1. 1.
  ortadoğu denen yakındoğu bölgesininin en büyük problemi ve tüm dünya'yı da etkileyen bir sorundur. nedir bu? islami despotizm. yani terör, baskılar, ölümler falan... islamdan çok islamcıların varlığı da asıl sebep... dini yanlış yorumlama, çıkar şeysi vs.
  1 -1 ... embesilite
 2. 2.
  islamdır.
  3 -2 ... jerry
 3. 3.
  çözümünün bulunamamasıdır,imkansızlaştırılmasıdır.her platformda basit özetinin geçilememesidir.
  3 ... stmghb
 4. 4.
  (bkz: şiddet),
  (bkz: cehalet),
  (bkz: piyon).
  1 ... present tense
 5. 5.
  orta çağı aşamamaktır.

  ortadoğu'da bireyler, toplum ve devletler hayata bakış ve yaşayış açısından hala orta çağ mantalitesinde ve paradigmasında düşünüp, yaşıyorlar ve buna da din ya da islam diyorlar.

  ortadoğu da birey de olsun, toplum da olsun, devletler bazında olsun batı tarzı modernist, çağdaş, çağa uygun reform ve değişiklikler yapılmadıkça sorunlar çözülemez. en basit örnek olarak doğum kontrolü yapıp, nüfusu ekonominin istihdam edeceği seviyede tutmaktan bile aciz bu bölgedeki insanlar, çünkü hayata uygun, reel, gerçekçi mantalite değil, zihinleri hasta eden geleneksel, kaderci, allahverdici mantalitede yaşıyorlar.

  bu çağdışı paradigma ise insanlarda ancak zihinlerde ve yaşayışta hayata, hayatın gerçeklerine uygun gerçek yaşamcı, insan onuruna daha uyguncu doğrultuda yaşamayı isteyen zihniyet değişikliği ile mümkün. ama bunu ortadoğu insanı yapmak istemiyor. hayatlarının yüzyıllardır alışageldikleri tüm olumsuzluklarına, öte dünya hülyalarıyla katlandıkları din/islam buna en büyük engel olarak ortada duruyor.

  bu değişikliği yapmanın yolu şüphesiz zihinleri ve yaşantıyı dinin baskı ve engellemelerinden kurtarmak. bu da ancak modernist-laik-demokratik bir devlet sistemiyle mümkün. arap baharı bunun daha başlangıcı ve primitif hali. ki orada da diktatörlüklerden direkt modernist-laik devlete değil, islami sistemlere geçildi veya geçilme tehlikesi var.

  olay uzun onyıllar boyunca dahi çözümlenmeyecek gibi duruyor.

  hadi o topraklarda yaşayan insanların başka çareleri yok, bir anlamda mecburlar içine doğdukları toprakların sistemine, hayatına uymaya peki bizdeki gerici, dinci dangalaklara ne demeli.

  adamların bizzat içinde yaşadıkları olumsuz koşulları sanki rahat dürtüyormuş gibi bize yeniden yamama çabaları. bu bırak türkiye'yi insanlık açısından insanlığa, insana en büyük gaflet ve hıyanet değildir de nedir ? ülkeyi atatürk'ün ve ardıllarının on yıllar boyu süren çabaları sonucu ulaştırdıkları çağdaş uygarlık düzeyinden geriye çevirip ortadoğu ülkeleri düzeyine geri döndürmek aklı dogmatik kuralların zincirleriyle kilitlenmiş ve deliden beter duruma gelmiş insanların harcı olabilir ancak.
  3 -1 ... tenay
 6. 6.
  çok ortada olması.

  öyle ortalık yerde durunca insanlar ister istemez kurcalıyor, karıştırıyor.
  2 ... aglama duvarinda gulesim geldi
 7. 7.
  bir atom bombasıyla bir türlü yok edilmemiş olması.
  ... budapest express
 8. 8.
  insanlar için maddi ve manevi açıdan değer taşıyan birçok şeye sahip olması.
  1 ... tat sebastian
 9. 9.
  Oyunlara çabuk kanmaları az bi düşünün neden diye azcık ya.
  1 ... cekingencekirge
 10. 10.
  (bkz: recep tayyip erdoğan)
  1 -1 ... gok kubbeye kadar yolu var