1. 1.
  feodalite'nin hüküm sürdüğü, halkın sınıflara ayrıldığı, düşük statülü kesimin çalışmaktan, yüksek statülü kesimin boşluktan ötürü canından bezdiği devirlerdir. zira köylüler çalışa çalışa bir hal olurken, burjuvalar ya da askerler de can sıkıntısıyla haçlı seferleri'ne çıkmışlar, daha sonra da yüzyıl savaşları felan yapmışlardır... delidirler, uzak durulmalıdırlar.

  o dönemdeki sınıflandırmalar şu şekildeymiş;
  1- askerler: bu grup genelde şovalyelerden oluşurdu. toplumun en üst kesiminde bu grup üyeleri var olurdu.
  2- din adamları: aslında bu grubu pek sallayan olmazdı ama, bişey de diyemediklerinden bişey diyen olmazdı!! halktan toplanan vergilerden aldıkları paylarla, cennetten sattıkları tapuların parasıyla * felan çok çok zenginleşmişti bu grup...
  3- burjuvalar: bu dört grup arasındaki en görgüsüz gruptur!! günümüzün sosyetesi olarak adlandırılabilir bu grup.. genelde ticaretle uğraştıklarından, orta çağın sonuna doğru çok zenginleşmişlerdir. kelime anlamı; şehirli, demektir...
  4- köylüler: tüm sistemin taşıyıcı kolonları... aslında bu köylüler de iki sınıfa ayrılırlardı:

  a) serbest köylüler: bu türdekiler, kendilerine ait evlerde, kendilerine ait arazilerde oturabilirlerdi. o kadar özgürlerdi ki bunlar, evlenebilir, hatta bir yerden bir yere göç bile edebilirlerdi. şunu da yazayım da ne kadar özgür olduklarını anlayın; toprak ya da mal alım-satımı bile yapabilirlerdi bu gruptaki köylüler... sorumlu oldukları taraf ise, arada sırada derebeyinin angarya işlerini yaparlar, hergün vergi alınsa bile ses çıkarmazlardı. e o kadar da olsun artık dimi!!

  b) köle gibi köylüler: bu gruptakiler ise, sadece ve sadece yaşama hakkına sahipti... efendileri istemediği müddetçe evlenemezlerdi bile mesela. başka bir yere göç edemezlerdi, kendilerine ait bir arazileri olmazdı. köle gibi görünseler de aslında köle değildi bunlar...ilginç!!
  11 ... lyla
 2. 2.
  feodalite nin ve skolastik düşüncenin hüküm sürdüğü rasyonel düşünen insanların sona erdirdiği avrupa cinsi.

  içinde bulunduğumuz çağda ortadoğu nun haliyle feci benzerlik gösterir.bu dönemin bitmesini sabırsızlıkla bekliyoruz;önünde ortaçağ avrupası gibi bir örnek varken nasıl bu duruma geldiğini de anlamıyoruz!
  7 ... disco inferno
 3. 3.
  (bkz: engizisyon)
  4 -1 ... berhudarolyavrım
 4. 4.
  ---hepsi gerçek---

  tuvalet ve banyo kültürleri olmadığından -çok afedersiniz- sıçtıkları bokun içinde yatarlarmış. hatta fıransızların topuklu ayakkabıyı paçalarına bok bulaşmasın diye bulduğunu biliyor muydunuz? aynı şekilde parfümü de bok kokusunu bastırması için keşfedenler fıransızlardan başkası değildir.

  ---hepsi gerçek---
  5 -2 ... kutt
 5. 5.
  afedersiniz ama ortalığı bok götüren bir yermiş.
  3 ... dalton ana
 6. 6.
  inanması güç ama o günlerden bugünlere faşizm ve sömürgecilik sayesinde gelmişlerdir. şimdi ise kapitalizmin etkisiyle liberal ve demokrattırlar.
  3 ... tfcvbg
 7. 7.
  aynı dönemde doğu medeniyeti en parlak dönemini yaşamıştır. (bkz: osmanlı)

  "e biz ne demeye orta çağa karanlık diyoruz o zaman?" sorusu aklınıza gelmiştir. tarihimizi avrupa merkezli işlediğimizden olabilir. peki neden avrupa merkezli? valla bilmiyorum, neden acaba?
  4 ... kutt
 8. 8.
  hristiyanlık kılıcıyla birlkikte istismarların, hoşgörüsüzlüğün ve yobazlığın hatta dinsel katliamların en üst seviyede yaşandığı dönemdir. ha bu kökten savaşçı ve katliamcı toplumlar nasıl oldu da birkaç yüzyılda modernlik ve özgürlükle anılmaya başlarken, tam tersine hoş görü ve adaletin eşitliğin dini müslümanlık, terörle anılmaya başladı. bunu bir türlü almaz kafam işte. sanırım araplara sormak lazım bunu.
  5 ... woolloomooloo
 9. 9.
  ingilizlerde banyo sadece yılda bir kez, baharda yapılırmış. aynı fıçının içinde ve su değiştirlmeden ilk önce baba, sonra anne, sonra da çocuklar yıkanırmış. Bunun yanı sıra coğrafi keşiflerle amerikaya gitmişler, devlet kurmuşlardır bunlar. sonra da oraya öğrenim göremeye giden bir türk kızına densiz bir profesör odasında şunları deme cesaretini göstermiştir:"Bak biz her gün duş alırız. biliyorsun değil mi?" "Siz pissiniz, bilmezsiniz" anlamında söylemiştir bunu. Onlar pisliğin içinde yatarken bizlerin evlerinde tuvalet ve banyosu vardı.
  Not: Yazdığım olay maalesef aynen yaşanmıştır.
  6 ... minti
 10. 10.
  avrupa bir çok etkenle beraber rönesans ve reform hareketlerinden sonra aydınlanmanın ve artık özgür kalması gereken düşüncenin felsefesini anlatan immanuel kant'ın "kendi aklını kullanma cesaretini göster" anlayışını benimseyerek kurtulmuştur bu çağdan.
  2 -1 ... arasara