1. 1.
  rahat mı battı, sıkıldık mı niye yani?
  1 -1 ... ustumu ortsene anne
 2. 2.
  Ben bunu biliyorum dur aydinlatacagim.
  O zamanlar turkler gocebe hayat tarzindaydi hayvanlara bakar hayvanlardan et sut ve benzeri hayati malzemelerle yasarlardi.
  Bu otlar her zaman yesil kalamaz goc edip taze olup surekli kalacak otlar lazim o zaman goc edelim.
  Bide su var o zamanlar asyada bir cin hukmu durumu var baskici bir cin hemde simdi boy olarak kalmissin goc etmelisin ki soyun devamida garanti altina alinsin sikinti var bi tane boylar kucuk askeri birimlerden olusuyor ee nabacaz birlesip isgal etmeli ve kendi topragimizi kazanmaliyiz tamam anlastik.
  O gunden bugune turkiye bizimdir iste.
  2 ... endless pain
 3. 3.
  orta asyadan neden göç ettik
  3 ... ekolea
 4. 4.
  Adamlar bozkırlarda dur dur daral geldi biraz dağ tepe arar olduk sonra Anadolunun bomboş olduğunu öğrendik. Daldık Iğdır'dan. Hep o fırlatılan okun dustugu yeri aramamızla başladı her şey.
  3 ... kale3112
 5. 4.
  Bir soru.

  Vergiler çok yüksekti. Halk ağır vergiler altında eziliyordu.
  1 -1 ... sairceketli
 6. 5.
  Çinli pezevenkler canımızı çok sıktı. Belli bir devlet yapılanması da olmayınca (hunlar yıkılmıştı) gidelim buralardan demişler. Üstüne bir de abdestsiz Çinlilerin bereketsizliği eklenince davarlar aç kalmaya başladı ve gitmekten başka çare kalmadı .
  3 ... tonguckacar
 7. 6.
  Göç etmedik gerizekalılar yayıldık. Bugün macaristandan mançuryaya kadar her yerde türk boyları mevcuttur.
  4 ... kudurun
 8. 7.
  Göç olgusunu bir tek bize baglarsak hata ederiz. Yağma talan, kitlik gibi etkenlerle asya stepleri kendine dar gelen bir çok kavim o donem göç etmek zorunda kalmıştır. Kavimler göçü denen şey de budur. Her kavim diğerini iterek göç etmiştir.
  ... abaninaltindakisopa
 9. 8.
  Kavimler göçünü yanlış anlayan kekoları gördüğümüz mevzu. Ben macaristan mançuryaya kadar türk boyları mevcuttur dedikçe yok hunlar ikiye bölündüde göç etmek zorunda kalındı diye bir sürü zırva anlatıyor. Sen orta asyadan göç ettik diyebilmek için sadece kuzey hun devletinin torunu olmak zorundasın ve kalanlarla hiçbir akrabalık bağının olmaması lazım.

  Ama nerede bu kekolarda bu zeka?
  Tarihi bir hadiseyi bağlanmışlar göç ettik diye tutturuyorlar.
  1 ... kudurun
 10. 9.
  Hadi ettik diyelim. Ben orasında değilim. Neden burda durduk lan!? Neden mk?!
  3 ... kaptan mavra adami