1. 1.
    oruç tutmak islam'ın bir şartıdır. ve oruç, sokakta ya da evde yaşayan açın halinden anlamaktır. ki fikir güzel. aç adamın halinden anlamak. uygulamaya bakınca, b*ktan beter.
    sen gün boyu yemek yeme, aç dur. sonra akşam eve gel loppadanak midene ziyafet çek. olur mu bu, oruç tutan bacım, kardeşim. yoksulluktan dolayı aç kalan adam, bir kaç saat aç kalabildikten sonra midesine eğlence yaşatan mıdır yoksa ''açlıktan geberecem lan'' diye inim inim inleyen midir?*
    misal, oruç tutarak bir şey yaptığını sanan insanlara göre; ben oruç tutmuyorum. ha onlara göre günahta işliyormuşum. lan elime geçen paraya bakıyorum bir de bir ayda ve de bir yılda kaç gün var ona bakıyorum. bu, ''oruç tutuyorum.'' diye ortalıkta gezen dallamaların yanında ben neymişim. istesem de istemesem de yılın 365 gün 6 saati oruç tutuyormuşum da haberim yok.

madem, amaç açın halinden anlamak. bunun için, mideni çalıştıracağına kafanı çalıştır. aç adamı da kendi maddi seviyene ulaştırmak için çabala. neymiş? bunun için de, zekat veriyorlarmış. aç adama yetiyor mu ki bu zekat. düşüncesiz arkadaşım sen gel kafanı kullan bilimsel sosyalizmin ilan edilmesine yardımcı ol. ülkedeki her bireyin maddi durumu eşitlenmeye yakın olsun. sen anlamlı bir nedenden dolayı saçma bir uygulama ile yılın bir ayı aç kalmaktan kurtul. aç adam da bir yıl boyunca aç kalıpta gebermekten kurtulsun.
    35 -74 ... sockrates
  2. 2.
    (bkz: oruc un kökeni/@sir isaac)
    1 -2 ... sir isaac
  3. 3.
    orucun allah tarafından belirtilen amacı değildir açın halinden anlamak. oruç bir manevi arınma ve nefsi terbiye aracı ve bu şekilde de önemli bir ibadet olarak varolmaktadır. açın halinden anlama olayıysa ona ilmi olarak yüklenen amaçlardan biridir. oruç, allah için tutulur, açın halinden anlamak için değil. zaten allah için orucunu tuttuğunda o diğer şeyler kendiliğinden gelmektedir, onlar da sana yeni meziyetler katmaktadır.

anlayana sivrisinek saz diyelim de noktamız yerini bulsun.
    36 -4 ... derberker
  4. 4.
    ''ben salaktım uludağ sözlük varken bunları icra ediyim'' diyen bir kimsenin, oruç tutmakla ilgili yorumudur.
    7 -6 ... yamyamyiyen insan
  5. 5.
    interneti kullanabilecek kadar sansli azinliktan olup hala daha fazlasini isteyenlerin sacmaligidir. oructaki maksat ac kalmak degil, sukur etmektir, sukur. elhamdulillah diyemiyorsan bu dunyanin nimetleri hep az gelir insana...
    6 -3 ... fewzi1907
  6. 6.
    ileri görüşlü geçinen sözlük yazarının oruç tutmak hakkındaki yorumudur ki kendisi oruç tutmanın amacını ve anlamını kavrayamamıştır.
    asla sağ görüşlü değilim ama bu kadar da saçmalanmaz hani.
    3 -3 ... ninjatirtil
  7. 7.
    oruc tutmak ac kalmak ve fakirin halinden anlamak değildir en azından tam olarak değildir. nefsi köreltmektir.

sadece ac kalarak oructa tutulmaz. aynı şekilde sigara içmek, cinsel ilişkiye girmekte orucu bozdugu için önerme yanlıştır.
    2 -1 ... darkwell
  8. 8.
    oruç tutmanın tek bir saçmalığı varsa o da insanı işten soğutmasıdır.

susarım diye güneşe çıkmadım, acıkırım diye çalışmadım. canım sıkılır sigara içesim gelir diye akşama kadar işyerinde film izledim.

bu ve benzeri düşüncüler ile bu günü tüm müslüman aleminin tembellikle geçirdiğine eminim.

demek ki neymiş? insan aç olunca tembel, miskin ve umutsuz oluyormuş.

müslüman ülkelerde ki geri kalmışlığın sebebi açlık ve maddi sıkıntı değil midir o zaman? kesinlikle budur.
    5 -4 ... ofkelialabalik
  9. 9.
    dümdüz bir insandan cıkan laf salatası, sözcük öbeğidir. kişinin msn kişisel iletisi de "oruc tutmak sacmalıktır" seklindedir ve muhtemelen açlık basına vurmus birisini yakalayıp hır cıkarmaktır niyeti veya listesindeki bağyanlar tarafından görülmektir. inanmayan her insanın bu niyette olmadığını bizzat kendim bilsem de bu tür seyleri dümdüz belirtmenin ne karsıdakine bişey katacagını ne de kişiden birsey götürecegini düşünüyorum.

oruc tutmayıp iş yerinde öğle yemegi cıkmadığı için bıdırdanabilirsin. sokakta sigara içerken kafana odunla vurulduğu için kızabilirsin. oruca niyetlenip agzını bozan kötü niyetli otobüs soförüne kafa göz dalabilirsin. ama susuzluktan beyni kurumaya baslamıs insanın karsısına gecip "oruc tutmak ne sacma sey, hani noluyo tutuyosun da, ben zaten inanmıyorum allaha, kitaba da" dersen, adam kazasını tutarım der yer seni oracıkta. benden söylemesi.
    ... broken smile
  10. 10.
    orucun mantığını kavrayamamış insanlarca yanlış lanse edişlerden dolayı ortaya çıkabilecek iddialar bütünü diyebiliriz. örneğin hz.muhammed'in oruç açış - iftar kavramlarına bir bakarsak, aslında günümüzde yapılanın (birkaç saat aç kalıp ezanla birlikte 3 günlük yemek yemek) yanlış ve asla onaylanmayan, hatta dinimizce mekruh olarak bile görülebilecek bir şey olduğunu görebiliriz. hz.muhammed iftar vakti geldiğinde birkaç hurmayla orucunu açar, ardından namazını kılıp sofraya doymadan kalkmak koşuluyla yemek yemek suretiyle gelirmiş. bu sağlığa faydalı olan ve asıl yapılması gereken davranıştır.

eksi editi: peygamber'in oruç açma stili de batıyor değil mi sizlere...
    1 -4 ... b00k