bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. ?.
  efendim bunu bol yaparız, evet bu genel olarak görülen bir durum. ama teknik olarak hatalı. neden? açıklayayım efendim: eğer ki siz oruç tutuyorsanız, geriye kalan halktın umrunda olmamalı. yani adamlar istedikleri gibi yiyip içmeli, ama eğer ki siz rahatsız oluyorsanız bu sizin derdiniz, tutamayacaksanız niyet etmeyiniz efendim. tutmayanların huzurunu kaçırmayın, yesinler içsinler... sizin orucunuz size, kendiniz için tutuyorsunuz başkası için değil.
  7 -3 ... venividivici
 2. ?.
  genel anlamda bakılınca oruç tutmayanların tutanları dert etmesini çağrıştırır.

  ramzandan bu yana sözlüğü işgal eden davulcudan kendini 15 saat aç bırakn zihniyete neler neler gördük. kimin kimi dert ettiği belli aslında.

  (bkz: birinci belli de ikinci kim)
  1 -1 ... ehliistirahat
 3. 1.
  (bkz: başı açığın başörtülüyü dert etmesi)
  4 -3 ... arjen robben
 4. 2.
  (bkz: oruç tutanın tutmayandan saygı beklemesi)
  -1 ... hidden feelings
 5. 3.
  aslında bu dert değildir, kimsenin de umrunda değildir ama şu vardır ki insan onların bu aciz halini görünce acıyor, işte öylesine bir acımadır yazık diyorsun. onu yaratan yüce rabbine inanmıyor düşünemiyor akıllı dediğimiz insan oğlu. velhasıl dert değil, acımadır o..
  2 -3 ... rire jaune
 6. 4.
  (bkz: herkesin tuttuğu kendine) *
  5 ... kardiyak
 7. 5.
  "biz tutuyoruz da enayimiyiz o niye tutmuyor" düşüncesinden kaynaklanmaktadır efenim. ha bu değildir ki sen oruç vakti sokağın ortasında 1 litre suyu lıkır lıkır içecek sonra da "niye ters bakıyorlar" diyeceksin. hoşgörü meselesi yani. sen oruç tutana hoşgörü göster, o da sana hoşgörü gösterir eğer dininden nasibini almışsa. yok sen eylem olarak oruç tutana karşı bir şey yapmadığın halde hor görülüyorsan ver numarayı iskenderin benden.
  -1 ... rakimalboga
 8. 6.
  efendim bu ülkede bir gayrimüslime niyetliyim dediğiniz zaman bile sizin ibadetinizi anlayışla karşılarken aynı anlayışı din kardeşlerimizden görememek acıdır. Oruç tutmayana saygı gösterilsin evet.. Peki oruç tutana niye saygı gösterilmesin?

  Oruc tutan tabii ki size karışamaz. Buna hakkı asla yok ama siz de özellikle "sigara", "çay" gibi tiryakiliği olan şeyler de biraz daha hassas olursanız hiç birşey kaybetmezsiniz

  Hoşgörülü olmak özgürlüğün kısıtlanması demek değildir. Sonuçta %99'u müslüman olan bir ülkede ramazan ayının herşeyiyle yaşanması son derece doğaldır. Ramazanı yaşamayanların, yaşayanlardan istediği hoşgörünün yarısını yaşayanlara gösterse zaten böyle bir başlık da açılmazdı...
  4 -1 ... abidin
 9. 7.
  ramazanda alkol almayanların alkol alanları dert etmesine benzeyen tercihleri mesele haline getirmektir. şahsen oruç tutmayan biri olarak çok fazla karşılaşmadım böyle bir durumla belki de ramazan ayında sokağın ortası tabir edilen yerlerde bir şeyler yiyip içmediğimdendir, bilemem.
  hoşgörü, saygı ve benzerlerinden bahsetmek gerekirse bunların karşılıklı olması gerekir elbette. kimin nasıl ibadet ettiği kimsecikleri ilgilendirmez, üzerlerine vazife değildir. izmir' de yaşıyor olmanın rahatlığıdır belki bendeki çünkü bahsettiğim gibi daha önce böyle bir reaksiyon görmedim hatrı sayılır bir oranda. fakat ramazanda içki satıyor diye yüzünü çarşamba pazarına çevirmek de hoşgörü sınırlarını zorlar bu da onun gibi bir konudur.
  1 ... portakalda vitamin
 10. 8.
  anlamakta güçlük çektiğim durum. ibadet, allah ile kulu arasında olan bir şeydir. isteyen 5 vakit namazını kılar, ramazan boyunca orucunu aksatmaz, isteyen de oruç tutmaz. ama şöyle bir şey var: ülkemizin büyük bir çoğunluğu müslüman ve yine büyük bir çoğunluğu bu tür şeylere çok dikkat ediyor. islamiyet de halkımızın en hassas olduğu noktalardan birisi. oruç tutan birisi, sokakta veya başka bir yerde yemek yiyen birini görünce kuşkusuz canı yemek yemek istiyor. buna hak veriyorum. ama, her iki tarafın da dikkatli ve hoşgörülü davranması en doğrusu olacaktır. oruç tutmayan kişi, hasta olabilir veya herhangi başka bir sebebi olabilir. gayet tabii gayri müslim de olabilir. o yüzden başkalarının sevabıyla veya günahıyla uğraşmak yerine herkesin kendi işiyle ilgilenmesi en doğrusudur. sonuçta her koyun kendi bacağından asılır.
  ... tearsofcold
kapat