bugün

(bkz: oruç tutana gösterilmeyen saygı) daha doğrusu budur.
badigart:oruçlu musun?
adam:hayır abi
badigart:oruçsuz olmıyoruz kardeş
(bkz: sevgilim 5 vakit namaz kılmaya başlarsa/#8991401)
gösterilmesi gereken saygıdır.
açık açık söyleyeyim. ben oruç tutan bir insan değilim. oruç mantığını kavrayabilmiş de değilim. ama ne olursa olsun bir insanın inandığı şey bana veya etrafta başka kimseye zarar vermiyorsa ona saygı duymak benim insanlık vazifemdir.
ayrıca öyle insanlar var ki, kendi dininin gereği olan oruç kavramını garip karşılayıp, üzerine geyikler çeviriyorken, başka milletlerin dini gereklilikleri karşısında "vay be" diyip özenebiliyor.
robert de niro kiliseye gidip günah çıkarttığında "vay be robert baba kilisede" diye salyalar akıyor, ama kadir inanır kalkıp camiye gidince "ayakkabılarını da yanına al, gayrimüslimler çalmasın" diye geyikler yapılabiliyor.
bilmiyorum ya, ben tutmuyorum ama tutana saygım vardır.
saygımız vardır tutar karışmayız.ama bir noktada orucun amacı hayatın açlık denen yönünüde biraz olsun tatmak değil midir ?yoksulun ,açın,sokakta yatan evsizin halinden bir nebzede olsa anlamaya çalışmak yok mudur orucun amaçları arasında ?o adam oruç tutuyo yanında birşey yemeyin demek bu duyguyu yeterince tatmasına engel olacaktır.Gidip gözüne soka soka yiyin demiyorum elbette.Fakat normal her zaman napıyorsak bundan farklı bir davranışta bulunmak saçma olur,amaca ters olur.
kişiden kişiye değişebilecek bir durumdur.kimi göstermek ister kimi istemez.

gösterenden allah razı olsun.
abartılan bir konudur. o oruç tutuyor diye kimse tutmayan herkes oruçluymuş gibi davranmak zorunda değildir elbet. oruç tutan kişilerin kimseden bunu istemeye hakkı yoktur. lakin her konuda olduğu gibi bazıları bu işin de mokunu çıkarır.

örneğin, oruç tutmayan öğretmen, daha önce hiç yapmadığı halde ramazan ayında baklava ve börekleri getirip öğretmenler odasında, herkese göstere göstere ikram ederse, bu işin altında çapanoğlu aranabilir...

bu iş tamamen insanın kalitesi ile ilgilidir. kaliteli insan ne yapması gerektiğini bilir. ne oruçlu insan ortalıkta terör estirmelidir, ne de oruçsuzlar kıtlıktan çıkmış gibi gerzeklik yapmalıdır...
gösterilmesi çok zor bi saygıdır.
göstereni tebrik etmek gerekir.
(bkz: leş kokmak)
(bkz: ağzı kokmak)
ülkemizde yalnızca oruç tutana gösterilen saygı olarak kalmış durumdur. sen oruç tutana saygı duyar yanında yemek yememeye su içmemeye çalışırsın ama o sana otobüste ilaç almak için su içecek olsan tacizde bulunur seni kınar ayıplar. seni zorunlu oruca iter, rahatsızlık verir.
güzel bir yaşanmışlık anlatılasıdır bu durumda.
erzurum merkeze banka işlemleri içen bir kişinin, ilaç almadan önce yemek yemesi gerekmektedir ve ne açık bakkal ve ne de açık lokanta bulamamaktadır. şahıs migrosa girer 6 dilim salam kestirir, dışarı çıkar, insanlar hayvan gibi baktığı ve kavgaya hazır olduğu için yiyemez. neyse der aç karna içeyim bişey olmaz, ve su almak için açık büfe bulamaz. bir yerden su edinir ilacı içer, yemediği hakaret kalmaz.

bu nasıl müslümanlık kardeşim? böyle yapacaksan tutma o orucu di mi?

bir benzeri için, içki içene saygı duyulmaması, içmesinler LA(!) vurgusu ile gelen yasağa bakılması yeterlidir.

(bkz: bitaraf olan bertaraf olur)
oruç tutmayana gösterilmeyendir...ramazan aylarında yolda sigara içmek, susayınca su içmek, ders arası birşeyler atıştırmak bize de haram oluyor...düşmanca bakışlar, bazen sözlü uyarılar...bana ne amk, bana mı tutuyosun orucunu...senin inancına göre sabrın falan ölçülüyorsa bırak sosyal hayat olduğu gibi aksın, öyle ölçülsün sabrın...bi de deyim halinde ''oruçlu oruçlu küfrettirme, oruç ağzı şuyum buyum'' diye ayrıcalık beklemeler...işyerinde, okulda imtiyaz arzusu...yaşa kardeşim inancını kimsenin ağzını açtığı yok zaten ama sen de işinde gücünde insanların hayatını aksatma.
bütün dinlerin ortak bir özelliği vardır zorlamama. peki bu gösteriliyor mu hayır doğuda her hangi bir ildi hadi bakalım oruç zamanında sokagın ortasında sigara iç ne oluyor. linç edilmeye kadar gider bu durum.
tutmayana da gösterilmelidir.
ramazan ayında* içki içene de gösterilmelidir. *
şayet saygı gösterilmemesinden kasıt karşında oturup yemek yenmesi ise sevabının artacağı durumdur.eyidir eyi takma kafana tut sen.
oruc tutmayana gösterilen saygıdan cok daha fazladır.

sosyal kabulcülügün karşıt getirisi olarak dogmatik bilgilerden sıyrılmak, ve her bir bireyin değişen bakıs acınızı sorgulamadan yadsıması insanı insan yapan degerlerden cok fazla uzaklastırır.

bugünlere kadar ögretilen en dogmatik özgürlük; *başkasının özgürlügünü kısıtlamadan yapılası hersey.

(bkz: yolda yürürken içtigim sigaranın bogazımda kalması)

her ne kadar insan özlük haklarına saygı duymaya calıssak da insanların, iradeye tecavüz diye adlandırabildigi özgürlügümüz hakkındaki söylemleri cok fazla rahatsız etmeye baslamaktadır.
kendi inancım dogrultusunda içebilecegim sigara ya da alkolü, sırf benimsedikleri öngörülere aykırı olmasından mütevellit yaptıgımız her hamlemiz göze batıp, kötüleniyor ..

(bkz: özgürlügün derin bir saygı açlıgı)
(bkz: herkesin ramazan ayını güzel geçirmesini umuyorum/#12621517)
insana insan olduğu için verilen saygıyla eşdeğerdir.
bu sicaklarda daha cok saygiyi haketmektedir.
orucunu adam gibi tutan insanlara gösterilmelidir. yanında sigara içmeye kalkınca "içme lan ben oruçluyum orospu çocuğuuuu" diyenlere değil. sen söylemesen zaten ileri gidip içeceğim güzel kardeşim, söylemene gerek var mı?
olması gereken davranıştır. bu sıcakta oruç tutup, güneş altında çalışmak zorunda kalan insanlara daha çok saygı gösterilmesi gerekir.
gösterilmeyendir.
Sigaranın dumanını yüzümü üfleme. Ağzım da koka bilir inadına ben uzaklaştıkça girme azıma utanıyorum. Başka bir şey istemiyorum. Dediğim durumdur.
bugün oruç tutan biri olarak saygıdan kasit ne bilmiyorum, sanane birader biri gelip suratına sigara dumanı mı ufluyor, bak bak nasil su içiyorum sen içemiyosun ehe mi diyor.. adam oruç tutmuyorsa, ateistse, hristiyansa, yahudiyse ne yapsın bir ay dışarı çıkmasın aman biri su içerken görür de saygısızlık olur diye. bizim milletin yarısı (%50 küsuru) mal.. vallahi mal bak, katıksız..
ınsanların tam manada ınsan olabıldığı bır ütopya da oruç tutanların tutmayanlara 11 ay ıçınde göstereceğı saygı netıcesınde kalan1 ay da oruç tutmayanların tutanlara göstereceğı saygıdır.unutulmamalıdır kı oruç allah ın emrıdır ve ısteyen tutar ısteyen tutmaz sız tutmayanı allahsız kıtapsız,nıye tutmuyorsun vs ıle yargılamadıkça o kışı de sız nıyetlıyken gözünüzün önünde yıyıp ıçmez, sanal ortamda sızı rahatsız edecek davranışlarda bulunmaz.*
(bkz: ateistlerin oruçlulara yaptığı densizlikler)..