1. 1.
  ramazan ayının bitmesine sayılı günler kaldı. herkes bayram yapacak. oruç tutan tutmayan herkes sevinecek. oruç tutanlar bir ay boyunca aç ve susuz kalmaktan kurtulacakları için bayram yapacak, oruç tutmayanlar ise rahat hareket edememekten kurtulacakları için bayram yapacak. mübarek ramazan ayı bittiği gün oruç tutan tutmayan herkesi sevindirecek.
  -2 ... casua
 2. 2.
  tanım yanlıştır. oruç aç ve susuz kalmak demek değildir, bayram bu sürecin sona ermesini kutlamak için değildir.

  oruç her anlamda insanın kendini kısıtlamasıdır. sosyal hayatını ve dünyevi zevklerini kısıtlamasıdır. amaç bu kısıtlamaları yani nefsimizi kontrol ederek gönül gözümüzü açıp yüceler yücesi allah'ın bize verdiği nimetleri görmektir.

  bayram ise şükretmektir. yüceler yücesi allah'a ramazan ayı boyunca verdiği nimetler için, dünya güzellikleri için şükretmektir. insanların bu sebeple bir aray gelmesidir. bayram gelenektir farz değildir ekstra bir durumdur.

  şimdi gelelim tanıma : oruç ayı ramazan bitince herkes bayram yapıyor bu bir gelenektir. fakat bu bayram " ramazan bitti oooh be kurtulduk ulen " bayramı değildir ! oruç tutmayanlara gelince onlar 9 günlük tatilin keyfini çıkarsınlar, zaten ramazan ayı içerisinde oruç tutanlara karşı saygı yoktu, dolayısıyla onlar sevinmez rahatladık diye, onlar anca tatile sevinir.
  3 ... onurkul