bugün

bazı mümin kardeşlerimizin düşündüğü ve oruç tutarak garantiye aldıklarını sandıkları eylemdir. mesela yazın ortasında 17 saat oruç tutmak durumunda cehennem daha sıcak yorumlarından anlıyoruz'Ki bazı müslüman kardeşlerimiz oruç ibadetini cennet garantisi olarak görüyorlar.

sahi kişisel çıkarlar olmasa ibadet eder miydik acaba? yani ödül olmasa? cennet olmasa mesela?...
oruç un farziyeti kadar namazın zekatın haccın ve iman etmenin de farziyeti olduğu unutulmamalıdır. ama tabii ki allah bilir.
doğrusu namaz kılmak olan durum.
deseler ki yaratan cennet ve cehennemi kaldırdı. istediğiniz kadar oruç tutun cennet falan yok. ama cehennemde yok. artı size bunun için dünyada da bir getiri ve koruma yok. yapacaksanız sadece benim için, bana duyduğunuz sevgi için yapacaksınız dese yaratan, o durumda kaç kişi 17 saat aç ve susuz durur ??

bu güzel bir sorudur. bakın esas ibadet bu anlayışla yapılandır. aksi taktirde yapılan şey samimi değildir.
esasında tam da bu mantıkla değil de, öncelikli hedef cenneti garantilemek! hani, cehennemden kaçış ikinci planda.. ama elbette ki ne yanmaktan kaçınmanın, ne de cennet hayatına yakın olmanın sağlayıcısı sadece oruç olamaz, çok kapsamlı bir dünyevi yaşayış gerektirir..
tanrının garip işlerinden biridir. ancak yarattığı kullarının 17 saat boyunca aç kalmasını istemesinden daha garip değildir.
Namaz kılmayıp, yıl boyunca türlü naneler yiyerek oruçla kendini kurtaracağını zanneden aciz sözde müslüman eylemi.
oruç tutarak imanını kurtardığını sanan ancak sağda solda belli bir kitleye iftiralar atarak cenneti değilde cehennemi garanti altına alan cahil-cühela tiplerin yaptığı şeydir.
inanan insan için Allah ın bileceği olaydır. nihayetinde oruç tuttum demek gariptir, kişi sadece niyetlenir kabul olup olmadığı konusunda en ufak fikri olamaz, namaz vs tüm ibadetler için bu böyledir. ne namaz kılanlar gördük ne hacılar gördük.
yine de şansımızı denemeyi tercih ediyoruz.
Gitmemeyi garantiye almak olamaz ama yanma miktarını bir nebze azaltabiliriz. Umut dünyası.
oruç tutup zina yapmak. Bambaşka bi ruh hali.
(bkz: Arafta kalmak)
"Tanrı vaad etmeseydi cenneti bize,
"Tanrıya da etmezdik secde"
ucu açık düşünce. zira cennete gitmeyi garantiye almaktan bahsedilmiyor cümlede. arafta kalmak zordur tabi. doğrudan cennete gitmek için akıl hastası ve çocuk olmak gerekiyor. onlarda yoksa bilidğin safi bir müslüman. yani karıncanın belini bile incitmeyen cinsten. onun dışında ki garantiler garanti kapsamı dışında.
sadece borcundan kurtulmak garantiye alınabilir, sevabının dahi garantisi yoktur.
ibadetlerini cennnet cehennem düşüncesinden sıyrılarak yapanların olmadığına inanıyorum ve bunu gözlemliyorum diye atlayacağım eylemdir.