bugün

Utanmaz ve yüzsüz insandır bir de hiç utanmadan sıkılmadan bayram tatili yapar, evet oruç tutmayan zındığın tekisin ama bari bayram da kutlama.
topluma ayak uydurmaya çalışan ben bilirimci değil de uyumlu insan modeli.
ramazan değil de şeker bayramını kutlayan insandır.
bayram süresince sokağa çıkma yasağı konulması gereken insandır bunlar.*
hoş görüyle karşılanacak insandır. hani şu övündüğümüz.
küçükken oruç tutarken zorlanırdım, aklıma hep bu fikir gelirdi.

büyüdüm hala oruç tutarken zorlanıyorum ama artık aklıma böyle fikirler gelmiyor.

demek ki yaşımızı başımızı aldıkça geçen düşünceymiş.
bir din uleması olup fetva verenler var ki bu adamlar onların yanında hiç kalır.
din konularında herkes alim bu memlekette. halbuki din kişi ila allah arasındadır. e 2 taraflı bu ilişkiden sana ne be adam!
belkide tutmak istemediğinden değilde tutmaması gerektiğinden (diyabeti varsa, bebek emziriyorsa, büyük bir ameliyat geçirmişse) oruç tutmuyordur. yanlış anlamamak lazım.
(bkz: uyanık insan)
ramazan bayramına şeker bayramı demedikçe sorun yoktur. bırakın kutlasın. hatta ne güzel lan kutlasın işte.
sağlam harçlık götürmüş kişidir.harçlık veren hiçbir dede.büyükbaba oruç tuttun mu çocuğun diye sormaz.çocuk kazanır,dede kazanır.türkiye kazanır.
eğer bu arkadaşımızın mantığı ile hareket edersek, kurban bayramında da kurban kesmeyenler o bayramı kutlamamalıdır. kurban kesmedik ya...
oruç tutarak bayram kutladığı günlerin de nasip olması için dua edilen insandır.
kutlayanı hiç görmedim en basitinden bizim ailede oruc tutan hiç yoktur sanırım bu yüzden bayramı özel bir gün gibi karşılamayız mesela annem bana bayramlardada hiç bayramlık vs almamıştır veya ben hiç para toplamaya da gitmemişimdir küçükken.
oturup yas tutamaz değil mi bayram günü.
oruç farz bir ibadet değildir kişiye göre değişir onun için tutmayan kişinin sağlık durumunu bilmek lazım
(bkz: deliye hergün bayram)
(bkz: bayram gelmiş neyime)
allah' ın ramazan ayı boyunca oruç tutan müslümanlara bağışladığı bayramı kutlayan insandır.
örfe adete saygısı olan insandır.gayri müslimler bile bayramlarda müslümanlarla kutlayabilirken bu kişilerinde bunu yapması haklarıdır.
ramazan bayramı islami bir bayramdır. yani müslümanların, müslüman olan herkesin bayramıdır. bir insan kasti olarak oruç tutmasa dahi sadece günahkar olur. yani dinden çıkmaz. yani o kişi hala müslümandır. o kişi hala müslüman olduğu için ve ramazan bayramı da tüm müslümanların bayramı olduğu için kutlaması gayet normaldir. ha kutlamasa da olur ama o zaman o adam niye müslümandır onu da anlayabilmiş değilim ama sonuçta kendi fikridir deyip geçerim, öyle aklım sıra trollük yapacağım diye bilip bilmediğim konularda ahkam kesmem.
(bkz: allahla kul arasına giren insan)
bayramla orucun bir alakası olmadığını anlamış insandır.
(bkz: her koyun kendi bacağından asılır)
(bkz: kendini tanrı zanneden zihniyet)
(bkz: oruç tutmadıgı halde bayramlaşan tip)
bayram oruc tutana olabilir de, cennet de her oruc tutana degildir. netekim her oruc tutan, namaz kilan, zekat veren, vs.. cennete girecek diyebiliyor musun canim kardesim bana ondan haber ver. al bayram senin olsun. sonra bik bik bik, vik vik vik etmeyin, sen boyle herkese kin ve nefretle baktigin icin allah katinda bu gunahtan yargilanirken. tove tovbe... oruc insanin sadece ac kalmasi icin degildir canim evladim. ruhen temizlenmek icindir. birak yahu oruc tutmuyormus bayram kutlayamazmis. pek bir zeki evladim, islam nedir? cevap: hosgoru dini. e, nerde kaldi hosgoru? yahu yapmayin, etmeyin. adam inanmak zorunda mi? inanmamayi secmis. ama artik kabul edin bu din bu toplumun kulturel bir parcasi haline gelmis ayni zamanda.

bayram ayni zamanda bir toplumu birlestirmek icindir, bolmek icin degil findik beyinli arkadasim.

ekleme:: ne o? bir de bu acidan bakinca acitti mi canini?
güncel Önemli Başlıklar