bugün

kampüs hayatı o kadar sarar ki mezun olanlar bile eşini çocuğunu kapıp en azından yılda bir yürüyüşe gelir.uzun bir süre kampüsten çıkmayıp da kızılay a indiğinizde kendinizi çok garip hissedersiniz.uzun yıllar bir adada yaşayıp şehir hayatına dönmek gibidir bu his.özellikle bahar aylarında inanılmaz bir ortam olur,hiçbir derse girmek istemezsiniz.bunun yerine bütün gün huşu içinde çimlerde yatmak,arkadaşlarla sohbet etmek,gitar çalmak,tavla oynamak,top koşturmak,güneşin batışına doğru bira içmek gibi alternatif etkinliklere dalasınız gelir.yolda mor saçlı bir kız ya da çimlerde sevişen bir çift gördüğünüzde dönüp bakmazsınız bile.burası özgürlükler ülkesidir,vaadedilmiş topraklardır.*

not:yazar yukarıda sayılan nedenlerden dolayı okulu 7 senede bitirmeye karar vermiştir.*
girmesi bir dert, çıkması ayrı bir dert olan okul.

yaklaşık bir sene sonra gelen edit: hakkında "sıradan bi okul, ne ki" diyenleri, hayatın her alanında ayar manyağı yapan mezunlara sahip okul.
5 yıldır yazmadığım sözlüğe yazmamı sağlayacak kadar önemli benim için odtü.
lisans+yüksek lisans derken 7 yılımı verdim, doktorayla bir süre daha kopmamaya çalışacağım.
benim gibiler bilirler ki bizde konu mezun olmak değildir, odtülülük ömür boyu süren bir yaşam biçimidir. ama yine de söylemeden geçemeyeceğim, 2 kere mezun oldum odtüden, 2013 mezuniyet töreni hayatımda en çok gurur duyduğum anlardan biriydi.
diğerlerine katılıyorum, odtü türkiye'nin kurtarılmış bölgesidir, yeni gelenler içine girince anlayacaklardır.
ayrıca hazmedemeyenler ısrarla odtüyü öcü olarak göstermeye çalışsalar da biz her türlü görüşe, duruşa, düşünceye saygılıyız. çünkü odtü özgürdür, özgürlükçüdür.
nur içinde yatsın, kemal kurdaş "buradan sadece hoşgörü ve bilim girer" demiş zamanında, dünya döndükçe onun izinden gideceğiz.

son olarak; "bugünlerden geriye bir yarına gidenler kalır bir de yarınlar için direnenler."
ankara'da bulunan güzide üniversitemiz.
Oku
Düşün
Taşın
Üşüt...
zaman geçtikçe unutuyorum bazı şeyleri, oysa ki odtüyü bırakalı sadece 2 yıl oldu. hayatımın en parlak ve hiç bi zaman öylesine parlamayacak anlarıyla doludur odtü, odtü hayatıma, kişiliğime, arkadaşlıklarıma, bakış açıma yön verendir, aklıma geldiğinde yüreğimi sızlatandır, buram buran özlem kokandır, geride kalan ve asla tekrar kavuşamayacağımdır. bi çs vardı odtüde, 2. yurt önü vardı, sunshine vardı, fizik çimleri vardı, kütüphanedeki eski turnikeler ve çalışmayan kahve makinası vardı. odtüde bi sesli bi sessiz taraf vardı, hızla fotokopi çeken adamlar, kibar konuşan fotokopici, upuzun fotokopi sıraları vardı. beşeri vardı odtüde, ders çıkışı gittiğimiz fizik bahçesi vardı, matematiğin önü vardı, iktisat kantini vardı, mimarlık çimleri vardı. beşeride çok güzel çay vardı, tenefüslerde sigara çay molası vardı dışarıda kenarda taşlarda oturup içtiğimiz. endüstri kantini vardı bu sefer değişik bi sandviç yiyelim diye gittiğimiz; gitmişken iki tavla attığımız. çatı vardı sonradan sonraya her öğlen dadanmaya başladığımız. kebapçı vardı, çeşni vardı, hocam vardı, özsüt vardı, kırtasiyeci vardı o çarşıda, karşısında her bahar şenliği sarhoş olduğum, her seferinde coştuğum panayır alanı vardı, faikaya gitmek için beklediğim ringler vardı yoldan geçen, piyasa yapmak için tenis kortları vardı. üstüne çıkıp intihar ettikleri mm binası vardı, barakalar vardı akşamları şarap içilen ve gitar çalınan. devrim stadyumu vardı her pazartesi çıkışta önce naza sonra stada. ışıklar yanardı karşımızda,işte burda deniz yoktu ama burası odtüydü. ve burda ben benim gibilerle, arkadaşlarımlaydım. hep beraber soluduk kokusunu odtünün, hep birlikte parladık stadda uzanıp gökyüzünde saydığımız yıldızlar gibi. sonra söndük biz de-çoğu odtülü gibi. çünkü biz uzakken odtüden sönüktük, ait olmadığımız yerlerdeydik, mecburiyetleri takip eder durumdaydık, hayatın bizi savurduğu yerlerdeydik.
''bütün ankaranın ısıkları soner,ama odtü'de ısıklar sonmez''diye bahsedilen türkiyenin en iyi üniversitesi.
bu kafayla giderlerse bırakın ormanında yol geçirmeyi, daha çok geçirirler.
sabah 8,40 dersleri öğrencileri çileden çıkaran;
sürekli ödev verilen,quiz yapılan;
lab raporları,sunumları,midtermleri,finalleri başladı mı asla bitmeyen;
akşamları çimlerdeki muhabetlerine doyum olmayan;
gündüz hava sıcaksa fiziğin çimlerine serilebileceğiniz,yok yerde kar varsa fiziğin çimlerini kayak pisti olarak kullanabileceğiniz;
yurtlar arası maçlar yapılan ve de davullu zurnalı maçlara gidilen;
derbilerde yine davullu zurnalı yollara dökülen;
elektirkler kesildiğinde yurtlar bölgesinin dışarı taştığı,bağıra çağıra dolaştığı;
ilk kar yağdığında okulun her yerinde deli gibi kar topu savaşları yapılan,özellikle yurtlar bölgesinde ayrı bi bombardımana tutulduğunuz;
gece 12,00 ye kadar (yurtlara son giriş 12 dir) açık olan sun shine cafe mizin aç öğrencilere numaralı sandviçleriyle yardım ve yataklık yaptığı;
toplanılıp sinemaya gidilen ama dönüşte gdv den geçileceği için toptan donulan;
stadında ankara manzarası karşısında içilebilen;
yurtlardaki makarna makaraları hiç bitmeyen;
gitarı olan arkadaşların öylece oturup çimlerde gitar çaldığı, sizin de gidip istediğiniz gibi oturabildiğiniz;
kimsenin kimseyi yadırgamadığı;
insanın ömrünü bir nevi uzatan bir nevi kısaltan,yok canım dedirtse de ayrı bir kültür aşılayan;
ülkemin gurur duyduğum üniversitesi. *
(bkz: orta Doğu teknik Üniversitesi Üniversitesi)
Yüksek lisans yaptığım üniversite idi kendileri.

Sonra hayat beni bambaşka yerlere sürükledi.. Çaycı oldum..

Ulan ya aksljfjď ODTÜ mezunu genç, işsizlikten çaycı oldu diye haberlere çıkmıştı.
Buna inanan bi izleyici kitlesi var.
Üzücü.
ortadoğu teknik üniversitesi sanılanın aksine vecdi diker isimli idealist bir devlet adamı tarafından kurulmuştur*.menderes hükümetini türkiyenin yeni ve çağdaş eğitim veren bir üniversiteye ihtiyacı olduğuna ikna edip 4 katlı bir apartman tahsis ettirmiştir odtü için.şu anki kampüsteki eğitime ise tam 7 yıl sonra yani 1963 yılında mimarlık fakültesi ile başlanmıştır.kampüsün mimarları da amerikalı değil,açılan yarışmayı kazanan Behruz ÇiNiCi ve eşi Altuğ ÇiNiCi dir.ilk olarak mimarlık fakültesinin açılmasının amacı kalan bölümlerin bu fakülte mezunları tarafından planlanması isteğidir.daha sonra kurulan bölüm ise makina mühendisliğidir**.amerika olayı ise okul ilk kurulduğunda birleşmiş milletler kanalı ile gelen yabancı profösörlerin geçici rektörlük görevlerini almalarından kaynaklanmaktadır.

not:vecdi diker ile ilgili olan kısımlar bölümümüz profösörlerinden ve odtü nün ilk bölüm birincisi olan bilgin kaftanoğlu nun yaptığı bir konferans sırasında belgeleri ile anlatılmıştır.
hakkında uydurma haberlerin çıkarıldığı üniversitem.
-http://galeri.uludagsozlu...%C3%BCniversitesi-515995/

odtünün tarihi fotoğraflarına şu siteden ulaşabilirsiniz
-http://metuevents.com/odtu-tarihi-fotograflari/

görüleceği üzere kıraç bir arazi üzerine kurulan bir üniversite odtü. amazon ormanları üzerine yükselmemiş anlıcanız.
Odtü 12 alanda dünyanın en başarılı üniversitelerinden biridir.

Kıskançlık duyan aşırı cahil tipler tarafından karalanmaya çalışılan saygın bir eğitim kurumudur.
Bu okulu kötüleyenlerin cehaletinin en büyük kanıtı günlerdir paylaşılan saçma caps'teki yalanlar.
Caps'te iddia edilenin aksine ne yale'de ne de baska üniversitede kansere çare bulunmadı.
iddia edilenin aksine aya asansör çalışmasını cambridge değil japonlar yapıyor.
iddia edilenin aksine pek cok üniversite capsi hazırlayan çomarın ışınlama dediği teleportasyon konusunda calışıyor.
Bu yalanın nesini bu kadar beğenip, paylaşıp, orgazm oluyorsunuz?
Bu arada dünyada binlerce üniversite var ve iyi olanlarda eş zamanlı devam eden yüzlerce proje mevcut.
Odtü de bu iyi olanlardan biri.

--spoiler--
ODTÜ Mineral ve Maden Mühendisliği alanında, “Dünyanın En Başarılı 100 Üniversitesi” listesine giren iki Türk üniversitesinden biri oldu. Bunun yanı sıra, ODTÜ 4 alanda (istatistik-Yöneylem Araştırması, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, inşaat ve Yapı Mühendisliği, Makina-Havacılık-Üretim Mühendisliği) ilk 150, 4 alanda (Politika ve Uluslararası Çalışmalar, Eğitim, Yer ve Deniz Bilimleri, Kimya Mühendisliği) ilk 200, 2 alanda (Fizik ve Astronomi, Bilgisayar Bilimleri ve Bilgi Sistemleri) ilk 300 ve 1 alanda (Matematik) ilk 350 üniversite arasında yer aldı.
--spoiler--
mezun olunca sudan çıkmış balığa dönülen güzel okulumuz.stadyumuyla, mimarlık anfisiyle, çatısıyla, yurtlar bölgesiyle, fizik çimleriyle, üçlü anfisiyle, barakasıyla, şenlikleriyle, topluluklarıyla, naz gida'siyla asla unutulmayacaktır, her sene mutlaka en azindan bir kere ziyaret edilir. bir sigara yakilir mm'den hazirliğa kadar yurunur. mimarligin cesmesinden su icilir. guzel bir universite hayati yasattigi, bu kadar cok sey kattigi icin tesekkur edilir.