1. 1.
  1913 yılında Hacıbektaş'ta doğmuştur. 1946'da Demokrat Parti'ye girerek siyasete atılan Bölükbaşı, 1947'de DP'den ayrılmış ve bir yıl sonra Millet Partisi'nin (MP) kurucuları arasında yer almıştır. ismet inönü ve Celal Bayar'a komplo düzenlemek iddiasıyla 1949'da tutuklanan Bölükbaşı, bir süre sonra serbest bırakılmıştır. 1950 seçimlerinde Kırşehir'den MP'nin tek milletvekili olarak Meclis'e girmiş; MP'nin, laikliğe aykırı davrandığı gerekçesiyle 1953'te kapatılması üzerine bir grup eski MP' liyle Cumhuriyetçi Millet Partisi'ni kurarak ve genel başkan olmuştur.

  1954'te yeniden Kırşehir ilinden milletvekili seçilince DP hükümeti, Kırşehir'i ilçe yapmıştır.

  Bölükbaşı 1957' de TCK 159 kapsamındaki 'Meclis' in manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif' suçunu işlemekle suçlanmıştır. Dokunulmazlığı kaldırılan Bölükbaşı 2 Temmuz 1957'de tutuklanmış fakat itiraz üzerine 23 Temmuz'da tahliye edilmişse de yeniden tutuklanarak cezaevine konulmuştur. Bölükbaşı, 149 gün tutukluluğun ardından 29 Kasım'da tahliye olmuştur.

  Kırşehir'in Haziran 1957'de il yapılmasından sonra ekimdeki seçimlerde Bölükbaşı ve CMP'li arkadaşları yine Meclis'e girdi. 1958'de DP'ye karşı güçbirliği oluşturmak için CMP'nin Türkiye Köylü Partisi ile birleşmesiyle kurulan Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin (CKMP) Genel Başkanlığı'na getirilen Bölükbaşı, 1959'da 10 ay hapse mahkûm edildi. 27 Mayıs'tan sonra da Kurucu Meclis üyeliğine seçildi.

  1961 genel seçimlerinin ertesinde koalisyon hükümetlerine katılmayı reddeden Bölükbaşı, 1962 yılının haziran ayında CKMP, ismet inönü' nün kurduğu 2. koalisyon hükümetine katılınca 28 milletvekiliyle partiden ayrılarak 2. kez Millet Partisi'ni kurmuş ve partinin genel başkanlığına getirilmiştir. Bölükbaşı 1972' de genel başkanlıktan ayrılarak yerini eski Genelkurmay Başkanı Cemal Turala bırakmıştır. Bölükbaşı, 9 Eylül 1973'te de milletvekilliğinden istifa edip siyasi hayatını noktalamıştır.

  Osman Bölükbaşı 6 Şubat 2002 tarihinde uzun süredir tedavi gördüğü hastanede vefat etmiştir.

  nüktedanlığıyla meşhur Bölükbaşının ilginç bir hikayesi şu şekilde gerçekleşir. bir yurtdışı seyahatinde; Atalarınızın Viyana kapılarında ne işi vardı sorusuna hedef olur. Sektirmeden yanıtlar bu önyargılı soruyu:

  Haçlı Seferlerine iade-i ziyaret.
  5 ... registerlater
 2. 2.
  kırşehirde adnan menderes'le aynı gün miting yapar ve de adnan menderesin mitingine katılım osman bölükbaşınınkine olandan çok az olur. bu yüzden menderes'in kırşehiri ilçe yaptığı rivayet edilir.
  2 -1 ... palta
 3. 3.
  içimde sefere çıkma isteğini uyandıran kişi.
  seddin dedem,ceddin babam
  1 ... asiti kaçmış kola
 4. 4.
  (#701528)
  ... arude50
 5. 5.
  özden toker'in osman amcam diye hitap ettiği siyasetçi. laf üstadı.

  özden toker 6 yaşındadır, ismet inönü ve osman bölükbaşı ile birlikte uçak yolculuğu esnasında aşağıda tarlada çalışan insanları görür. hemen osman amcasına dönerek

  - osman amca bana para verirmisin
  + ne yapacaksın parayı
  - aşağıda çalışan insanlar sevinsinler diye onlara atacağım
  + kızım para atıp sadece bu garipleri sevindireceğine, babanı atıp tüm ülkeyi
  sevindirsene.
  4 ... zanedus
 6. 6.
  zamanında trt'ye kafayı çok taktığı, konuşmalarında devamlı yüklendiği için kendisine "tırt osman" diye lakap takılmıştır.
  1 ... dedirten durum
 7. 7.
  express dergisinde yapılan çok güzel bir habere göre konuşma yeteneğinin yanında lafı gediğine oturtma yönü de çok iyiymiş.

  bir defasında "annen senin gibi 15 tane daha doğursaydı bu vatan kurtulurdu." diyen bir vatandaşa, "o zaman 14 il daha ilçe olurdu." diye cevap vermiştir.

  fikirlerini savunmasam da adnan menderes'in onu alt etmek için elinden geleni yapmış olması bile ne derece güçlü biri olduğunu gösteriyor.
  3 ... avedis
 8. 8.
  bir radyo konuşmasında "aziz vatandaşlarım biliyorum ki beni çok seviyorsunuz, ben ne zman konuşsam beni can kulağıyla dinliyor, mitinglerim de meydanları dolduruyor, tezahüratlar ediyorsunuz. ama aziz vatandaşlarım, o sandık başına gidince neden bana rey atmıyorsunuz" dediği rivayet edilen siyasetçidir.
  2 ... zaknafien
 9. 9.
  22 temmuz 2007 genel seçiminde mhp ankara 2.bölge 1.sıra adayı olan ve amerika'nın istediği 1 mart tezkeresinin müzakerelerini yürüten deniz bölükbaşı'nın babası.
  1 ... tekyoldevrim
 10. 10.
  bir keresinde mecliste halk partili bir saylav bölükbaşı'ya :

  -sen de erkek misin beaa?!?! deme gafletinde bulunmuştur.

  bunun üzerine an itibari ile mhp ankara saylavı deniz bölükbaşı'nın babası şöyle cevap vermiştir.

  -erkekliğimin zekatını versem sen bile erkek olurdun.!!*
  5 ... sayincevizkabugu