bugün

islamiyette oruç, ay takvimine göre hesaplanan ramazan ayı içerisinde tutulur ve orucun başlama ve bitiş zamanı güneşin doğma ve batma zamanlarına göredir.

yine islami ulemaya göre, ya da ülkemizde diyanet'e göre, oruç ayını miladi takvime göre yılın belli bir zamanına sabitlemek mümkün değildir. aynı şekilde orucun başlangıç ve bitiş zamanı da güneşin doğuş ve batış saatine göre olduğundan bu da sabitlenemez. yani günlerin uzun olduğu (14-16 saat) yaz aylarında 12 saat oruç tutmak olmaz, çünkü güneşin doğuşu ve batışı esas alınır.

peki, evrensel bir din olduğunu ve tüm insanlığa gönderildiğini iddia eden islamiyet şu mantık hatasına nasıl bir açıklama getirecek merak ediyorum.
madem oruç zamanını belirlemek için hicri takvim ve güneşin doğuş-batış süreleri değişmez gerçek, kutuplarda (alaska vb.) yaşayan insanlar nasıl oruç tutacak?
bir kere 6 ay gündüz, 6 ay gece yaşanan bu yerlerde hicri takvim geçerli olamaz. çünkü yıl 2 günden ibaret olur buna göre. 6 ay kimse aç susuz hayatta da kalamayacağına göre bu nasıl bir mantıktır.
sadece kutuplarda da değil, finlandiya, danimarka gibi kutuplara yakın ülkelerde de bazen gün 21-22 saat sürmekte iken, insanların 22 saat oruçlu kalması nasıl beklenebilir.

islam alimlerinden bu mantıksal çelişkilere acilen cevap beklenmektedir.
tabi ki, en güzel çözüm, oruç ayını miladi takvime göre ve yıl içinde gece ve gündüzün eşit olduğu aya sabitlemektir. ayrıca her ülke kendi konumuna göre bunu yapmalıdır. bunun da islama aykırılıkla falan ilgisi yoktur.
zira bazı islami kesimlerin, "oruç hicri aya göre ve güneşin doğuş-batış saatleride göre olur, bu kural da değiştirilemez" demelerine bakılmamalıdır. çünkü öyle bir durumda orucun inanılmaz mantık hatasından dolayı islam evrensel bir din olmaktan çıkar.
dünyanın en über zekalı sözlük yazarları fark eder.

sen neymişsin be abiii.
(bkz: oruçta mantık arayan mantık)
(bkz: böyle başlığın altında özet olmalıydı)
(bkz: isveç için imsak ve iftar vakitleri)
mantık ötesi hatalardır.
Erzurumlu ibrahim Hakkı hazretleri adındaki bir islam alimi(1703-1780) günümüzden 220 yıl önce bile bu durumu açıklamıştır.
Böyle kutba yakın bir yerde yerleşme (kent- köy vs.) yoktur zaten. Ama avcılık gibi nedenlerle insanlar bulunabilir. Onlar da ezan okunan en yakın yerin saatine göre namaz vakitlerini ayarlamakla yükümlüdür.
vay bee diyerek entry me başlamak isterken aramızda bu denli teolojide çığır açan(!) arkadaşların olduğunu görerek duygulanıyorum. ve birden aklıma orucun amacı geliyor. hani hangi zamanda açtığından da önemli olan 'yiyecek yemeği, içecek suyu olmayan bir insanın yaşadıklarını anlamak' olan amacı. amacını geçtim, oruç tutulan zamanlara baktığımızda insanların gün içinde aktif oldukları zaman dilimi seçilmiştir ki insanlar gerçekten açlığın ve ne demek olduğunu tam anlamıyla anlasınlar. kutuplara gelecek olursak, ben bazıları gibi bir din alimi değilim. ancak mantık şunu gösteriyor ki, eğer kutuplarda yaşıyorsan ve gün içinde aktif olduğun zamanlarda orucunu tutuyorsan kutuplarda yaşamayanların tuttuğu orucun aynısını tutmuş olursun.
bazı kesimlerin sözde islam alimlerinin açıklamaları ile canhıraş bir şekilde savunmaya çalıştıkları hatadır.

(bkz: #8951585)unutulmamalıdır ki dini yorumlayan tarikat önderleri de sizler gibi bizler gibi birer insandır. bu insanlara ne kutsal kitap inmiş ne de peygamberlik bahşedilmiştir.
bu yüzden ben bu tarz yorumcuların yorumlarına zerre kadar değer vermiyor ve önemsemiyorum.
neymiş?

--spoiler--

kuran-ı kerimde oruç tutulması emredilen gün, normal namaz vakitlerinin olduğu bölgelere mahsustur. kutup bölgelerinde ise gece ve gündüz 6 ay sürmektedir, buralarda yaşayanların 6 ay oruç tutması mümkün olmayacağına göre, kutup bölgelerinde ibadet vakitleri takdir ile belirlenirmiş, ya da kutup bölgelerinde, oruç ya kuranın indiği yer olan mekke saatine ya da o bölgeye en yakın yer olan normal vakitlerin olduğu ülkelere kıyas edilerek de tutulabilirmiş.

--spoiler--

hadi ordan be...
sen kimsein ki?
bu kutsal kitapta yazmıyor...senin yapacağın yorum kadar bizler de yorum yapabiliriz.
zırvadır.
(bkz: troll lere taviz vermiyoruz kampanyası)
O bölgelerde yani 6 ay gece 6 ay gündüz olan yerlerde ülke yok, yani
yerleşim söz konusu değil.

Ayrıca bu durum sadece oruç için geçerli değildir.
Bilindiği üzere besinlerden alınan d vitamini vücutta provitamin d şeklinde bulunur ve deri altında
ancak ve ancak güneş ışığı yardımıyla d vitaminine dönüşür.
(bkz: kutuplarda yaşayan insan ömrü)
(bkz: 10 yıl)
önemli olan kutuplarda yahut kutuplara yakın bölgelerdeki müslüman sayısı değil, islamiyet'in ve kuran'ın evrensel olmayışıdır.
(bkz: kuran da kar kelimesinin geçmemesi)
(bkz: okuma yazma bilmeden kutsal kitap yazmak)
3.entryde verilen linkte mantıklı bir açıklama vardır ancak aynı linkte geçen bir cümle aynen şu şekildedirki başlığı açan yazarın mantık hatasını burada araması daha normal olacaktır vede haklı olacakdır

Kaldı ki, bugün Müslümanlar normal vakitli ülkelerde yaşamaktalar. Böyle normal olmayan yerlerde hiçbir islâm memleketi yoktur. Olmayınca da böyle hayatî bir mes'elemiz mevcut değildir.

yazarında dediği gibi islam evrensel bir din ve tüm dünyaya gönderildiği söylenmekte dini sorulara cevap veren din ağırlıklı bir veb sitede böyle bir açıklama nasıl yapılabilir asıl hata buradadır. saçmalanmıştır kanımca bence bunun üzerinde konuşmak gerekmektedir.

islam evrensel bir dinmidir fakir ülkelerde insanların umutlarını sömürmek için birilerimi uydurmuştur. bu seçeneklere bir kaçtane daha eklenebilir. üzerinde tartışılabilir. normalde tartışılamaz kanımca ama islamı biliyorum diye gezen adamların bu cümleleri kurduğunu gördükten sonra insan asıl dininden soğumaktadır. o ülkelerde islam yok anladıkta burdan oraya göçmüş seyehat etmiş orada yaşayan veya herkesi islama bekliyosunuz orada islamı seçmiş adamlar olamazmı yani diye sorasımız gelmiştir.

kafam çok karıştı sözlük.
amaç allah'a ibadet etmek, nefsimizi terbiye etmek, fakirin halinden anlayıp dayanışma ruhunu geliştirmekse eğer, illa bunu hicri takvime göre yapmamız gerekmiyor. yılın sabit bir zamanında tutulabilir mesela. siz beni yobazlıkla suçluyorsunuz ama benim tek düşündüğüm bu yaz sıcaklarında tarlada, inşaatta çalışan garibanlar. zengine hava hoş, klimalı ortamlarda kolay iş. zaten ne oluyorsa gariban fakire oluyor.
sanki cok da umurunda. adamın bütün yapması gerekenler bitmiş, islamın daha oncelikli tüm konularına hakim sanki de kutuplardaki oruç meselesine ve bunun gibi detaylara kafayı takmış, onu da öğrenirse hersey tamam olacak.

not: yukarıda meselenin izahatı zaten yapıldıgı için geçiyorum.
5 vaktin gelmediği yerde oruçlar o yere en yakın 5 vaktin bulunduğu yere göre hesaplanır.
bundan, pekala! şöyle bir sonuç çıkarılabilir;

- islam, kutuplarda ya da kutuplara yakın bölgelerde neden yaygınlaşamamıştır?

işte! bu yüzden.
(bkz: ramazan ayındaki inanılmaz mantık hatası)
ülkemizdeki insanların "okuduğunu anlamayan, mantıktan yoksun, bilimsel düşünceyi anlayamamış" olduğunu gösteren önermedir. öncelikle öne sürülen bir teze karşı görüş bildirilmeden, öne sürülen görüş iyice okunur ve anlatılmak istendiği anlaşılır. ondan sonra "öne sürülen görüş kapsamında kalacak şekilde" karşı görüşler aktarılır, yanlış olan noktalar varsa neden yanlış olduğu ve doğrusunun ne olması gerektiği belirtilir.

gerçi öss sınavlarında bırakın matematik, fizik, kimya gibi analitik düşünce gerektiren dersleri, türkçe'deki "okuduğunu anlama" sorularını bile yapamayan zihniyetteki insanlardan da fazlası beklenmez

oruçtaki inanılmaz mantık hatası'nda öne sürülen şey kutuplarda yaşayan insanların oruçlarını nasıl veya nereye göre tutması gerektiği değildir. o yüzden "en yakın coğrafyanın saatine göre ayarlanır" ya da "mekke'ye göre ayarlanır" yanıtları bu öneriyi karşılamaz. eğer mekke'ye ya da başka bir yere göre ayarlanabiliyorsa, bu işin illa hicri takvim ve güneş doğuş-batış saatleri gibi kesin ve değişmez kurallara bağlı olmadığıdır. zaten öneride dem vurulan nokta da budur. kur'an'da kesin hükümleri olmayan konularda nasıl ki yorum yapılabiliyorsa, bu işte de islam alimleri çözümü bulmuştur. yani mantık çerçevesinde yaklaşırsak olaya, oruç ayını yılın belli bir ayına sabitlemek gibi öneriler de düşünülebilir olmalıdır.
öneride anlatılmak istenen bir diğer şey, oruç için islam alimlerinin öne sürdüğü kurallar bütününün, tüm insanlığı kapsadığı öne sürülen bir din için mantıksız kaldığıyla ilgilidir. yani kutuplarda müslüman yaşamıyor olması, oradaki insanların yok olduğu anlamına gelmez.

bir de edep çerçevesinde ve aklı başında insanlar gibi öne sürülen görüşlere karşı çıkmak varken (mantık çerçevesinde), dinsiz, ateist, bilmem ne gibi etiketleme yöntemlerine maruz kalmaktır ki işin orasıyla ilgili hiçbir şey söyleyemiyorum.

son olarak: (bkz: mantık mı mantık ne arar la türk insanı nda)
5 milyar insan salak bi sen akıllı ve bu hatayı buldun öyle mi?.bravo sana.
bir şeyin hatalı olduğunu söyliyeceksen ilk önce araştırma yapıcaksın, kafanda değerlendireceksin. *
sonra gelir burda madara olursun. yaptığın sadece insanların inançlarına hakaret etmek olur.
he dersin ki ben öğrenmek için açtım bu başlığı, öğrenmek isteyen insan bu şekilde yazı yazmaz.
o yüzden riyakarlık yapma.
ben bilinçliyim "okuyorum ben yaa" ,bide üstüne "üniversite öğrencisiyim" diyorsan işte o zaman kötü.
--spoiler--
resûlüllah aleyhisselam günleri iyice uzun olmayan yerden çıkacak olan deccalı haber verirken, deccalın bir günü sizin bir seneniz kadar uzun olacaktır. sonraki günleri de beri geldikçe kısalacaktır, buyurduğunda sormuşlar:

— ya resûlâllah, bir günü bizim bir senemiz kadar uzun olacağını bildirdiğiniz o günde namazlar nasıl kılınacaktır?

şöyle cevap vermiştir: — takdir olunarak! yani uzun günün saatleri takdir edilerek. hesaplanarak. (müslim, kitabu’l-fiten ve eşrâtu’s-sâat, 20)
--spoiler--
kendi cehaletiyle koskoca dinde mantıksızlık aramaktır.
ayrıca; (bkz: google)
(bkz: ilmihal)
zaten hatalı olan sorunun kendisi yada durumun yanlış anlaşılmasıda olabilir.çünkü güneşin doğuş ve batışına göre oruç tutmuyoruz.mesela imsak vaktinde oruç tutmaya başlarız ama guneş imsak vaktinden yaklaşık olarak 2 saat sonra doğmaya başlar.
bu başlık oruç tutmasam ama kendimi de nasıl rahatlatsam, vicdan azabından kurtulsam diye açılmıştır kesin.

aynı benim şeker hastasıyım, ben tutarsam iftara kadar elemanlarımı yerim mantığı gibi.
6 ay gündüz 6 ay gecenin yaşandığı yerde insanın yaşadığını zanneden yaratığın insan olduğunda ki mantık hatasından daha azdır hatta yoktur efendim.
(bkz: kuzey kutbu için iftar vakti)