1. 1.
  Osmanlı imparatorluğu geçmişimdir. Saygı duyduğum bir devlettir ama bu Osmanlı'nın emperyalist olduğu gerçeğini değiştirmez. Osmanlı, emperyalist bir devletti. Yayılmacı politika her zaman emperyalist bir harekettir. Osmanlı'nın devşirme sistemi bunun en bariz kanıtıdır. Konu iyi anlamak için, kardeşinizin yada ağabeyinizin yada ablanızın ABD yada Almanya tarafından küçük yaşta alındığını bir Amerikalı yada Alman yapıldığını düşünebilirsiniz.
  2 -1 ... bay josef k
 2. 2.
  yayılmacı, köleci, monarşik devlet. iyi ki yıkıldı.
  1 -1 ... selia
 3. 3.
  . . . Osmanlı hem emperyalist hem de ümmetci bir devletti. Osmanlı sanıldığı gibi bir türk devleti değildir. Türkler candarlı halil paşanın idamıyla beraber doksanüç harbine kadar bizzat ikinci mehmet'in eliyle devletten adeta kırılırcasına sürgün edilmişler, yerine kul sistemine dayalı bir müslüman slav imparatorluğu kurulmuştur. Vezirazamından savaşan askerine kadar devlet genellikle sırp asıllı müslüman kulların yönetiminde kaldı. Bu dönemde türklere sarayda verilen isim aptal türk tür. devletin ümmetlesmesi ise veli lakaplı ikinci beyazıt'la beraber tamamlanmış ve sünnete dayalı şerri hukuk osmanlı devlet yönetiminin ana maddesi haline gelmiştir.
  . . Bunun sonucunda devletin gerileme zamanında slav, latin veya rum kökenli kullar şeyhülislam fetvasıyla ikinci osman'la padişahları da öldürmeye yada devirmeye başlayınca gostermelikte olsa son türk etkisi de tasfiye edildi.
  . . 1878 aya stefanos ve berlin anlaşmalarıyla bulgar ve sirplar protestan hristiyan köklerine geri dönüş yapınca geriye boşnaklar, arnavutlar, araplar, cerkezler ve bir kısım gürcüler kaldı. bosna'nın
  işgali, arapların haince kanlı bir şekilde arnavutlarin zorla koparılmasıyla 450 sene sonra türkler yeniden hatırlandı.
  . . Anadolu nun türkiye'den önceki son türk devleti anadolu selçuklu devletidir. Daha sonra 1453 yılına kadar osmanlı beyliği de dahil beylikler dönemidir. 1453 yılından 1878 yılına kadar türk kanı taşıyan bir padişahın yönetiminde bir müslüman slav ımparatorluğu vardır. 1878 ila 1923 yılları kargaşa dönemidir. 1923 den sonrası yeniden türk devletidir.

  Edit:. . . Biliyorum bu çok kişinin hoşuna gitmeyecek ve eksileneceğim ama siz istiyorsunuz diye tarih değişmez vede isteğe göre yazılmaz.
  -1 ... kupune zararsiz keskin sirke
 4. 4.
  Vergi sistemi bile başlı başına emperyalist olduğunun delilidir.
  ... xyclonb
 5. 5.
  islam çatısı altında taş üstünde taş omuz üstünde baş bırakmamak, gittikleri yerde begendikleri kadınları çocukları alıp götürmek islamın hoşgörüsü müdür sorarım? diğer emperyalist devletlere göre biraz ılıman yapıda olabilirler ama gerçeği asla değiştirmez. geçmişimiz emperyalizmin suyunu içmiştir...
  -1 ... lenkeranski
 6. 6.
  böyle emperyalizmin gözünü seveyim.
  1 -1 ... birsabahgelecekkardanaydinlik