bugün

Çok güzel masal, ama tarih bilimi böyle bir şey değil lan!

görsel

Beybi!
yerinde tespit.
tobii jhonım misal bende bir zencileri birde ırkçıları sevmem.
He he ingilterenin sömürgesi afrika
Osmanlının ki balkanlar
(bkz: yeniçeriler).
Osmanlı'yı emperyalist bir devlet kabul edersek mevcut emperyalist devletlere başka bir isim takmamız gerekir.
sözü osmanlı tarihi konusunda uzman olan hocaya bırakalım;
hulki cevizoğlu: - hocam osmanlı emperyalist miydi?
ilber ortaylı: - osmanlı roma'nın devamıydı. osmanlı elbette emperyalistti. hem de en ileri geleniydi. bundan utanacak değiliz.
( ceviz kabuğu programı)
beni mi eksiledin, ilber ortaylı' yı mı? kıt kafanla bir düşün. utanmana gerek yok rahat ol. osmanlı tarihi uzmanına tarihi öğreteceksen öğret aferin.
Osmanlı modern emperyalist sömürgeci devletlerin idolüdür. Sömürge koloni yapılanması osmanlı tımar sistemine benzer. Beylerbeyinin yerini koloni genel valisi alırken. Tımar, zaamet, has yapılanmalarını şahıslar yerine şirketler aracılığı ile yaparak daha sağlıklı vergi geliri elde etmişlerdir. osmanlı emperyalizmi 1571 inebahtı deniz savaşı ile sona ermiş. Maliyesi ve ekonomisi bozulan osmanlı denizlerde silinirken. Karada da saldırıdan savunmaya geçmiştir. Bu tarihten sonra osmanlının tüm mücadelesi sömürgelerini korumak üzerine olmuş. En değerli sömürgesi mısır'ı kaybedince iflas etmiştir.

Edit : osmanlı sömürgelerini, vergi matrahı değerlerini, toprak değerlerini, insan, hayvan, yeraltı ve yerüstü varlıklarını osmanlı tahrir defterlerinden inceleyebilirsiniz. Büyük sahrada ki bir sancak dahi bu defterde kayıtlıdır. Bu defterlerde bu günkü kenya, tanzanya, mali, orta afrika cumhuriyeti, hindistan, bangladeş, endonezya'dan kayıtlı yer isimleri vardır.
Bağnazlıktan dolayı büyük ölçüde gelişmeye kapalı olması yüzünden emperyalizmi tam manasıyla becerememiştir.
Ben daha çok padişahlara cariye avlamak için seferler düzenlendiği görüşündeyim. Sonuçta bir noktadan sonra padişah annelerinin alayı kelime-i şehadetle yerli ve milli olmuş gavur karılarıydı.
sanki emperyalistti ama daha farklı bir emperyalizm uygulamış sonrasında da ideolojisi olmayan bir imparatorluğa dönmüştü. isim vermek gerekirse yayılmacı emperyalizm derdim.
güncel Önemli Başlıklar