1. 1.
  neye göre karşılaştırılacak sorusunun sorulacağı versustur.
  günümüzde nüfus ve siyasi güç olarak anadolu türkleri bu versusu alırken, geleneklere ve milli benliğe sahip çıkma açısından orta asya türkleri bu versusu alır.
  4 ...
  #14062176 :)
 2. 2.
  birisinde kadın kutsaldır anaerkil bir toplumdur. diğerinde kadının adı yoktur.
  3 -4 ...
  #14062191 :)
 3. 3.
  arasında vs olmaması gerekendir, türkün türkten başka dostu olamayacağı göz önünde bulunduruldukça.
  2 -2 ...
  #16878107 :)
 4. 4.
  orta asya türkleri anadolu türklerinden daha medenidir. En azından yobaz değildir. Dine göre, cinsiyete göre ayrım yapmazlar. Kadınları hayvan yerine koymazlar. Oradaki türk kadını buradaki şakirt türk erkeğini havada karada alabilir. Daha çok şey var. Orta asya her türlü alır.
  2 -2 ...
  #16878130 :)
 5. 5.
  birinin tanrısı gök tanrıdır, diğerinin allah.

  edit: tarih bilgisi verdim. neyin eksisi bu.
  3 -7 ...
  #16878138 :)
 6. 6.
  Biri kimiz içer diğeri çay.
  1 -1 ...
  #16878143 :)
 7. 7.
  ikiside candır.yeterki her ikisindede türkün türkten başka dostu olmadığının bilincine varılsın.
  1 -1 ...
  #16878148 :)
 8. 8.
  genetik olarak bize zenciler kadar uzaktırlar.
  1 -7 ...
  #16878227 :)
 9. 9.
  türklerin kazanacağı vs dir. o yüzden türkü türke vs almak yanlıştır.
  ...
  #16878280 :)
 10. 10.
  saçma versus.

  anadolu türkleri de orta asya türkleridir. oradan göç etmiştir. *
  1 -1 ...
  #16878286 :)
 11. 11.
  anadolu türkleri kendini dünyanın süper gücü zanneder. öyle zannetmese bile bir gün öyle olacağını düşünür.

  lakin doğu türkistan uygur özerk bölgesi'nde yıllardır çin tarafından asimilasyon politikası uygulanıyor. kimsenin sikinde değil.

  pabucumun süper gücü.
  3 -2 ...
  #16878294 :)
 12. 12.
  türklerin islamiyet öncesi ve islamiyeti kabul ettikten sonraki evrelerini inceleyerek de bu farkları görebilirsiniz. islamiyetle birlikte türk milletine arap kültürü hakim olmuştur bile diyebiliriz. bir de dile geçen arapça sözcükler hedesi vardır ki bu sözcükleri hala farkında bile olmadan kullanmaya devam ediyoruz.
  1 ...
  #16917658 :)
 13. 13.
  ırk bozulmamış olsaydı eğer ikisinin de gözümde farkı olmazdı.
  -1 ...
  #17102399 :)
 14. 14.
  orada tayyip, feto yok. sırf bu yoklukla bize tur bindirirler.
  1 ...
  #17102409 :)
 15. 15.
  orta asya türkleri güçlüdür, cesurdur, korkusuzdur, milli değerlerine sahip çıkan, ulusal değerlerinden taviz vermeyen bir topluluktur.
  anadolu türkleri ise biraz biraz asimile olmuşlardır.
  4 -1 ...
  #17311871 :)
 16. 16.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/339656/ +
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Doğu_Roma_imparatorluğu

  şimdiki anadolu zamanında doğu roma imparatorluğu olduğu için anadolu türklerinin soyu da orta asyadan gelmektedir. yani ırk olarak orta asya türkü ve anadolu türkü diye ayrılıp kıyaslandırılamaz. orta asya türklüğün kökenidir.
  5 ...
  #17311979 :)
 17. 17.
  orta asya türkleri birçok türk boyundan oluşur, anadolu (ve balkan) türkleri ise türkmendir.

  anadolu türkleri az da olsa anadolu kavimleriyle (rum, ermeni, kürt vs.) etkileşime girmiştir, orta asya türkleri ise ciddi manada moğollarla etkileşime girmiş ve karışmıştır.

  orta asya türkleri içerisinde gerek tip gerekse kültür ve lehçe olarak, anadolu (ve balkan) türklerine en yakın toplum boydaşımız olan türkmenistan türkleridir.
  2 ...
  #17312080 :)
 18. 18.
  Kökenini orta asya'dan aldığı için anadolu ve orta asya türk'ünün kıyaslaması üstünlük değil adetleri üzerinden olmalıdır.
  kısaca:
  gelenek
  görenek
  din anlayışı
  ordu
  vs olabilir.
  Şimdi burda güzel bir kaç misal vermek istiyorum:
  Cirit oyunu sadece anadolu'da türkmenlerin oynadığı oyundur. orta asya türkleri'nde bu oyun yoktur. Anadolu'da tutunmak için yapılan haçlılara karşı uygulanan vur kaç savaşları bunun anadolu'da ortaya çıkmasına neden olmuştur.
  Türklerin ilk geldiği yer olan ulu türkistan'de kopuz ve dombra çalınırken anadolu'da saz çalınır. Fakat burda değinilecek güzel husus coğrafya'da yaşayan türklerde de ozan geleneği yaygındır. ikisinin de söylediği ezgiye türkü denir.
  1 ...
  #17312152 :)
 19. 19.
  orta asya turkleri olarak kazaklari, ozbekleri, turkmenleri, dogu turkistanlilari, tatarlari, kirgizlari,azerbaycanlilari ele aldigimizda anadolu turkleri caliskanlik, dogruluk, durustluk, yardimseverlik'te cok ileridedir. Anadolu Turkleri gibi bir millet dunya'da yoktur. Tek kusurumuz kotumserligimiz ve kendimizi asagi gormemiz. Biraz gururlu ve kibirli olmak zorundayiz. Ataturk bu eksikligimizi anlamis , milleti surekli motive etmis. "turk milleti zekidir, turk milleti caliskandir."
  2 ...
  #19377865 :)
 20. 20.
  anadolu'dakiler tarih boyunca esaret tatmadıklarından ırk bilincini yitirmiş ya da yitirmek üzere olan ve islam adı altında giderek daha da araplaşan türkler'dir.

  orta asya türkleri ise tek bir boydan ya da ülkeden mürekkep olmadıklarından çeşitlilik gösterirler. başlı başına başlık açmak gerekir.

  kazaklar: ruslar'la en içli dışlı orta asya türkleri bunlardır. sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği'nin dağılmasının ardından sallanmış ancak silkinip kendine gelmeye çalışmaktadır.
  kırgızlar: türkler'in belki de en çetin, en sert ve bir o kadar da mert boyudur. en yakın akrabaları kazaklar'a ve diğer türk boy ve topluluklarına oranla daha köklerine bağlıdırlar.
  türkmenler*: farslar'la fazla içli dışlı olmaları nedeniyle etkileşim çok ağırdır. islamcılık illeti burada da yoğun biçimde yaşanır.
  özbekler: diğer ırklarla belki de en az karışmış türk bunlardır. türkmenler'den fars ve islam etkilerini barışla aldıklarından bu iki unsurun en ağır duyulduğu boydur.
  uygurlar: çin halk cumhuriyeti'nin işgâli nedeniyle ve kendilerini çinlilerden ayırmak için islam inancına o kadar sıkı sarılmaktadırlar ki müslüman çinliler'den çok da farkları kalmamıştır.
  tuvalar: moğollar'la iç içeliğin ve müslüman olmamaları nedeniyle köklerinden kopmamışlardır. ancak lehçe farkı nedeniyle pek de yakın sayılmayız.
  sahalar: lehçe farkının en ağır olduğu türk boyudur. ruslar bu uzak sömürgelerine pek uğramadıklarından ve hâlâ tanrıcı olduklarından özenilesi bir boydur. diğer türk boyları'na uzak kalmaları ve doğa koşulları nedeniyle izole bir yaşamları vardır.

  not: avrupa'da kalan türkler'i coğrafya nedeniyle yazmadım.
  2 ...
  #19377998 :)
 21. 21.
  orta asya türkleri moğollarla karışırken anadolu türkleri rum, ermeni, suriyeli vs ile karışmıştır.
  1 -2 ...
  #26170262 :)
 22. 22.
  ikiside karışmazken anası ile avradını karıştıranlar hakkında entry girer.
  2 -1 ...
  #26170271 :)
 23. 23.
  mensubu olduğumuz anadolu türkleri'nin kazanması gereken versus. orta asya türkleri dediklerimiz, zaten kendilerini türk olarak tanımlamıyorlar.
  1 -1 ...
  #26170274 :)
 24. 24.
  "omo onlor tork oldoklorono bolmoyor" anası kazak babası kırgız sanki pezevengin.

  Onlarca konuştuğum arkadaşım var oralarda, çoğu biliyor. Türk değilim diyenler de * akrabayız, eskiden atamız birdi diyor.
  3 -2 ...
  #26170296 :)
 25. 25.
  hazar denizinden ötede kendisine türk diyen kaldı mı ki? diye sormadan edemediğim karşılaştırma. türklük bilinci dediğin şey en çok bizim ile azerbaycanlılarda vardır. onun dışındaki hiç bir yerde türk deyince kimse üstüne alınmaz. oralara gitmesekte üniversitede olsun kaldığım yurtlarda olsun pek çoğuyla tanıştım arkadaş oldum. az çok biliyoruz adamların içindeki düşünceyi.

  bunda tek istisna galiba afganistan türkmen ve özbekleri. afganistan rus hakimiyetine girmediği ve karışık bir yapıda olduğu için 'türk' dendiği zaman özbek ve türkmen anlaşılıyor afganistan toplumunda. bu iki toplumu beraber nitelerken de 'türkler' deniyormuş.

  ayrıca orta asyadaki halklar ve devletler birbirine hayli düşmanır.

  türkmenistanda sadece kimliğinde etnisite kısmında 'türkmen' ibaresi bulunanlar devlet kadrolarına girebilir. en büyük azınlık olan özbekler ve diğer tatar, karakalpak gibi topluluklar giremez.

  kırgızistanla özbekistan arasında oş bölgesinde bir sınır anlaşmazlığı vardır ve kırgızistanda geçtiğimiz yıllarla özbek ve ahıska türkleri yağma, kundaklama ve katliama maruz kalmıştır.

  kazakistanda bizim türk işçilerinin hali malum.

  gene kazakistanlı siyaset bilimcilerden bazıları özbekistan ve kırgızistanın ilhakı ile ilgili görüşler öne sürmektedir.
  1 -2 ...
  #26566998 :)