bugün

Saçma bir benzeştirmedir o zaman ruslar da romalı onlar da sezar dan bozma "çar" unvanı kullanıyor

Peşin not:fatih sultan mehmet haricinde, hiç bir padişah roma geleneğini sözde ''kayzer'' ünvanıyla sürdürmemiştir. bütün padişahların ünvanı, ''han'' ile biterdi. devlet yapısında benzerlik, hem osmanlı'nın hem roma'nın çok büyük topraklara hükmetmiş olmasından ibarettir. osmanlı'da halk padişah'ın tebasıdır, ama bundan roma'nın soylu-köle ilişkisi gibi bir anlam çıkartılmasın, çünkü bu anlamda kölelik osmanlı'da asla var olmamıştır.

Edit:

"çünkü bu anlamda kölelik osmanlı'da asla var olmamıştır."

"Çünkü"

(bkz: çünkü)
ordu yapısı olarak da benzeşmeler vardır.

osmanlıya kadar hangi türk ordusunda piyade ağırlıklı bir düzen vardı?
entry girmeden önce bilin diye söylüyorum. Bu başlıkta 1 adet kölelik osmanlı'da asla var olmamıştır diyen yazar bulunmaktadır.
Benzeştirme ne demek.

Osmanlı zaTen müslüman roma'dır.

Akdeniz uygarlığı dinlerüstüdür. Roma medeniyeti beynelmilel hakimiyet anlayışına sahip olup cihangir olma hevesiyle hareket eden herkesin etkileneceği bir mirastır.

Bizzat orhan'ın gerek devlet gerekse orduda yaptığı romanize dönüşüm ve dahi fatih' in kendisini kayser(sezar) ilan etmesi.
Benzeşmesi terimi yetersiz kalmaktadır, özü "ardılıdır" olarak adlandırılmalıdır.

Türk imparatorluğunda koleligi sevgili "diğer" Avrupalı yoldaşlarımız ile karşılaştırmak olsa olsa ağızdan salyalar akan bir Türk karşıtlığıdır.

Yanlış bilmiyorsam "ki kendime güvenirim", senin Osmanlı benimse Türk imparatorluğu olarak adlandırılan yapının sarayına "imparatora özgü olmak üzere korsanlar tarafınca dişi-bayan (çatalsanız da kadın demeyeceğim [bu gun gıcıklığım üzerimde yoldaşlar]) ticaretine göz yumulmustur".

Toplam 500+ yıl (1800'ler de Britanya'nın ardından ikinci olarak yasaklayan Avrupa ve yeryüzü devletiyiz) boyunca krala-imparatora kargolanan "bayan" sayısı 7000+'dur.

Bana devşirme asker demeyin, kalbinizi kırarım. Ben de keşke olmasaydı diyorum, sizin gibi. Ama slavlardan olmasaydı diyorum.

Ki en çaf çaf'lı dönemlerinde bile 10.000-12.000 sayısını geçmemiştir, yeniçeri ocağı kapatılana dek ondan da 400.000 alındığında "aslında seve seve verildi, keşke verilmeseydi" toplam 470.000 eder.

Senin guzel hatrin icin 500.000 diyelim.

Felemenk korsanları bir sezonda 500.000 alıp götürürdü Afrika'dan. Beyaz uzun bacakları ya da "sözde (su an gülüyorum)" savaskanligi yüzünden degil oldurene dek kas gücünü kullanmak smacıyla Alınan insanlardır.

Kapiş?