bugün

oruç tutmak istemeyen insanın bu olayı açıkça söylemek yerine dolaylı yollardan ürettiği maazeretlerdir.
-sen oruç tutmuyomusun ?
+benim kan şekerim düşüyo doktor sürekli bişeyler ye dedi.
-afiyet olsun git şurda ye bari.
+yok doktor istediğin yerde yiyebilirsin dedi
-s.ktir git şurdan.
+ama doktor?
(bkz: gerçek maazeretler ve gerçek hastalık durumları bu latife nin dışındadır, kızan olmasın lütfen)
(bkz: hristiyan olmak)*
+ sen niye oruç tutmuyorsun kamil ??
- abi ben 3 kere tutuyorum "3" ü al ordan, bir daha hiç tutmuyorum oda 0' a denk geliyor. "0" ıda al ordan getir yanyana ne oldu "30" (otuz) ne oldu bak 30 gün mehemeheme...
+ yazıklar olsun kamil. git, defol, bir şey yap...
oruc tutmayan kisiden baska birini ilgilendirmeyen, baskalarinin burnunu sokmamasi gereken bahanelerdir. adama "niye oruc tutmuyorsun" diye sordugunda alacagin "tasaklarim agriyor hastayim. eger inanmiyorsan ellerinle soyle bir kontrol edip emin olmak ister misin" dese ne diyeceksin?
- utanmıyor musunuz lan mübarek ramazanda yiyip içmeye! oruç tutsanız ya
+ abi biz hristiyanız, oruç bizim dinimizde yok.
- (kederli bir şekilde bakar) ulan, dininizin değerini bilin çok şanslısınız.
" oruç tutmak istemeyen insanın bu olayı açıkça söylemek yerine dolaylı yollardan üretmeye zorunlu olduğu maazeretlerdir. "

nedeni ise ülkemizde oruç tutmayanlara kafir gözüyle bakılması olabilir,
akabinde "neden tutmuyorsun cart curt" soruları geldiğinden olabilir,
yahu kardeşim tutar tutmaz sana ne? senin üstüne ne vazife?

benim günahım bana senin sevabın sana, tutsam sevabı sana mı yazılacak? tutmasam günahı sana mı yazılacak? istediği zaman tutar orucunu ala laaa..

büdüt:imlâ
halbuki direkt oruç tutmadığını söylemelidir insan.

ne de olsa öyle bir ülkedeyiz ki insanlar dini inançları gereği hiç yakılmamıştır, insanlara inanma durumuna göre değer verilmemiştir hiç bu ülkede.

genelde oruç tutmadığınız da kimse size niye oruç tutmuyorsunuz diye sormaz, çünkü bizim insanlarımız bilir böyle bir soru sorma hakkı olmadığını, tıpki karşı tarafından sen niye oruç tutuyorsun diye sormadığı gibi.

ayrıca bizim ülkemizde bir insan oruç tutmadığında ya da başka bir ibadeti yerine getirmediğinde (bkz: hristiyan olmak) ve (bkz: ateist olmak) gibi saldıralara da maruz kalmaz. çünkü bizim insanlarımız bu kadar densiz değildir.

öyle değil mi!!!

(bkz: yaşadığı ülkeyi karıştırmak)
yolda önüne geleni çevirip oruç tutup tutmadığı hakkında bilgi edinmeye çalışan manyaklar olmadığı, olamayacağı ve olmaması gerektiği için bulunmasa da olan bahanelerdir. insan kendi kendine hesap verirken bahane bulmaya ihtiyaç duymaz,allah ise uydurulan bahanelere kanmaz zira.
kendi kendine gelin güvey olup ahlak zabıtalığından sonra oruç bekçiliğine soyunanlara alahtan akıl ve biraz da fikir diler giderim.
-icicem ben.
+...
-icicem dedim.
+...
-pek bahane gibi olmadi, dimi? vermedi o tadi.
+olmadi.
-na'apalim. bahane, yalan yok bizde.
servis şöförü:
-ağa valla ben seferiyim hergün yol yolaktayım...

edit: hangi servis şöförü eksiledi yaf!
(bkz: seferi)
(bkz: iki gün önce geldin aq)
''benim 3 saatte bir şevüşmem şart hacı!''
bahanem yok, canim istemiyor. gerci buda bir bahane.
agresifim bu aralar.
gereksiz olan bahanelerdir. herkes özgürdür. sonuçlarını da bilir her şeyin. milletin tenkit etmesinden çekinmekten veya kendini kandırmak için bahaneler uydurmak yersizdir. yapılacaksa Allah rızası için yapılsındır. zaten oruç riyanın karışmadığı bir ibadettir.
anne babaya karsi bulunmasi farz olan bahanelerdir. yahu, sokaktaki adam mi soracak sana oruc tutuyor musun diye? gec onu! annen baban sorar, niye tutmuyorsun evladim, iyice zivanadan ciktin, barlara diskolara da gidersin sen der, demez mi?! okul vaktiyse soyle olabilir,

- onumde yiyor ipneler dayanamiyorum
- kafam basmiyor ac kalinca
- 15 saat gotum cikiyor bir de ac mi kalayim
- hastayim bayilirim yemezsem
- normal zamanlarda zaten evde yemek yok, ramazan'da alirim ocunu (benim bahanem bu, kullandirtmam)
(bkz: sözlük baskısı)
+ neden oruç tutmuyorsun?
- sence istesem tutamaz mıyım?
+ yani?
- şeker var şeker. hastayım ilaç kullanıyorum her sabah. sen görmüyorsundur. tabi gülüm. bekleme yapma bakayım. devam et.
+ neden oruç tutmuyorsun?
- tutarım tutmam sana ne bu bir. allahla kul arasına girmek senin haddine mi iki...

edit: zoruna mı gitti $akirtcan?
güncel Önemli Başlıklar