1. 1.
  matematik köyü, izmir atatürk lisesi, boğaziçi, itü vb. oluşumların önü açılmadıkça ve eğitim bütçesi bunlara aktarılmadıkça, okullar siyasilerin müdahale edemediği özerk yapılara dönüşmedikçe yemek, içmek, yatmak, üremek dışında diğer insani gereksinimleri bir ihtiyaç görecek kültüre de asla ulaşamayacağız.

  batılılar için yiyip içip sıçmaktan başka bir şey yaptıkları yok diyenler, onların felsefi akılla ilkel güdülerini zapt etmede ne kadar başarılı olduklarını sırf kıskançlılığından ötürü bile bile reddediyor.

  peki, siz de en az on yılı kapsayan planlar yapabiliyor musunuz?

  bunu yıllara ve aylara dağıtıp onu hayata geçirebiliyor musunuz?

  yoksa işiniz gücünüz çocuk yapmak mı?

  yemek yemek mi?

  yatmak mı?

  felsefi akıl ve tecrübe yetisi emin olun ki çok yüksek bir zeka seviyesi gerektirmiyor. hatta size şunu söyleyim. o size okumayı düşündüğünüz mistik, edebi metinlerden daha anlaşılır ve uygulanması çok basit bir metot sunar.

  aristoteles, thales, platon gibi antik çağdaki düşünürler ve kant, hume, descartes gibi çağdaş temsilcileri karmakarışık, insanüstü varlıklar mıydı?

  hayır, bilakis onlar da sizin benim gibi insandı. onları esir alan geleneğe teslim olmak yerine sorguladılar, çevrelerine mantığın da ötesinde bilinçli bir akılla bakıp kazandıkları yeni tecrübelerden bir anlam çıkarmaya çalıştılar.

  orta doğu'nun ilerleyemesi değil, gelişememesi binlerce asırlık geleneklere sıkı sıkıya bağlı oluşumuzdan kaynaklanıyor.
  ... ozgur demirtas in robotu
 2. 2.
  daha önemli problemlerle meşguller çünkü.

  kim kimi siker, nasıl siker, ne zaman siker, orucu neler bozar gibi acilen çözülmesi gereken büyük problemlerin çözümleri üzerinde çalışıyorlar.

  bir çözseler coşacaklar zaten. fen bilimlerinin falan hanuna koyacaklar heb.
  1 ... lucius vorenuss