bugün

oruç tutmak islâmi bir ritüeldir, bir ibadettir. inanca dair olmaklığından pozitivist bir akılla sorgulanamaz. açın halinden anlamak, mideyi dinlendirmek gibi bir takım sosyal ve fiziki faideleri gözetmek bile çok şart değildir. bir müslüman zahiri hiçbir faydası olmasa da, mahiyetini anlamlandıramasa da sırf ilahi bir emir olduğuna inandığı için oruç tutar. inanca dair mevzularda 'saçmalık' ibaresi çok kötü bir seçim.
orucu tuttum diyerek iftar vakti gelince aç ayılara dönüşenler için oruç ne kadar saçma olsa da islam dinine inanan herkesin bildiği gibi farz olanı uygulamamak günahtır. yani orucu tuttuktan ve iftar vakti girdikten sonra farz biteceği için sonrasında işlenen günahların farzdan aldığın sevabı düşüreceği hatta sevabı geçip günahların fazla olabileceği durum vardır ancak tutmamak için bahane olması mantıksız. bırakalım orucunu tutsun en azından günahları ikiye katlanmış olmasın.
açlıkla ibadet mi olur kardeşim? allah allah diye nara attırası saçmalık.
açlık gibi insani bir duyguya tahammülün saçmalığıdır. ne gerek var ki?

başlığı görünce çok şaşırdım. güzel şeyler bunlar.
inanmak gönülden yapılan iştir.eğer inancın yoksa inananların severek yaptığı ve o inanca göre yapması gerektiği şeylere saçma bok yok işte aman efendim kendimle kıyasladım aha bak nası saçma çıktı da bilmem ne denilmez.hayır anlamadığımız bi şey var ya da atladığımız. herkes bize benzemeli mi? bize benzemeyenin eylemleri saçma mıdır? herkes aynı 'şey' e dönüşünce toplu bir orgazm mı yaşanıcak nedir yani bu çaba? hadi madem biri çıkıp biraz saçmaladı arkasında soysuz it uğursuz ahlaksız demenin zihin rahatlatmaktan başka ne yararı var..ohh küfür ettim lan buna bak acaip güzel ya dur başka entryleri var mı bi bakiim midir olay? insanlar nası koşullanmışsa patlamaya yer arar hale gelmiş. açıkçası oruç tutmak birilerine göre saçma olsa dahi bu damdan düşer gibi söylenilmemelidir ki saygı ihlal edilmemiş olsun..

bunun dışında iftarda yemeğe öküz gibi abanılmaması sağlık açısından da gereklidir..
nefsi terbiye etmenin neresi saçma olabilirki.
oruç tutmak sonuçta insanın hür iradesiyle yaptığı bir ibadettir bir şey demem de, açların halini anlamak vs. için olduğu söylenen bir ibadetten sonra kaç kişi açları doyurmuştur merak ederim.

ha zaten şimdilerde kimin aç, kimin tok olduğunu da anlamak zor. dilenen adamın üstüne 2 villası çıkıyor falan. (bkz: hayat ne garip vapurlar filan)
Oruç tutmanın saçmalığından öte "oruç tutanların oruç tutmayanlar üzerinde kurmuş olduğu baskının" saçmalığıdır. Öyle ki bu vakit kafeler ve barlar kapanır. Lokantalar ve fırınlar iftar vaktine doğru açılır. Hatta sokakta sigara içtiğiniz için dayak bile yiyebilirsiniz.
kesinlikle oruc tutmayanlarin salladigi laftir.
aç insanların durumunu oruç üzerinden tartışmakta ne ola ki?

aç insanı kendi maddi seviyeme ulaştırmakla oruç arasındaki ilişki ne ola ki? aslında var ama senin bahsettiğin konuya göre ben bununla oruç arasında hiç bir ilişki göremedim.

insanlar kendi inançlarına göre ibadetini yapıyor ve mutlu oluyor. bundan sanane ki? açı ben mi aç bıraktım da gelip bana sümkürüyorsun. bu ülke de onu kim o hale getirdiyse git ona sümkür. madem o kadar yüreklisin bunu başar bende senin kölen olayım. beraber insanları doyuralım ne dersin?

kısacası şudur ki;

mübarek gün ateist insanlar yine atıp tutmaya başladılar. kimine göre saçmalık, kimine göre huzurdur.
bir kişilik oruç tutup beş kişilik iftar yapınca saçma olabiliyor tabii.
inanmayana göre öne sürülen düşüncedir. ya inanan?
sus ki saygı beklediğinde saygı gör!
oruç tutmaya bir tarafı yemeyen zibidinin düşüncesidir. hiç bir saçmalığı yoktur.
(bkz: saçma senin yedi sülalendir)
bkz: şeklinde entry girmeyi sevmiyorum ama cuk oturuyo napalım.

(bkz: eşşek hoşaftan ne anlar)
(bkz: laf olsun torba dolsun)
tutupta bu saçmaydı diyen yoktur ama tutmayanların kendi kendine gerildiği durumdur.
isteyen tutar, istemeyen tutmaz ! Buna müdahale etmek ilkelliktir, ortaçağ zihniyetidir !
imanı zayıf olan kimsenin yaptığı hareketler bütünüdür.
insanların kutsal saydığı değerlere saçmalık demektir.
(bkz: ahiret var)
oruç tutulmasa olacak güzellikler;
1. trafik rahatlayacak
2. herkes birbirine öpücük verecek, sevişecek
3. öğrenci evlerinde pekin ördeği yenilcek akabinde kıça buzlu badem sokulacak.

tutmayın. ha bu arada;
(bkz: herkesin tuttuğu kendine)
Tutanlar sinirli olmalıdır, şarttır. sinirler gerilmezse olmaz. Özellikle dolmuşçular.

(bkz: sanki bana tutuyon)
neden böyle başlıklar açılıyor anlayamadığımdır. amacınız ne? insanların neden inançlarına çamur atıyorsunuz?
(bkz: anlıyorum)
(bkz: çocukluğunuza inelim)
amaç aç olanları anlamaksa onlarla empati yoluyla anlaşmaya çalışmaksa tüm gün aç olup akşam kuş sütü eksik sofralarda yemek yemenin onun harici yine eş dostla beraber ritüelleşmiş iftar a gitmelerin mantığı nedir. E hadi onu da geçiyoruz durumu kötü olanları iftara almayıp eş dost la gülüp eğlenip oruç açmanın ne gibi bir arınma, açın halinden anlama durumuna benzerliği var?
zenginlerin uydurduğu bir şeydir. neymiş aç kalarak diğer aç insanları anlayacakmışız. hayatında her insan en az bir kere aç kalır ve bu açlık diğer insanları anlamasına yeterde artar.

peki orucun esas amacı nedir?

orucun esas amacı açlığı bir erdem gibi göstermektir. halk açlıktan kırılınca bu yöntem bulunmuş ve bu sizinki ibadet denilerek halk açlığa mahkum edilmiştir.

2 yıl sonra edit: rte'nin beyanı "benim fakirim şükretmesini bilir". 2015'te görüşmek üzere.
(bkz: orucun kökeni)
güncel Önemli Başlıklar