bugün

ramazan ayında oruç tutan fakirlerdir.
şimdi sizi anlamak adına oruç tutan zenginler var tamam ama
zaten 11 ay oruçlu olan sizler neyin peşindesiniz kuzum?
(bkz: don t feed the troll)
öyle insanlar için bişey farketmez bence. Sevap olsun diye olabilir. Nası olsa onlara tüm yıl ramazan değişen bişey yok fakat insanları fakir zengin diye ayırman yanlış bence.
(bkz: son kalan aklını sike sürüp yiyen troll)
11 ayın üstüne 1 ay daha yeyip onları anlamak için bir gün bile uğraşmayan bir topluluğun "1 ay aç kalıp fakirlerin halini anlayacaksınız, geri kalan 11 ay kuzu kebap yiyeceksiniz." demeleri çok saçma gelmektedir bana.

bazıları da der ki "oruç tutacağınıza, onlara para verin." islam'ın buna da çözümü var: zekat, sadaka ve fitre. açın okuyun. bu devirde okuyamayanı dövüyorlarmış. ben demedim, bizim mahallede bir amca dedi!
gönlü ve maneviyatı tutmayanlardan daha zengin kimselerdir.

Fakirlikten kasıt para göz önüne alındığında belkide doğrudur, fakat zenginlik sadece parayla olmaz, yürümez.
orucun sadece fakirlerin hallerini anlamamız için tutluduğunu sananların değindiği noktadır.
peygamber efendimiz (s.a.v.), sahabeler bile fakir oldukları halde oruç tutumuşlar, sadece bir hurmayla oruçlarını açmışlardır.
işin başka boyutu ise; oruç, aynı zamanda nefis terbiyesini sağlar. peki bu nasıl oluyor? allah'a saygıyla, akşam iftarı beklemeni sağlayan sabırla, önünde yemek olduğu halde iradeni kullanıp yememenle, her türlü imkana sahip olduğunu görüp sahip olmayanların ne halde olduklarını anlamana yardımcı olan bencillikten arınmakla...
en başa gelecek olursak; zengin veya orta halli olanlar için elbette bir fırsattır oruç zamanları, çünkü aç olanın halinden anlıyorlar böylelikle. fakirlerden zaten böyle bir şey beklenmiyor, sadece allah istedi, onlar da yapıyor...

yine de akıllarda soru işareti bırakmaya ya da allah adına * hüküm vermeye kalkışmadan evvel şunu okuyun:
-2:183 - Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.
-2:184 - (Size farz kılınan oruç), sayılı günlerdedir. içinizden hasta olan veya yolculukta bulunan ise, diğer günlerde, tutamadığı günler sayısınca tutar. Ona dayanıp kalacaklar üzerine de bir yoksulu doyuracak kadar fidye gerekir. Her kim de hayrına fidyeyi artırırsa, hakkında daha hayırlıdır. Bununla beraber, eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.