bugün

allah'ın emirlerinden birisini yerine getirmek için sebeplerdir.

mesela benim sebebim ak partili olmak. büyük ustanın yolundan gitmek istiyorum. onun gibi dini bütün birisi olmak istiyorum
Inançlarim doğrultusunda yapmam gerekeni yapmak.
Tek sebep Allah'ın emri olmasıdır.
Başka bir sebep yoktur, olamaz.
(bkz: iman)
Allah rızasıdır.
islamiyette islamın 5 şartından biridir, farz ibadettir, yani islam dini nezdinde yapılmak zorundadir keyfi değildir, en nihayetinde temel sebep allah rızasıdır.
(bkz: biz babadan böyle gördük)
Farz olduğu iÇin, Müslüman Olduğum iÇin, Allah rızası iÇin el-Fatiha.
kimse nefis terbiyesinden, allah'ın böyle bir şeyi neden emrettiğinden bahsetmemiş.

1500 sene önce emredilmiş bir şey. dönemin arap yarım adasında yaşam şu anda olduğu kadar hareketli ve zor değil. oruç tutmak bu yıla göre daha kolay bir işlem halinde.
adam oturuyor, yatıyor. oruç tutuyor. yol gidiyor adam seferi oluyor zaten oruç tutmuyor.

sen şimdi araba kullanıyorsun aç kalmışsın bütün gün beynini çalıştırıyorsun kafa patlıyor tabi. sonra al sana trafik kazası. en çok kazanın yaşandığı dönemlerin başında gelir bu ramazan ayı.
eskisi gibi de değil, eskisi gibi kolay ve zeka gerektirmeyen işler yapmıyorsun. örneğin fizikçi adam, uzaya gidecek mekiğin maddesini hesaplayacak. yapamıyor.
şu bir gerçek, açken kafanız tam anlamıyla çalışmaz. pel pel ortalıkta dolaşırsınız.

uzun lafın kısası, 1500 sene önceki şartlar oruç tutmaya müsaitken günümüz şartlarının oruç tutmaya müsait olmadığını düşünüyorum.

şimdi buraya şakirtçikler gelip bik bik etmesin. ne deseniz boş çünkü. önce bilgi...
"kocaman adam oruç tutmuyor" demesinler,

"lan birisi görüp de dayak atmasın" gibi sebeplerdir.

Ha adam bütün ibadetlerini yerine getiriyordur, ona kimse bir şey diyemez zaten.

Ama sadece ibadetlerden oruç tutuyorsa, bu iş allah'tan korkma değil, kuldan utanmaktır.
(bkz: epifiz bezi) (bkz: huşu)
Farz olan ibadedettir islâmın beş şartından biridir. Nefsimizi terbiye etmektir bu ibadeti yaparken bedenimizi aç bırakıp ruhumuzu doyururuz. Oruç ibadetimizi yaptığımız bu güzel ayda şeytanlar zincire vurulur bu yüzden günah işleme olasılığımız azdır kısaca herkese hayırlı ramazanlar dilerim.
Külli nefsin zaikatül mevt. Nefsi terbiye, huzur ve empati bence en güzel yönü. Allah kabul etsin.
Hepiniz saçmalıyorsunuz, farz olduğu için tutuyoruz, evet.

2:183 - Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.
inandığınız dinin gereği değil mi arkadaş ne sebebi?
Sadece iman ettiğim dinin emirlerinden olduğu için.
inanmak.
Allah'ın rızası.
Orucun tutulma sebebi belli; müslüman bir kimse nefsini terbiye etmek ve allah rızası için oruç tutar.
anca kalplerde hissedilen göklerin hakimine yakın olmak ve teşekkür etmek için.
müslüman olduğumuz için olabilirmi.
Dini bir vecibe ve Allah rızasıdır.
zayıflamak olabilir.
Dinin toplumsal ve geleneksel tarafları her zaman vardır. Şuan orucu bilinçsizce ve geleneksel olduğu için tutan insanların olması yadırganacak bir şey değil bence.
Oruç Bir çeşit toplumsal medite olma etkinliği gibi bir şey.
ülkece bir etkinliğe girmek toplumsal açıdan da heyecan verici. Ramazan ruhu beni cezbediyor. Ayrıca ciddi bir irade eğitimi sağlıyor bence. Yani yapabilirsin ama kendi değerlerine göre onu yapmıyorsun. Ayrıca bedenen de faydaları var. Bana midem uyuyor gibi geliyor. Dinleniyor yani.
Elbette beni yaratanın emrine uymak da beni mutlu ediyor. Yani namazdan daha zor olmasına rağmen benim en kolay yapabildiğim ibadet oruç. Çünkü herkes yapıyor. Hep beraber yapıyorsun..
Ramazan davetlerini de seviyorum. insanlar daha fazla paylaşımcı oluyor sevdiklerine karşı..
Umarım fakirleri de unutmayız. Onlara da gizli ya da açıktan yardim edilmeli.. gururlarını incittemeden..
Benim oruç tutma nedenlerim bunlar..
inanmayanlar için olmayan sebeplerdir. ayrıca inanmayanları ilgilendirmeyen sebeplerdir aynı zamanda.