1. 1.
    oğlan o dönemde bugünkü deyimle ergen kişiye denmektedir. yani hem kız hemde erkek anlamı vardır. saçma anlamlar çıkarmanın hiç gereği yoktur. hatta bunu o dönem yazılan şiirlerden yada yazılmış eserlerden görebilirsiniz.
    61 -35 ... silte
  2. 2.
    osmanli devleti'nin padisahlarinda hata aramaya yonelik bir zihnin urunudur. "aha bak lan iste bak! kisin oglana yazin kariya demis!!!" diyerek mukemmel bir tarihi arastirmaya imza atmis arkadaslari da anlindan opuyorum ve bir sonraki kahve muhabbetine bekliyorum.

oglan kelimesi eski dilde, bizim su an kullandigimiz anlama gelmiyor demeyi de laf israfi saymama ragmen, anlayisi kit insanlar icin tekrar ediyorum.

suclamaya calisan insanlarin bilincaltini ise hic acmiyorum, cunku altindan kalkamam.
    21 -20 ... curufinwe
  3. 3.
    araştırmacıların kökünü bulamadığı konudur. halkta vardır bu durumu yaşayanlar o ayrı. ama bunu saraya yada hareme uyarlamak ne kadar akıllıcadır. ilginç. sağlam kanıtlarda çok merak edilmektedir.
    14 -2 ... silte
  4. 4.
    tarih; oyle olmuş, yapmış gibi senin bilmem nerenden uydurduğun rivayetler değildir. yok ceddim yapmış; yok var. komık bu laflar. git o kadar meraklıysan ninenden masal dinle. insanları yanlış bilgilendirme.
    10 -5 ... silte
  5. 5.
    harem'in padisaha ozel kerane oldugu anlayisiyla ayni kaynaga dayanan dusuncedir ayni zamanda.

ayrica riza nur'un ataturk'u escinsellikle ithami ne ise, osmanli padisahlarinin, hem de fatih sultan mehmet gibi zatlarin, bu ithama maruz kalmasi da benim icin ayni derecede hakaret denemesidir. tabi escinsel olmak nicin hakaret, orasi baska bir konu.
    11 -8 ... curufinwe
  6. 6.
    atalarının i.ne olmasıyla gurur duyan bir kısım bilinçsizin uydurduğu, aslında birkaç sapkınla sınırlı kalmasına ve günümüz türkiyesi'nde fiili olarak daha fazla işleniyor olmasına rağmen bundan daha fazla gündeme getirilmek suretiyle insanların osmanlı'ya duydukları sevgiyi baltalamaya çalışan zihniyetin ürünü fikir zırvalığı.
    14 -11 ... havaciva
  7. 7.
    osmanlı ve islam dünyasındaki 16. yydan itibaren başlayan çürümenin yansımasıdır.
    o da birşey mi? neredeyse her çarşıya bir zıbıkçı dükkanı* açıldı, her yer cariye ve seks kölesi doldu. yani yozlaşma bununla sınırlı değildi.
    11 -12 ... soul forged sin
  8. 8.
    osmanliyi sadece "tuuu kaka" olarak goren, oglancilik ve diger sapkinliklari sadece osmanliya mal eden oglanlarin; "keske bizde o devirlede bulunsaydik" tarzi isyanlari.
    12 -9 ... mese odunu
  9. 9.
    refahın olduğu yerde görülür lutilik. birçok padişahın kulamparacı olduğu doğrudur maalesef...

Lakin osmanlı'da herkes oğlancıydı demek çok haksız ve saçma bir söz olur. karalamak dışında birşey olmaz.
    5 -6 ... barutyiyici
  10. 10.
    osmanlı tarihini oryantalist kaynaklardan okuyan zihniyetin görüşleri.
    8 -3 ... bilgehan