1. 1.
  Osmanlı imparatorluğu üniter veya nasyonel bir devlet olmayıp, çokuluslu (bkz: multinational)bir yönetime sahip olduğundan, yurttaşları için de teb'a mekanizmasını öngördüğünden, bence bahsedilemeyecek sistem.
  (bkz: ukde dolması)
  -2 ... expert16
 2. 2.
  Osmanlı'da millet kavramı bugünün tersine dini gruplar için kullanılırdı.
  2 ... bilememko
 3. 3.
  osmanlı'da yaşayan gayrimüslimlere bazı alanlarda özgürlük ve özerklik veren sistemdir. rumları, ermenileri veya musevileri kendi dinsel liderleri temsil ediyor. bu topluluklar kendi iç işlerinde özerktirler. mesela, iki ermeni arasında olan bir sorunu, onların mahkemesi çözüyor. ancak, bir ermeni ile bir rum arasındaki sorunu, osmanlı mahkemeleri çözüyor.
  2 -1 ... tearsofcold
 4. 4.
  efendim özellikle üstünde durulmalıdır ki; osmanlı devleti nde vatandaşlık sistemi yoktur, halk tebaa olarak geçer.
  ... reddiplomat
 5. 5.
  (bkz: reaya)
  ... ivy3
 6. 6.
  http://liberalgelecek.blo...rn-mulkiyet-haklar-1.html
  ... liberal gelecek
 7. 7.
  zanzibarlılardan oluşan millet i hakime diye bir sınıf vardır.
  bunlar dışındakiler devlet memuru, asker olamaz, silah taşıyamaz, 2 kat vergi verir, ata binemezler, pahalı elbise giyemezler, hamamda takunya giyemezler, hatta havlularını evden getirmek zorundadırlar, gösterişli atlara sahip olamazlar, müslüman köle edinemezler....

  millet i hakimemensubu olmanın ise iki şartı vardır; müslüman olup zanzibarca bilmek. çünkü müslüman olan arnavut, mısır, arap vilayetlerindeki araplar ile buraya yollanmış zanzibarlılar arasında bile bir millet i hakime ayrılmışlığı vardı.

  tabi şu an; kürt-islam senteziyle güç bulmuş bir gürcü ve onun ümmetçi-kürtçü ekibi tarafından maceradan maceraya sürüklenen yurdum gençleri için osmanlı kemalistvari şekilde yönetilmediğinden dolayı lanetlenmeli hatta yok sayılmalıdır.
  ... yagmadan donen viking cavusu
 8. 8.
  Müslümanı millet gayrimüslümü gavur olarak gören benim de gurur duyduğum olaydır.
  -4 ... kelesnamlusu
 9. 9.
  Ümmet sistemidir. Millet olsa duramazsın.
  -2 ... kuba gibiyim kendi kendime yet
 10. 10.
  sadece sünnileri türk kabul eden; yahudileri hristiyanları hatta alevileri bile türk olarak görmeyen din temelli sistem. sünni kürt ve arapların bile türk olarak kabul edildiği oluyormuş.
  2 ... muggle