1. 1.
  vatandaşların osmanlının iyi dönemlerinden daha önce magazinsel yönlerinin anlatılması üzerine sorduğu sorudur.
  -3 ... rosava
 2. 2.
  vatandaşların herşeyi bilmek hakkıysa buyursun burdan bir başlasınlar diye cevaplanabilecek soru.

  (bkz: osmanlı padişahlarının ekseriyetle oğlancı olması)
  2 -3 ... mudahil
 3. 3.
  hani neyzen tevfiğin bir sözü vardır bu millet çok garip "hıyar dersin alınmaz, anasını sikersin çıldırır" tarihini koruyacaksan böyle koruma arkadaş.. etin kilosu bilmem kaç, benzinin vergisi anamızı ağlatıyor, iletişim vergisi kazık gibi... bunlara kimsenin sesi gıkı çıkmıyor ama bilmem kaç yıl önce olmuş olayları doğru yada yanlış lanse ettiler diye saadet partisi kafayı yedi sokakları birbirine kattı... dizi lan dizi belgesel değil.
  ... you touch me tralala
 4. 4.
  kraldan çok kralcı olmanın yanında bir de gerçekleri törpülemenin peşinde olmaktır bunun adı. çünkü bir tarafsız gözle görebilseler, atacaklar kendilerini en yakın uçurumdan.
  ... diks
 5. 5.
  anlatılamaz osmanlı, daha doğrusu "doğru" anlatılamaz. yazılı tarih yok, belge yok, resim yok, sanat yok, ipucu yok. yazılmış üç-beş yabancı kaynaklı yazı yalanlanıyor, en ufak iddia infial uyandırıyor.

  neden neredeyse tüm padişahların annesi rum-rus-slav deyince "höyt, bre kafir" deniyor ya da iç oğlanı diye bir kavram yüzünden tüm padişahlar oğlancı ilan ediliyor.

  özetle tarafsız olamıyoruz biz. e, bakış açısıyla, siyasi görüşle, götten uydurmayla tarih olmaz. dolayısıyla osmanlı tarihi "çaldıran savaşı, sene 1514, taraflar osmanlı vs safeviler, kazanan osmanlı, sonuçlar hebele,hübele" şeklindedir.

  fazlası zarar zaten bize, baksanıza kıytırık bir dizi yüzünden iç savaş çıkacak neredeyse.
  ... orboris
 6. 6.
  tabii ki tarafsızlıkla anlatılmalı ancak genel yapı harem üzerinden dönmektedir.
  -1 ... rosava
 7. 7.
  tamam bu bir dizi sonuçta belgesel değil, elbetteki bir ticari amacı var ve kendini izletmek için elinden geleni yapacak, ama bu kadarıda gerçekten çok abartı olmuş, saray ve harem entirikalarıda anlatılsın, hürrem sultanda anlatınsın ama sanki adam başka hiç bir şey yapmıyormuşcasına sabah akşam harem göstermekte saygısızlıktır.
  ... stigmata yasayan musluman