bugün

böyle insalar vardır efendim... acıkır bu insan evladı sonra saate bakar daha 3 saat vardır iftara... ama olsundur bekleyecektir... bir de şöyle bir itirafta bulunabilir belki; karnım gurul-diyo... *
acıkmakta dinen bir sakınca yoktur. normal insandır. ama orucunu bozmayarak Allaf katında daha bir müstesna insanlar sınıfına girecektir.imsakiyeden uzak tutulması gerekli kişiler.`
durumdan şikayet eden insandır. aslında etmese daha makbuldür. malum oruç tutmayı o seçmiştir. ama bozmadığı sürece problem yoktur. karnım acıktı diye kafa ütülemesin yeter.
diğerleri oruç tutuyor diye oruç tutan insandır.
bozup bozmayacağı kendisine kalmış olan insandır. önemli olan bunu dışa vurmamasıdır,.
açın halinden anlayan insandır.
sadece tespit yapmış, durumu ifade etmiş insandır. her oruçlunun karnı acıkır. zaten nefsimiz de o açlığa mukabele ettiğinden sevabını alırız orucun.

mesela dün, teknik bir arızadan dolayı açlıktan gözlerim patladı benim. ruhumu teslim ettim edeceğim. bir de akşam iftar trafiği... allah'ın bildiğini kuldan mı saklayacağım harbi zor oldu. çay sigara zaten ezelden sıkıştırıyor... bütün bunları ilgi beklediğimden veya şikayet ettiğimden mi söylüyorum?

bana o ilgiyi gösterecek olan çok uzaklarda ve ben beni yaradandan şikayetçi olmam.
soylediginin pek de farkinda olmayan insandir. oruc basa vurmustur bi kere.olsun Allah hayirini zayi etmesin.
orucu amacına ulaşması için aç kalmalı, iftarı beklemeli ve açlığın nasıl birşey olduğunu öğrenmelidir.
(bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
tam bu saatlerde * söylenen insandır. gece sahurda fazla yememiştir, ya da çok enerji sarfetmiştir. günah falan da değildir. sevabı falan da kaçmaz.
(bkz: kıçınızdan kelam uydurmayın lan)
ve bu başlığa entry giren yazarlarda bu gruba dahildir.
zira hep ramazan aylarında ve söz ettiğim saat dilimleri arasında girilmiştir entryler. *