bugün

büyük bir yanılgıdır. Daha doğrusu batının yaşadığı ortaçağ karanlığını evrensel bir gerçek gibi kabul etmek hatadır. Ortaçağ onlar için karanlık olanbilir, ama bir müslüman için orta çağ, dünyayı nurlandırmış bir peygamberin çıktığı bir çağdır, nasıl karanlık olabilir?
doğru bir zandır. elektrikli aydınlatma cihazları olmadığından özellikle geceleri meşaleler ve gaz lambaları olmayan yerlerde karanlıktır.
(bkz: endülüs emevi devleti)
orta çağ sadece peygamber efendimizin çıkışıyla değil, her alanda doğu'nun ve islamın yükselişine sahne olmuş bir çağdır. doğuyu ayırdım çünkü çinliler ve cengiz han yönetiminde ki moğollar da altın çağlarını bu devirde yaşamıştır. gerçi çin bugün o dönemleri aşacağının emarelerini gösteriyor ama...
evet böyle bir sanı var hep orta çağ dendiğinde aklıma hep bir akşam vakti gelir.
içinde bulunduğumuz çağı aydın sanmak kadar büyük bir aptallıktır.
(bkz: ortaçağ özlemi çekmek)
çağımızın aydınlığı kadar aydındır. *
bizim için öyle değildir. (bkz: medieval 2 total war)
O değil de bu filmler ve diziler yüzünden sepia zannetmeye başladım ben.
cahilliğin sarhoşluk vakti.
yanılgı değildir. doğu bu dönemde zaten ileride, orta çağ batı için karanlıktır.
hanginiz söndürdüyse ışıkları açsın lütfen. bu bir şakaysa da hiç komik değil.
batı için orta çağ doğu için bilim ve felsefe çağıdır(800-1100). batılılarda bunu kabul etmişlerdir fakat onlar ghazali sonrasında islam dünyasında bilimin ve tekniğin öneminin azaldığını söylüyorlar.
http://www.youtube.com/watch?v=tIMifWU5ucU
mum ışığının oldğu devir o devir.
afganistan'dan, suriye'den bihaber sözlük entellerini çok üzer.

ortaçağı bırak yakın çağa bak, ilgisiz yazar. bugün allah için ne yaptın?
orta çağ avrupa'nın karanlık çağıdır. zira avrupa'nın sokaklarını afedersin bok götürürken endülüs'ün sokakları geceleri bile aydınlatılıyordu. hasta olan krallar kurtuba'ya (bide doktorlara büyücü gözüyle bakıyorlar) hastahanelere gelirlerdi.

not hastahane yazdım ya lan..
Ortaçağ Avrupa’sında Yapılan Derebeylik seçimlerindE oy kullanan seçmenin elinin üstü kızgın demirle dağlanıyordu mükerrer oy Kullanmasın diye. işte Demokrasi böyle böyle gelişti.
21. yüz yıl'dan bakınca 20. yüz yıl bile karanlık geliyor insana. ne diyorlardı buna hah tamam anakronizm.