bugün

tarihin arka odası programında ali bademci nin dile getirdiği görüş.
bademci der ki orta asya rusların kendi konumlarına göre kotduğu bir isimdir oralar türklerin yaşadığı bir yerdir ve çok eskilerden beri Türkistan olarak adlandırılır. gayet mantıklı.

günümüzde ise Türkistan denince akla uyguristan tarafları gelmektedir ki yanlış bir kanı imiş.
aslında ideolojik bir bakış açıcı olmayı, coğrafidir. binyıllardır oraları Türkistan diye anılır.
Kesinlikle doğru sözdür. Son zamanlarda dikkat ediyorum. Orta asya dedikten sonra türkistan diye ekliyorum.
Rusya'nın projesidir.
Ve başarılı olmuştur.
Orası orta asya değil türkistan.!
çin'in "güneydoğu asya değil çin" diye kızmasına benzer.

her şeyin altında bir emperyal bilmem ne aramayın. coğrafi tabirdir. batı asya'da türkiye falandır mesela.
Bunu kavga ettiğim moğol demişti bana bende orta asyalıyım orası türk değil diye dedim hırrime moğolistan orta asya da değil uzakdoğu da bulunan bir ülke bir şey diyemedi arap dedi bana gitti

Hahahha*
Haklı olan gerçektir. Neredeyse biz ve ruslar dışında çoğu kişi orayı türkistan olarak biliyor.

Bunun yüzünden çok tartıştım ama kırgız bile orta asya diyor. Ne yapalım amk.

(bkz: zaferbeg kerimov adında üni arkadaşı)
Artık bilinmesi gerekendir.
Bir bölgede birden çok toplumun yaşaması o bölgenin adını değiştirmez şu an "arabistan" adlı coğrafi bölgede fars var türk var arab var yahudi var var oğlu var keza iran da türk var arap var hintli var hindistan da tamil var çin de türk,koreli,afgan,tacik,rus var o zaman hepsine farklı farklı isim versinler amk

Ortadoğu deyince arabistan,iran,mısır gibi birçok bölge bu kapsama girer yine aynı şekilde mezopotamya dersen bu bölgeye suriye ve ırak dahil olur

Orta asya dersen bu bölgeye de türkistan,tibet,abgan(afganistan 'ın tarihi adı) adlı bölgeler girer buraya kadar tamamdır şimdi bu bölgeye türkistan denince ben 2 farklı anlam çıkarıyorum

1)türkistan adını unutturarak tarihten türk adını çıkarmak ve o bölge aslında türklere ait değil anlamını vermek(zaten türkistan adını kazakistan da ufak bir şehre veren ruslardan başka bir şey beklenmez)

2)orta asya içerisinde bulunan her bölge(tibet ve abgan da dahil ) türklerindir.
güncel Önemli Başlıklar