ve hayalcilik hastalığının yayılmaması için çaba gösterilmesi bu şekilde algılanmamalıdır. neo-osmanlıcılığa karşı çıkılması, sadece düşünsel jimnastik yapmak için değil, abd emperyalizminin bir aracı olarak pompalanmasının ülkemizin geleceği için tehlikeli olacağından duyulan endişenin dile getirilmesi yönünden zorunludur. siyasal islamın türkiye'den sonra arap ülkelerinde de egemen kılınması ve ulusal devletlerin yerini işbirlikçi gerici yönetimlere bırakması tamamiyle bir abd projesidir. bop veya gop denilen siyasi proje içinde türkiye'den üstlenmesi istenilen rol, ideolojik olarak "ılımlı islam" şeklinde homojenleştirilmiş bir ortadoğu'da abd adına büyük ağabeylik-jandarmalık yapmasıdır. bunun için neo-osmanlıcılık hayali pompalanmaktadır.

  öte yandan, tabii ki, osmanlıyı eleştirmek yerine, hakaret etmek son derece yanlıştır, gereksizdir. osmanlı'nın kuruluşu, yükselmesi, duraklaması ve yıkılması, tarihsel kriterler içinde değerlendirilmeli ve osmanlı'nın dirilmemek üzere yok olduğu ve neo-osmanlıcılık akımının bir abd projesi ve ham bir hayal olduğu, arap halklarının bir tür osmanlı hegemonyasını veya önderliğini kabul edeceğini sananların büyük yanılgı içinde oldukları anlatılmalıdır. özellikle, neo-osmanlıcılığı hararetle savunanların, somut durum tahlili yapamayan, kağıt üzerine imparatorluk sınırları çizen umutsuz romantikler oldukları ve çabuk incindikleri bilinmekte iken.
  ... zarbut
 7. 6.
  Muhtemelen şuanki hükümetten ve dünya üzerindeki pozisyonumuzdan memnun olanlardır. Allah akıl fikir versindir.
  ... geri zeki