bugün

arsız bela yeniçeri'nin atarlı semt aşkı hikayesinden osmanlı'nın işgal ettiği topraklardaki zulüm sonucunu çıkarabilmiş sıçmığımsı tespit.
osmanlılar sıklıkla hristiyan köylerini basıp ganimet toplayıp kadınları falan satarlardı. Kendi uydurdukları osmanlı- islam kimliğine uymayanları küçük görürlerdi. Anadolu halkını asırlar boyu karanlığa, cahilliğe mahkum ettiler.
Batının yaptıkları karşısında Osmanlı'nın yaptığı devede kulak kalır.
herkes o zamanları yaşıyormuş gibi konuşuyor. ben yaşamadım da bilmiyorum da. ders kitaplarında gösterilenlere de inanmıyorum.
insanın öz be öztürk olması bir imparatorluğun zulüm, acı çektirmeden ayakta tutulabileceğine inanacak kadar saf olmasına sebep olmamalı..
götlerindeki dona kadar vergi almaktır. ayrıca:

(bkz: devşirme)
cemil meriç, islamcı yazar. bir islamcının öz eleştiri yapabildiği görülmemiştir. o hep haklıdır.
Fransızca 'ben Fransızım' diyen zenciler var. Ama zalim olan hep Osmanlı.
osmanlı ganimet parası peşinde cihat yapardı ve ekonomisini böyle yürütürdü. balkanlardaki ganimet ve cizye tahsilatı osmanlı'yı âbat etmiştir yıllarca. balkanlardan parça parça yitirdikçe osmanlı ekonomisi bozuldu ve görece zulüm eylemleri arttı doğal olarak. devşirme sistemi ve cizye zulüm mü idi bu başka bir soru tabi.
ingilizce ben ingilizim diyen zenciler,hintliler var zalim yine osmanlı

He yarram he.