bugün

başlık başa kalmış devam edeyim başlığı. arkadaşlar size şöyle özet geçeyim. herhangi bir dini inanca kendimi mensup hissetmesem de oruçların tümünü tuttum. bana genelde madem inanmıyorsun neden oruç tutuyorsun ya da allah için mi tutuyorsun yoksa öylesine mi? bu ve benzeri soruları soranların çoğu oruçlarının hepsini tutmuş değiller. hatta bazıları hiç oruç tutmuyor.
öncelikle orucun insanları sosyalleşmeden uzak kıldığını gözlemlediğimi söylemeliyim. insanoğlu ilginç bir şekilde aç kaldığında vahşileşiyor. ilk yedi
gün gergin, asabi ve kendini bilmez bir hale bürünebiliyor. sonraki yedi gün dinginlik dönemine giriyor. bir sonraki yedi günün ilk yarsı açlık ve susuzlukla boğuşuyor. bunun yanı sıra cinsel dürtülerine ket vurmayı öğreniyor. ikinci yarısında açlık ve susuzluğu idrak ediyor. cinsel dürtülerini gözardı etmeye başlıyor. üçüncü yedinci günde tamamen durgun bir psikolojik korelasyon izliyor. ölüme denk bir değer sayılabilir. dördüncü yedinci gün start-finish düzlüğünü tamamlamak kalıyor. kalan artık süre tamamen hislerden arınmış bir vaziyette geçecek biliniyor.
aslolan oruç tutmayanlar neyin bayramını yapacağından ziyade oruç tutup sofradan doymadan kalkamayanlar neyin bayramını yapacak meselesidir.
daha peygamberlerinin "bir sofradan doymadan kalkınız" desturunu yerine getiremeyenler. neyin bayramını yapacak amk?
11 ay ne yer ne içersin ne haldesin diye sormayanların ramazan vakti tutmadığımız oruçları kafalarına takma yavşaklığının sona ermesini kutlayacağız.

ramazandan nemalanan herkesin sahtekarlığının bitmesini kutlayacağız.
Cevabı
(bkz: sanane) olan soru.

Arkadaşım ramazanda herkese geliyor bayramda herkese geliyor. isteyen istediği gibi davranır.

Oruç tutanında tutmayanında bayramı kutlu olsun de geç.

Şu aptal başlığa yazıp yaptığın sevabı sıfırlamaya değer mi?
oruç tutanlar neyin bayramını yapacaksa, tutmayanlarda o bayramı yapacak. NO AYRIMCILIK.
HAKLI VE YERiNDE BiR SORUDUR. LAKiN ADAM CEVABINI VERMiŞ BEN BAYRAM DEĞiL TATiL YAPACAĞIM DiYE. iYi HADi YAPIN BAKALIM.
şimdi yeni türler türedi.namaz müslümanı oruc müslümanı.içki içmeme müslümanı.tamam anladık müslümansınız.ama sunu anlayamıyorum bir insan neden baskasını kafir ilan etmekten yada dinen dıslamaktan keyif alır.senin baskınla tuttugu oruc ona fazladan sevap kazandırmayacak hayırda getirmeyecek.sanada sevap vermeyecek belki günah olarak dönecek.bırakın insanların kalbine zihnine müdahale etmeyi artık arkaşım.
silah tutmayanlar neyin vatanperverliğini yapıyorsa bu devirde onun bayramını yapacaklar.
şeker bayramını kutlayacağız hep birlikte.
Ben misal ramazan ayı boyunca alkol almadım.
Sinirimi kontrol etmeye çalıştım.
Fitne fesat işler karıştırmadım.
Söylemeyeceğim güzel bir şey de yaptım.

Oruç tutup milletin orasına burasına bakıp dedikodu yapan
Oruç tutup öfkesinden ona buna çatan
helal kazanç sağlamayıp, kendine kılıf uyduran
Benim askerimi Boğazlatan zihniyeti alkışlayan

Bayramı hak ediyorsa ben festivali hak ediyorum muaviyenin paralı askeri. Sen kimsin de bunu sorguluyorsun? Madem sorgulama yeteneğin var, git kendini sorgula.
Devletin verdiği resmi tatilin bayramını yapıcaz hem siz oruç tuttuysanız biz de geceleri davul sesi duyduk o yüzden tatil bizim de hakkımız pardon bayram.
Tamam en çok sen gitceksin cennete tamam. Tamam valla tamam.

(bkz: Şeker bayramı)
ülkenin ilan ettiği resmi tatilden yararlanacak, bu kadar.

muhtemelen kendini troll zanneden bir acizin provokasyonundan başka bir şey değil fakat yine de iki kelam edesi geliyor insanın; insanları ayrıştırmaya çalıştığınız karanlık fikirlerinizde boğulun.
Valla bize her gün bayram canımın içi.
Şüphesiz çeşitli sağlık sebeplerinden ötürü (sınav,okul) oruç tutmayanlar aslanlar gibi ramazan bayramını kutlayacaktır.lakin diğer sebeplerden ötürü tutmayan (inanmayan,keyfe keder tutmayan)zümre zaten ramazan bayramını şeker bayramı tadında geçiriyor.tüm inançlara saygı anlamında şimdiden herkesin şeker bayramını tebrik eder,ayrıca tüm müslümanlığın ramazan bayramınında,hayırla sevgi ve saygı ile geçmesini temenni ederim.
Yılbaşında tatil yapma kardeş sen de o zaman diye cevap verilecek durumdur.
ebenin....
bayramların tadı kaldımı ki tutan tutmayan diye ayırt etme lüksümüz olsun.deist ateist yada kafir herkes bu çoşkuya katılsın ama ortada coşku yok.