1. 1.
    (#38958854) Sözlüğün en bilgili ve zeki yazarı selia'nın ifadesi o böyle diyorsa söz söylenmez üstüne.
    3 -2 ... bir tirrek sevdim uzaklarda
  2. 2.
    Sözlüğün en kaliteli yazarı selia'nın ifadesi.
    1 ... bir tirrek sevdim uzaklarda
  3. 3.
    muhteşem yüzyıldan fazla etkilenen kişi beyanı.
    1 ... dedeninkeli
  4. 4.
    tarihi, dizilerden öğrenen cahil söylemi. ne zavallısınız ya.
    1 -1 ... agnosticus
  5. 5.
    doğrudur efendim. (bkz: şehzade mustafayı cehapenin katletmesi).
    1 ... teist
  6. 6.
    ordu başında hiç sefere çıkmayan ilk padişah sarı selim'dir (2. selim). bu dönemde sadrazam sokullu inisiyatifi eline almıştır. denilebilir ki kanuni'den sonra devlet duraklamaya girmiştir.
    -1 ... afrasiyap
  7. 7.
    tarihi dizilerden değil selia'dan öğreniyorum.
    -2 ... bir tirrek sevdim uzaklarda
  8. 8.
    osmanlı imparatorluğu diye bir imparatorluk olmadığı için en başından hatalı bir cümledir.

(bkz: osmanlı devleti)

imparatorluk kelimesini devletin büyüğü sanan yazar beyanı.
    (bkz: emperor)
    (bkz: empire)
    (bkz: emperyalizm)
    (bkz: sömürgecilik)
    osmanlı devleti bunları yapmış olsaydı, şimdi osmanlı'dan ayrılan o devletler, türkçe konuşuyor olurdu. evet.

osmanlı istismar için ülke fethetmez, imar için fetheder. cemil meriç
    -1 ... kazangap
  9. 9.
    hayır, daha önce bitmiştir.

fatih'in oğlu 2.bayezid tahttan indirildiği gün osmanlı devleti bitmiştir. eğer 2.bayezid 10 yıl daha tahtta kalsa ve kendisinden sonra tahta yavuz geçmese idi şu an 2.bayezid dönemindeki topraklara sahiptik ve dünyanın ilk 3 ülkesinden biriydik.

2.bayezid kardeşiyle olan meselesi sebebiyle çok fazla zaman ve enerji kaybetmiş olsa da ülkeyi maceraya sürüklemeden hüküm sürdüğü topraklarda huzur ve refahı temin etmiş bir padişahtı, batıda devletin doğal sınırlarına ulaştığını düşünüyor, doğuda ise türk hanedanlarıyla dostluk politikası güderek hem sınırlarını hem de iç güvenliğini temin ediyordu.
    2 -3 ... ateistvaiz